4/10 WBL Boys Tennis Scores

Ottawa-Glandorf 5 Wapakoneta 0

Non-League:
Bath at Bryan
Lehman Catholic 3 Elida 2
Shawnee 5 Toledo Central Catholic 0
St. Marys 4 Greenville 1
Bluffton at Van Wert (ppd)

4/7 WBL Baseball Scores

Bath 15 Elida 10
Celina at Kenton (ppd)
Defiance at Shawnee (ppd to 5/12)
Ottawa-Glandorf 1 St. Marys 0
Van Wert at Wapakoneta (ppd)

4/7 WBL Softball Scores

Bath 18 Elida 1, 5 inn.
Kenton 15 Celina 4, 5 inn.
Defiance 10 Shawnee 2
St. Marys at Ottawa-Glandorf (ppd)
Wapakoneta 17 Van Wert 0, 5 inn.

4/7 WBL Boys Tennis Scores

Elida 4 Bath 1
Celina 5 Kenton 0
Shawnee 5 Defiance 0
St. Marys 3 Ottawa-Glandorf 2
Van Wert 4 Wapakoneta 1

4/4 WBL Baseball Scores

Kenton 2 Bath 0
Celina 6 Shawnee 5, 9 inn.
Defiance at Van Wert (ppd)
Ottawa-Glandorf 11 Elida 1, 5 inn.
Wapakoneta 7 St. Marys 0

Non-League:
Defiance 10 Wauseon 8

4/4 WBL Softball Scores

Kenton 5 Bath 2
Celina at Shawnee (ppd)
Defiance 16 Van Wert 5
Elida 8 Ottawa-Glandorf 2
Wapakoneta 21 St. Marys 0, 5 inn.

4/4 WBL Boys Tennis Scores

Kenton 4 Bath 1
Shawnee 4 Celina 1
Ottawa-Glandorf 4 Elida 1
Van Wert 5 Defiance 0
St. Marys 4 Wapakoneta 1

4/1 WBL Boys Tennis Scores

Shawnee at Bath (ppd to 4/6)

Non-League:
Defiance at Wauseon (ppd)
Ada at St. Marys (ppd to 4/31)

2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

The 2016-17 AP Boys Basketball All-Ohio Teams were announced and the WBL was well represented.

Division II
Second Team
Jay Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-4, jr., 18.6

Honorable Mention
Jake Dible, Ottawa-Glandorf
Mike Menendez, Defiance
Daniel Unruh, Elida

Complete 2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams

The 2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams were announced and the WBL was well represented.

Division II
First Team
Kadie Hempfling, Ottawa-Glandorf

Honorable Mention
Shania Taylor, St. Marys
Kylie White, Ottawa-Glandorf

Complete 2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams

2017 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division II
Toledo Regional
Elida

Ada District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Ottawa-Glandorf, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta

2017 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division II
State Final 4
Ottawa-Glandorf

Ada/Mansfield Regional
Ottawa-Glandorf

Paulding District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Ottawa-Glandorf, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta

2016-17 WBL Boys Basketball All-League Teams

WBL Player of the Year: Jay Kaufman – Ottawa-Glandorf

First Team
Michael Menendez – Defiance
Daniel Unruh – Elida
Jay Kaufman – Ottawa-Glandorf
Derek Jay – St. Marys
Sean McDonald – Shawnee
Nick Schoonover – Wapakoneta

Second Team
Thomas Phillips – Kenton
Hunter Phillips – Kenton
Jake Dible – Ottawa-Glandorf
Jacoby Kelly – Van Wert
Kyle Huffman – Wapakoneta

Third Team
Kole Murlin – Celina
Baylen Stinson – Elida
Owen Hiegel – Ottawa-Glandorf
Nate Place – Van Wert
Jace Copeland – Wapakoneta

Honorable Mention
Chad Frey – Bath
Ryan Harter – Celina
Josef Kanouh – Defiance
Drew Sarno – Elida
Jaron Sharp – Kenton
Connor Niese – Ottawa-Glandorf
Jacob Grannan – St. Marys
Ray Manley – Shawnee
Dylan Lautzenheiser – Van Wert
Aaron Good – Wapakoneta

2016-17 WBL Girls Basketball All-League Teams

WBL Co-Player of the Year: Kylie White – Ottawa-Glandorf
WBL Co-Player of the Year: Kadie Hempfling – Ottawa-Glandorf

First Team
Kadie Hempfling – Ottawa-Glandorf
Kylie White – Ottawa-Glandorf
Lexi Jacobs – Wapakoneta
Ashley Morris – Kenton
Shania Taylor – St. Marys
Bailey Dackin – Bath

Second Team
Emily Poling – Defiance
Megan Fisher – Wapakoneta
Shyah Wheeler – Elida
Ellie Miller – Kenton
Lexi Schroeder – Ottawa-Glandorf
Alissa Stahler – Shawnee

Third Team
Heidi Craddock – Bath
Sarah Pothast – Wapakoneta
Sydney Cisco – St. Marys
Erin Kaufman – Ottawa-Glandorf
Morgan Porter – Defiance

Honorable Mention
Jaidyn Hale – Bath
Lauren Jackson – Celina
Cienna Kuhn – Elida
Dionna Lewis – Shawnee
Ashley Schroeder – Ottawa-Glandorf
Blasia Moyler – Wapakoneta
Sara Hoyt – Kenton
Ally Jackson – Van Wert
Zariah Scott – Defiance
Quincy Rable – St. Marys

2/24 WBL Boys Basketball Scores

Bath 60 Elida 46
Kenton 79 Celina 57
Defiance 63 Shawnee 54
Ottawa-Glandorf 71 St. Marys 52
Wapakoneta 52 Van Wert 42

Ottawa-Glandorf Boys Basketball – 2017 WBL Champions

Ottawa-Glandorf and Wapakoneta are ranked in the final weekly Associated Press boys basketball state poll of 2017.

Ottawa-Glandorf is ranked 5th and Wapakoneta is ranked 12th in Division II in the final weekly Associated Press boys basketball state poll of 2017.

Complete AP Boys Basketball State Poll

2/18 WBL Girls Basketball Scores

Ottawa-Glandorf 44 Wapakoneta 38

Ottawa-Glandorf Girls Basketball – 2017 WBL Champions

 

2/18 OHSAA Bowling Sectionals

Boys
Division II River City Bowl-A-Way Sectional
Top 4 teams and 4 individuals advance to Districts
Van Wert, Ottawa-Glandorf
Individual District Qualifiers: 5. Cody Johns, Ottawa-Glandorf

Division II Community Lanes Sectional
Top 4 teams and 4 individuals advance to Districts

2. Shawnee 4059, 4. St. Marys 3833, 8. Bath 3218, 10. Kenton 3102
Individual District Qualifiers: none

Girls
Division II Community Lanes Sectional
Top 4 teams and 4 individuals advance to Districts
2. St. Marys 3335, 4. Bath 3188, 6. Van Wert 3069, 9. Kenton 2814
Individual District Qualifiers: 5. Anessah Jones, Van Wert

2/17 WBL Boys Basketball Scores

Kenton 71 Bath 55
Celina 79 Shawnee 60
Van Wert 49 Defiance 48
Ottawa-Glandorf 45 Elida 34
Wapakoneta 71 St. Marys 35

2/16 WBL Girls Basketball Scores

Bath 58 Kenton 32
Shawnee 56 Celina 30
Defiance 53 Van Wert 37
Ottawa-Glandorf 77 Elida 27
Wapakoneta 51 St. Marys 47