2010-11 Northwest Ohio All-District Girls Basketball Teams

Division II
FIRST TEAM:
Leslie Raifsnider, Bellevue, 5-8, jr., 19.2; Macketta Allen, Toledo Scott, 5-8, sr., 15.3; Amanda Cahill, Clyde, 6-1, fr., 17.3; Emma Hostetler, Shelby, 5-7, so., 19.1; Hailey Griffo, Lima Shawnee, 5-9, sr., 15.7.

PLAYER OF THE YEAR: Leslie Raifsnider, Bellevue.
COACH OF THE YEAR: Rod Hersha, Napoleon.

SECOND TEAM:

Cha’Ron Sweeney, Toledo Rogers, 5-2, so., 15.9; Jordan Fraley, Sandusky Perkins, 5-9, jr., 15.5; Kaylea Griffin, Clyde, 5-11, sr., 11.1; Megan Zachrich, Napoleon, 5-8, sr., 10.0; Emily Ruhe, Lima Bath, 6-foot, so., 15.5; Erika Thronsberry, St. Marys Memorial, 6-foot, sr., 15.3.

THIRD TEAM:

Sasha Dailey, Toledo Rogers, 5-8, fr., 17.1; Bailey Creager, Wauseon, 5-9, jr., 12.0; Maya Brown, Tiffin Columbian, 5-9, sr., 12.2; Alysun Daniel, Willard, 5-10, sr., 16.4; Vanessa Chatman, Galion, 5-10, sr., 17.3; Samantha Dervisevic, Lima Shawnee, 6-foot, sr., 18.8; Jackie Stalder, Kenton, 5-8, jr., 16.1.

Special Mention

Katie Butler, Maumee; Jasmyne Smith, Toledo Rogers; Abbey Cox, Susan Knight, Milan Edison; Hannah Schneider, Norwalk; Taylor Graboski, Upper Sandsky; Taylor Miller, Napoleon; Sadie Daeger, Defiance; Kayla Diefenthaler, Oak Harbor; Courtney Rolf, Eastwood; Taylor Whitaker, Lexington; Hannah Kochis, Mansfield Madison; Courtney Knippen, Wapakoneta; Jessica Johns, Lima Bath; McKenzie Butterman, Kenton; Elizabeth Aller, Lima Shawnee; Amanda Hoying, Celina; Jo Steva, Rachel Wale, St. Marys.

Division III

FIRST TEAM:
Caitie Craft, Liberty-Benton, 5-8, jr., 21.1; Lauren Abendroth, Ottawa Hills, 5-10, sr., 19.8; Veronica Wonderly, Fostoria, 5-7, sr., 27.0; Lauren Langenderfer, Evergreen, 5-8, jr., 20.9; Kaysie Brittenham, Lake, 5-9, sr., 19.3.

PLAYER OF THE YEAR:
Caitie Craft, Findlay Liberty-Benton.
COACH OF THE YEAR: John Langenderfer,  Evergreen.

SECOND TEAM:
Kelsey Wyant, Western Reserve, 5-9, sr., 12.5; Alicia Drewes, Archbold, 5-8, sr., 14.5; Anna Steffel, Tinora, 5-6, sr., 13.2; Alyssa Meis, Genoa, 5-10, sr., 11.0; Kendra Brusnwick, Fort Recovery, 5-7, sr., 12.9; Holly Brunswick, Fort Recovery, 5-8, sr., 12.1.

THIRD TEAM:

Theresa Jackson, Western Reserve, 5-8, so., 11.4; Kathleen Przeslawski, Delta, 5-8, sr., 17.7; Jessica Farr, Paulding, 6-foot, jr., 11.6; Carly Huston, Lake, 5-11, sr., 9.6; Julie Swartzmiller, Genoa, 5-8, sr., 10.5; Allie Hawkins, Bucyrus, 5-7, jr., 12.9.

Special Mention

Haley Jarecki, Carolyn Arnos, Cimone Reid, Ottawa Hills; Megan Thomas, New London; Rachel Myers, Liberty-Benton; Kelsey Tietje, Patrick Henry; Kendra McCann,  Tinora; Abby Grinnell, Fairview; Jessica Feller, Genoa; Broegan Sautter, Monique Wilson, Clear Fork; Sarah Davis, Buyrus; Stacia Allen, Lima Central Catholic; Tessa Deckebach, Toledo Ottawa Hills; Shannon Coy, Sarah Weyer, Kelsey Kromer, Castalia Margaretta; Lauren Volz, Huron; Sami Harrod, Bluffton; Taylor Babcock, Evergreen;  Nicole Hurst, Archbold;  Alexa Salsbury, Delta; Kaitlann Hogrefe, Liberty Center; Jessica Hoffman, Amy Gosche, Lakota; Brandi Schimming, Genoa; Audrey Thorbahn,  Woodmore; Macey Sheerer, Bucyrus; Allie Bise, Ashland Crestview; Erica Uselton, Ontario; Haley Burtch, Parkway.