2/16 WBL Boys Basketball Scores
St. Marys 65 Bath 56, 2OT
Wapakoneta 36 Celina 25
Ottawa-Glandorf 59 Defiance 36
Elida 52 Van Wert 46
Shawnee 76 Kenton 48
St. Marys 65 Bath 56, 2OT
Wapakoneta 36 Celina 25
Ottawa-Glandorf 59 Defiance 36
Elida 52 Van Wert 46
Shawnee 76 Kenton 48
Bath 40 St. Marys 28
Wapakoneta 37 Celina 26
Ottawa-Glandorf 71 Defiance 20
Van Wert 44 Elida 35
Kenton 74 Shawnee 60
Bluffton 73 Elida 66
Paulding 48 Defiance 44
Coldwater 47 Elida 37
Ottawa-Glandorf 67 Archbold 49
Wapakoneta 48 Fort Recovery 45
St. Marys 62 Bath 18
Wapakoneta 48 Celina 27
Van Wert 56 Elida 23
Shawnee 52 Kenton 19
WBL Boys Bowler of the Year: Cayden Ballweg – St. Marys
1st Team
Cayden Ballweg – St. Marys
Justin Yaeger – Ottawa-Glandorf
Reiley Sevillano – Wapakoneta
Tristan Blackmore – Van Wert
Ethan Bruce – Celina
Carson Yaeger – Ottawa-Glandorf
Bradyn Fetters – St. Marys
2nd Team
Sam Taylor – Kenton
Landen Crates – Elida
Blake Fisher – Bath
Spencer Anglemyer – Kenton
Nevan Pierce – Van Wert
3rd Team
Eli VanMeter – Wapakoneta
Hayden Davis – Van Wert
Will Ross – St. Marys
Eban Albert – Kenton
Levi Goff – Defiance
Honorable Mention
Drew Link – Bath
Austin Novitke – Celina
Kenny Schlosser – Defiance
Ethan Ramsdail – Elida
Adam Hopkins – Kenton
Aiden Ruhe – Ottawa-Glandorf
Mason Burgess – Shawnee
Tauren Kerr – St. Marys
Logan Sutton – Van Wert
Caleb Miller – Wapakoneta
WBL Girls Bowler of the Year: Olivia Miller – Shawnee
1st Team
Olivia Miller – Shawnee
Mabel Adams – Defiance
Aubryn Schnarre – Wapakoneta
Chloe Gibson – St. Marys
Regan Horine – Van Wert
Ryann Eckhardt – Celina
2nd Team
Kayla Homan – St. Marys
Lydia Manger – Wapakoneta
Chablis Krick – Celina
Jayden Johns – Ottawa-Glandorf
Karyn Hopkins – Kenton
3rd Team
Kallie McKinley – Shawnee
Elena Meeker – Shawnee
Natalie Hefner – Wapakoneta
Allyson Speckman – St. Marys
Lindsey Say – Van Wert
Honorable Mention
Ember Brunk – Bath
Piper Gilliland – Celina
Hayleigh Jones – Defiance
Chloe Jenner – Elida
Mackenzie Kugel – Kenton
Willow Homan – Ottawa-Glandorf
Kylie Larimore – Shawnee
Ella Kable – St. Marys
Makayla Wannemacher – Van Wert
Sophia Ruppert-Hecht – Wapakoneta
Division I
Northwest 1 – Sectional/District
13. Wapakoneta
Division II
Regionals
Shawnee
Northwest 2 – Sectional/District
1. Elida, 3. Shawnee, 4. St. Marys, 8. Kenton, 7. Celina, 9. Defiance, 10. Van Wert, 11. Bath
Division III
Regionals
Ottawa-Glandorf
Northwest 3 – Sectional/District
1. Ottawa-Glandorf
2024 WBL Bowling Tournament at 20th Century Lanes
Boys
1. St. Marys 4083, 2. Kenton 3875, 3. Celina 3874, 4. Shawnee 3854, 5. Ottawa-Glandorf 3835, 6. Van Wert 3722, 7. Elida 3634, 8. Wapakoneta 3606, 9. Bath 3009, 10. Defiance 2871
Tournament Medalist
