3/15 OHSAA Girls Basketball State Semifinals

Division III State Semifinal at The Ohio State University
Africentric 50 Ottawa-Glandorf 37 Box Score

2017-18 Ohio Prep Sportswriters Association (OPSWA) Girls Basketball All-Ohio Teams

Division II
3rd Team: Emily Poling, Defiance
Honorable Mention: Shyah Wheeler, Elida; Alissa Stahler, Shawnee

Division III
1st Team: Kadie Hempfling, Ottawa-Glandorf

Complete OPSWA Ohio Girls Basketball All-Ohio Teams

2018 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division II
Paulding District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta

Division III
State Final 4
Ottawa-Glandorf

Ada/Lexington Regional
Ottawa-Glandorf

Elida District
Ottawa-Glandorf

3/10 OHSAA Girls Basketball Regionals

Division III Regional Championship at Lexington
Ottawa-Glandorf 62 Western Reserve 40

Ottawa-Glandorf Girls Basketball – Division III Regional Champions

3/6 OHSAA Girls Basketball Regionals

Division III Regional Semifinal at Ohio Northern
Ottawa-Glandorf 48 Liberty-Benton 37

3/3 OHSAA Girls Basketball Districts

Division II District Championship at Paulding
Napoleon 63 Defiance 43

Division III District Championship at Elida
Ottawa-Glandorf 55 Crestview 40

3/1 OHSAA Girls Basketball Districts

Division II District Semifinals at Paulding
Napoleon 54 Kenton 44
Defiance 45 St. Marys 35

Division III District Semifinal at Elida
Ottawa-Glandorf 64 Spencerville 27

2017-2018 WBL Girls Basketball All-League Teams

WBL Player of the Year: Kadie Hempfling – Ottawa-Glandorf

First Team
Jaidyn Hale – Bath
Emily Poling – Defiance
Shyah Wheeler – Elida
Kadie Hempfling – Ottawa-Glandorf
Lexi Jacobs – Wapakoneta
Alissa Stahler – Shawnee

Second Team
Ellie Miller – Kenton
Erin Kaufman – Ottawa-Glandorf
Lindsay Singhaus – Bath
Makenna Mele – St. Marys
Sarah Pothast – Wapakoneta

Third Team
Layne Taylor – Kenton
Sydney Cisco – St. Marys
Cassidy Meyers – Van Wert
Kennedy Replogle – Defiance
Ashley Schroeder – Ottawa-Glandorf

Honorable Mention
Lauren Jackson – Celina
Morgan Wityk – Defiance
Abby Jackson – Van Wert
Lauren Cisco – St. Marys
Bette Andrews – Bath
Paige Sutter – Ottawa-Glandorf
ljah Austin – Shawnee
Amira Freeman – Elida
Makenzie Wilson – Wapakoneta
Kori Barrett – Kenton

2/24 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division II Sectional Championships at Spencerville
St. Marys 45 Bath 36
Defiance 41 Elida 36

Division II Sectional Championship at Leipsic
Kenton 48 Wapakoneta 33

Division III Sectional Championship at Bluffton
Ottawa-Glandorf 50 Lima Central Catholic 16

2/21 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division II Sectional Semifinal at Leipsic
Bryan 42 Celina 15

2/20 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division II Sectional Semifinals at Spencerville
St. Marys 38 Shawnee 34
Elida 61 Van Wert 44

2/17 Girls Basketball Scores

Shawnee 54 Allen East 43

2/15 WBL Girls Basketball Scores

Bath 48 Shawnee 33
Van Wert 55 Celina 52
Defiance 36 St. Marys 30
Kenton 47 Elida 46
Ottawa-Glandorf 54 Wapakoneta 43

2/13 Girls Basketball Scores

Fort Recovery 63 Celina 40
Defiance 51 Paulding 38
Coldwater 62 Elida 49
Kenton 61 River Valley 46
Ottawa-Glandorf 52 Archbold 41
Shawnee 53 Upper Scioto Valley 37
Van Wert 51 Lima Central Catholic 34
Minster 40 Wapakoneta 33

Ottawa-Glandorf is ranked in the final weekly 2018 AP Ohio Girls Basketball State Poll.

Ottawa-Glandorf is ranked 9th in Division III in the final weekly AP Ohio Girls Basketball State Poll.

Complete AP Ohio Girls Basketball State Poll

2/12 Girls Basketball Scores

Bath 43 Sylvania Northview 34

2/10 Girls Basketball Scores

Defiance 42 Findlay 33
Kenton 53 Waynesfield-Goshen 38
Minster 67 St. Marys 40

2/8 WBL Girls Basketball Scores

Bath 62 Van Wert 32
St. Marys 73 Celina 54
Wapakoneta 48 Defiance 44
Shawnee 53 Elida 50
Ottawa-Glandorf 43 Kenton 33

Ottawa-Glandorf is ranked in the 5th weekly AP Ohio Girls Basketball State Poll.

Ottawa-Glandorf is ranked 10th in Division III in the fifth weekly AP Ohio Girls Basketball State Poll.

Complete AP Ohio Girls Basketball State Poll

2/6 Girls Basketball Scores

Bath 51 Marion Local 28
Crestview 58 Celina 40
Archbold 44 Defiance 36
Parkway 33 Elida 17
Kenton 68 Ridgemont 62, OT
Ottawa-Glandorf 66 Patrick Henry 32
Bryan 56 Van Wert 45
Coldwater 54 Wapakoneta 39