6/2 OHSAA Baseball State Championship

Division II State Championship at Huntington Park, Columbus
Chaminade Julienne 3 Wapakoneta 1 Box Score

6/1 OHSAA Baseball State Semifinals

Division II State Semifinal at Huntington Park, Columbus
Wapakoneta 6 Circleville 1 Box Score

5/27 OHSAA Baseball Regionals

Division II Regional Championship at Bowling Green
Wapakoneta 11 Ontario 5, 8 inn.

2018 OHSAA Baseball Tournament Brackets

Division II
State Final 4
Wapakoneta

BGSU Regional
Wapakoneta

Hamler District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta

Tiffin District
Kenton

Division III
Elida District
Ottawa-Glandorf

5/24 OHSAA Baseball Regionals

Division II Regional Semifinal at BGSU
Wapakoneta 12 Firelands 0, 5 inn.

2018 WBL Baseball All-League Teams

WBL Co-Players of the Year: Don Goodes, Wapakoneta & Manny Vorhees, Wapakoneta
WBL Coach of the Year: Jason Brandt, Wapakoneta

First Team
Don Goodes – Wapakoneta – Senior
Manny Vorhees – Wapakoneta – Senior
Joel Roediger – Wapakoneta – Senior
Luke Burger – Elida – Sophomore
Lawson Blackmore – Van Wert – Junior
Jacob Hutchins – Shawnee – Junior
Logan Andonian – Defiance – Senior
Hayden Maples – Van Wert – Junior
Chase Schreiber – Ottawa-Glandorf – Senior
Trent Reichelderfer – Kenton – Senior

Second Team
Mitch Apple – Wapakoneta – Senior
Gage Schenk – Wapakoneta – Senior
Noah Adcock – Elida – Junior
Logan Maxwell – Shawnee – Freshman
Hunter Iiames – Bath – Senior
Austin Wilker – St. Marys – Senior
Javen Newton – Defiance – Junior
Parker Mauer – Celina – Junior
TJ Whipple – Elida – Junior

Third Team
Jett Makar – Wapakoneta – Junior
Austin Horstman – Ottawa-Glandorf – Senior
Lex Boedicker – Bath – Freshman
Henry Spencer – St. Marys – Sophomore
Shawn Conover – Kenton – Senior
Blayne Robinson – Defiance – Junior
Jared Thomas – Shawnee – Senior
Brayden Lybarger – Elida – Freshman
Brandon Shafer – Defiance – Junior

Honorable Mention
Isaiah Bolon – Bath – Senior
Nick Rodriguez – Defiance – Senior
Hunter Moore – Kenton – Senior
Kale Ebling – Shawnee – Junior
Bransen Miller – Celina – Junior
Ty Howell – St. Marys – Sophomore
Jonathon Lee – Van Wert – Senior
Jordan Davis – Elida – Sophomore
Nathan Arrington – Ottawa-Glandorf – Senior
Wyatt Moyler – Wapakoneta – Senior

5/19 OHSAA Baseball Districts

Division II District Championship at Patrick Henry
Wapakoneta 7 Maumee 4

Wapakoneta Baseball – Division II District Champions

5/17 OHSAA Baseball Districts

Division II District Semifinal at Patrick Henry
Wapakoneta 12 Bryan 5

Division III District Semifinal at Elida
Fort Recovery 1 Ottawa-Glandorf 0

5/15 Baseball Scores

Defiance 4 Swanton 1

5/14 Baseball Scores

Defiance at Anthony Wayne (ppd)
Ottawa-Glandorf at Patrick Henry (ppd)
Van Wert 4 Coldwater 3
St. Henry 4 Wapakoneta 2

5/12 WBL Baseball Scores

Van Wert 5 Ottawa-Glandorf 3

Non-League:
Defiance 4 Lincolnview 0

5/11 OHSAA Baseball Sectionals

Division II Sectional Championship
Maumee 8 Defiance 2

Division II Sectional Championship
Bryan 4 Shawnee 1

Division II Sectional Championship
Wapakoneta 3 St. Marys 0

Division II Sectional Championship
Bowling Green 2 Van Wert 1

Division III Sectional Championship
Ottawa-Glandorf 5 Lakota 0

5/10 Baseball Scores

Coldwater 6 Celina 2
Whitmer 12 Defiance 1, 5 inn.
Archbold 4 Ottawa-Glandorf 2
Fort Recovery 5 St. Marys 1

5/9 OHSAA Baseball Sectionals

Division II Sectional Semifinal
St. Marys 3 Napoleon 2

Division II Sectional Semifinal
Bryan 10 Celina 0

Division II Sectional Semifinal
Defiance 32 Woodward 0, 5 inn.

Division II Sectional Semifinal
Maumee 1 Bath 0

Division II Sectional Semifinal
Van Wert 10 Wauseon 0, 6 inn.

Division II Sectional Semifinal
Columbian 5 Kenton 4

Division II Sectional Semifinal
Shawnee 9 Elida 6

5/8 Baseball Scores

St. Henry 7 Celina 0
Archbold 9 Defiance 5
Elida 3 Bryan 2

5/7 WBL Baseball Scores

Ottawa-Glandorf 13 Shawnee 7

Non-League:
Minster 6 Celina 2
Findlay 11 Defiance 1
Elida 8 Lima Central Catholic 6
Kenton 11 Arlington 3
Marion Local 4 St. Marys 3, 8 inn.
Van Wert 5 Paulding 2
Wapakoneta 10 Coldwater 4

5/5 WBL Baseball Scores

Defiance 2 Van Wert 1, 8 inn.
Shawnee 12 St. Marys 3

Non-League:
Delphos St. John’s 13 Elida 2, 6 inn.

5/4 Baseball Scores

Minster 7 Bath 3
Bryan 6 Defiance 1
Elida 4 Lima Senior 3
Kenton 7 Van Buren 6
Crestview 5 Shawnee 4
St. Marys 10 Spencerville 0, 5 inn.
St. Henry 8 Van Wert 1
Wapakoneta 13 Indian Lake 0, 5 inn.

5/3 WBL Baseball Scores

Elida 13 Bath 9, 15 inn.

Non-League:
Defiance 7 Perrysburg 0
Ottawa-Glandorf 9 Leipsic 7

5/2 WBL Baseball Scores

Defiance 6 Celina 0

Non-League:
Benjamin Logan 10 Kenton 5