1. Justin Yaeger, Ottawa-Glandorf 681; 2. Austin Novitzke, Celina 680, 3. Cayden Ballweg, St. Marys 642
Complete Team Results | Complete Individual Results
Overall Final WBL Standings
1. St. Marys 20, 2. Kenton 17.5, 3. Van Wert 13.5, 4. Ottawa-Glandorf 13, 5. Shawnee 12, 6. Celina 11, 7. Elida 9, 8. Wapakoneta 8, 9. Bath 3.5, 10. Defiance 2.5
Girls
1. St. Marys 3894, 2. Celina 3597, 3. Shawnee 3551, 4. Wapakoneta 3438, 5. Defiance 3058, 6. Bath 2805, 7. Van Wert 2801, 8. Ottawa-Glandorf 2527, 9. Kenton 2317, 10. Elida 2028
Tournament Medalist
1. Kayla Homan, St. Marys 636, 2. Chloe Gibson, St. Marys 606, 3. Olivia Miller, Shawnee 601
Complete Team Results | Complete Individual Results
Overall Final WBL Standings
1. St. Marys 20, 2. Celina 17, 3. Shawnee 16, 4. Wapakoneta 15, 5. Defiance 11, 6. Van Wert 10, 7. Bath 7, 8. Ottawa-Glandorf 6, 8. Kenton 6, 10. Elida 2
Division I – Fremont Sectional 3
Wapakoneta
Complete Results
Division II – Ayersville Sectional 2
Defiance, Ottawa-Glandorf, Van Wert
Complete Results
Division II – Lima Sectional 5
Bath, Celina, Elida, Kenton, Shawnee, St. Marys
Complete Results
Wapakoneta 36 Bath 31
Celina 55 Defiance 47, OT
Elida 58 St. Marys 49
Kenton 65 Van Wert 61, OT
Ottawa-Glandorf 55 Shawnee 41
2023-24 WBL Bowling Leaderboards through 2/9
Boys
High Average: Cayden Ballweg, St. Marys 206.4
Top 10 Games: Landen Crates, Elida 278
Top 10 Series: Reiley Sevillano, Wapakoneta 492
WBL Points Leader: Reiley Sevillano, Wapakoneta 74
Girls
High Average: Olivia Miller, Shawnee 200.1
Top 10 Games: Chloe Gibson, St. Marys 246
Top 10 Series: Olivia Miller, Shawnee 454
WBL Points Leader: Olivia Miller, Shawnee 84
Bath 37 Wapakoneta 24
Defiance 48 Celina 29
St. Marys 59 Elida 40
Kenton 34 Van Wert 25
Ottawa-Glandorf 52 Shawnee 13
New Bremen 59 Bath 49
Findlay 62 Elida 30
Boys
St. Marys 2720 Elida 2664
Non-League:
Celina 2763 New Bremen 2659
Shawnee at Lima Senior
Girls
St. Marys 2548 St. Marys 1518
Non-League:
Celina 2545 New Bremen 2266
Shawnee at Lima Senior
Elida 37 St. Marys 36
Division I
Northwest 1 – Sectional/District
13. Wapakoneta
Division II
Northwest 1 – Sectional/District
3. Bath, 5. St. Marys, 9. Kenton, 10. Shawnee, 11. Celina, 12. Elida, 13. Van Wert, 14. Defiance
Division III
State Final 4
Ottawa-Glandorf
Regionals
Ottawa-Glandorf
Northwest 3 – Sectional/District
1. Ottawa-Glandorf
Defiance 38 Bath 35
Ottawa-Glandorf 87 Celina 53
Elida 48 Wapakoneta 46
St. Marys 59 Kenton 51
Shawnee 47 Van Wert 23
Bath 39 Defiance 21
Ottawa-Glandorf 65 Celina 29
Elida 49 Wapakoneta 39
St. Marys 60 Kenton 56
Van Wert 41 Shawnee 25
Defiance 53 Bath 25
Celina 71 Ottawa-Glandorf 6
Wapakoneta 58 Elida 13
St. Marys 60 Kenton 17
Van Wert 45 Shawnee 31