1/27 Girls Basketball Scores
Fort Loramie 67 Bath 41
Celina 42 New Bremen 34
Fairview 68 Defiance 34
Bryan 62 Elida 44
Kenton 60 Arlington 32
Toledo Central Catholic 56 Ottawa-Glandorf 55
Fort Loramie 67 Bath 41
Celina 42 New Bremen 34
Fairview 68 Defiance 34
Bryan 62 Elida 44
Kenton 60 Arlington 32
Toledo Central Catholic 56 Ottawa-Glandorf 55
Boys
Bath 2193 Defiance 2040
Elida 2887 Ottawa-Glandorf 2817
Kenton 2842 Shawnee 2791
Girls
Defiance 2041 Bath 1846
Ottawa-Glandorf 2042 Elida 1571
Shawnee 2436 Kenton 1701
2024 WBL Swimming & Diving Championships at Defiance
Boys
1. Shawnee 245.5, 2. Ottawa-Glandorf 242, 3. St. Marys 238.5, 4. Wapakoneta 142, 5. Van Wert 125, 6. Celina 111, 7. Kenton 88, 8. Bath 26, 9. Defiance 0, 9. Elida 0
Girls
1. Ottawa-Glandorf 280, 2. St. Marys 268, 3. Wapakoneta 177.5, 4. Shawnee 174, 5. Elida 107, 6. Kenton 86, 7. Van Wert 68.5, 8. Defiance 65, 9. Celina 62, 10. Bath 11
Individual WBL Champions
Boys
200 Yard Medley Relay: St. Marys (Reese Triplett/Bradey Triplett/Marcus McClain/Gavin Luebke)
200 Yard Free: Sam Houg, Van Wert
200 Yard IM: Reese Triplett, St. Marys
50 Yard Free: Jackson Newcomb, Celina
1 mtr Diving: Luke Hertenstein, St. Marys
100 Yard Fly: Landon Stahler, Bath
100 Yard Free: Sam Houg, Van Wert
500 Yard Free: Gavin Luebke, St. Marys
200 Yard Free Relay: St. Marys (Reese Triplett/Bradey Triplett/Kaleb Kleinschmit/Marcus McClain)
100 Yard Back: Owen Becker, Wapakoneta
100 Yard Breast: Jackson Newcomb, Celina
400 Yard Free Relay: Ottawa-Glandorf (Alex Schroeder/Parker McGraw/Grady Steffan/Colin Steffen)
Girls
200 Yard Medley Relay: St. Marys (Ciera Rupert/Piper Triplett/Peyton Gabel/Claire Turner)
200 Yard Free: Ciera Rupert, St. Marys
200 Yard IM: Morgan Schimmoeller, Shawnee
50 Yard Free: Cece Schaaf, Shawnee
1 mtr Diving: Alysha Diemer, Ottawa-Glandorf
100 Yard Fly: Katie Bauer, Wapakoneta
100 Yard Free: Claire Turner, St. Marys
500 Yard Free: Hilda Kupila, Wapakoneta
200 Yard Free Relay: Ottawa-Glandorf (Alaina Klass/Morgan Maag/Taylor Knott/Karlee Maag)
100 Yard Back: Morgan Schimmoeller, Shawnee
100 Yard Breast: Piper Triplett, St. Marys
400 Yard Free Relay: Ottawa-Glandorf (Alaina Klass/Morgan Maag/Taylor Knott/Karlee Maag)
Celina 64 Bath 47
Elida 56 Defiance 47
Wapakoneta 56 Kenton 28
Ottawa-Glandorf 73 Van Wert 44
Shawnee 69 St. Marys 57
2023-24 WBL Bowling Leaderboards through 1/26
Boys
High Average: Cayden Ballweg, St. Marys 203.5
Top 10 Games: Landen Crates, Elida 278
Top 10 Series: Reiley Sevillano, Wapakoneta 492
WBL Points Leader: Reiley Sevillano, Wapakoneta 61
Girls
High Average: Olivia Miller, Shawnee 198.5
Top 10 Games: Chloe Gibson, St. Marys 246
Top 10 Series: Olivia Miller, Shawnee 454
WBL Points Leader: Olivia Miller, Shawnee 74
Bath 41 Celina 27
Elida 49 Defiance 28
Kenton 51 Wapakoneta 39
Ottawa-Glandorf 59 Van Wert 26
St. Marys 51 Shawnee 25
Boys
Defiance 2417 Elida 2342
Kenton 2742 Wapakoneta 2711
Girls
Defiance 2319 Elida 1505
Wapakoneta 2547 Kenton 1780
Celina 66 Bath 15
Defiance 63 Elida 15
Wapakoneta 61 Kenton 18
Van Wert 69 Ottawa-Glandorf 6
St. Marys 47 Shawnee 30
Bath 66 Columbus Grove 61
Lima Central Catholic 55 Celina 40
Archbold 54 Defiance 43
Lima Senior 76 Shawnee 56
Defiance 45 Fairview 37
Lima Central Catholic 61 Elida 50
Ottawa-Glandorf 51 Lima Senior 48
St. Marys 64 Coldwater 50
Bryan 49 Van Wert 40
Jackson Center 40 Wapakoneta 33
Ottawa-Glandorf 69 Bath 26
Celina 69 Elida 63, OT
Defiance 45 Kenton 38
Shawnee 47 Wapakoneta 45
St. Marys 63 Van Wert 37
Ottawa-Glandorf 61 Bath 46
Elida 32 Celina 26
Kenton 71 Defiance 41
Shawnee 50 Wapakoneta 27
St. Marys 32 Van Wert 28
Boys
Kenton 2559 Defiance 2452
Wapakoneta defeated Shawnee
Girls
Defiance 2030 Kenton 1781
Wapakoneta defeated Shawnee
Ottawa-Glandorf 34 Bath 27
Celina 61 Elida 14
Defiance 64 Kenton 18
Wapakoneta 58 Shawnee 14
Van Wert 36 St. Marys 33
Spencerville 52 Bath 35
Coldwater 43 Celina 33
Wauseon 41 Defiance 40
Bryan at Elida (ppd)
Upper Sandusky 66 Kenton 40
Findlay 49 Ottawa-Glandorf 47
Marion Local 53 Van Wert 50
Elida 50 Bath 32
Celina 79 Kenton 77, 3OT
Shawnee 67 Defiance 43
Ottawa-Glandorf 74 St. Marys 65
Wapakoneta 44 Van Wert 30
Bath 54 Elida 15
Celina 58 Kenton 57
Shawnee 56 Defiance 43
Ottawa-Glandorf 49 St. Marys 27
Wapakoneta 45 Van Wert 33
Boys
Van Wert 2880 Wapakoneta 2705
Non-League:
Rossford 2159 Defiance 2080
Kenton at Cardington-Lincoln
Girls
Wapakoneta 2486 Van Wert 2128
Non-League:
Defiance 1909 Rossford 1644
Kenton at Cardington-Lincoln
Elida 54 Bath 27
Celina 60 Kenton 18
Defiance 37 Shawnee 33
St. Marys 65 Ottawa-Glandorf 12
Wapakoneta 42 Van Wert 26
Ottoville 49 Bath 38
Minster 54 Celina 39
Wauseon 35 Defiance 28
Elida 44 Fort Jennings 32
St. Marys 49 Spencerville 42
Bryan 61 Van Wert 25