2016 OHSAA Bowling State Tournament – Division I

ohsaa_150Division I Boys Bowling State Tournament at Wayne Webb’s Columbus Bowl
Boys Team Finals | Boys Team Qualifying | Boys Individual Results

Championship Round
State Championship: Huber Heights Wayne 3 Wapakoneta 1 (215-137, 187-191, 226-201, 225-223) – State Runner-Up
State Semifinal: 
Wapakoneta 3 Zanesville 2 (171-144, 209-253, 194-197, 225-177, 211-171)
State Quarterfinal:
Wapakoneta 3 Westerville Central 1 (231-225, 194-210, 197-197 (47-26), 182-148)

Qualifying Rounds
2. Wapakoneta 3839

Individual Results
Wapakoneta: 8. Brandon Kennard 714, 15. Tyler Miller 676, 36. Blake Knueve 628, 58. Dusty Haggard 586, 62. Trevor Copeland 582

Division I Girls Bowling State Tournament at Wayne Webb’s Columbus Bowl
Girls Team Finals | Girls Team Qualifying | Girls Individual Results

Championship Round
State Semifinal: Beavercreek 3 Wapakoneta 1 (192-125, 233-221, 163-215, 190-155) – 4th Place in State
State Quarterfinal: Wapakoneta 3 Centerville 2 (243-191, 182-178, 124-178, 144-226, 213-143)

Qualifying Rounds
5. Wapakoneta 3325

Individual Results
Wapakoneta: 28. Britni Hosterman 581, 37. Katie Manger 565, 55. Josee Kaeck 523, 83. Carlee Hosterman 387, 87. Kelsey Pothast 363
Elida: 9. Jordyn Stewart 639

2015-16 WBL Boys Bowling All-League Teams

boys_bowling_150WBL Bowler of the Year: Austin Fought – Shawnee
WBL Coach of the Year: Jim Kaeck – Wapakoneta

1st Team
Austin Fought – Shawnee
Brandon Kennard – Wapakoneta
Alex Coble – Defiance
Blake Knueve – Wapakoneta
Austin Cook – St. Marys
Tyler Miller – Wapakoneta

2nd Team
Drew Ambroza – Shawnee
Dusty Haggard – Wapakoneta
Logan Alexander – Elida
Alex Wieser – Shawnee
Skyler Briggs – Shawnee

Honorable Mention
Shaun Olberding – Celina
Logan Wright – Defiance
Tyler Pugh – Elida
Dylan King – Kenton
Trevor Hashbarger – Ottawa-Glandorf
Hunter Murphy – St. Marys
Jeffrey Giese – Shawnee
Joey Kinner – Van Wert
Trevor Copeland – Wapakoneta

2015-16 WBL Girls Bowling All-League Teams

bowling_150WBL Bowler of the Year: Josee Hale – Defiance
WBL Coach of the Year: Steve Rostorfer – Wapakoneta

1st Team
Josee Hale – Defiance
Jordyn Stewart – Elida
Britni Hosterman – Wapakoneta
Carlee Hosterman – Wapakoneta
Brittany Freytag – St. Marys
Rachel Gerken – Defiance

2nd Team
Kelsey Pothast – Wapakoneta
Dorian Regedanz – Celina
Makenzie Regedanz – Celina
Katelyn McCoy – Defiance
Kylie Timmerman – Wapakoneta

Honorable Mention
Bailee Kelch – Celina
McKalynn Schroeder – Defiance
Jordan Crates – Elida
Shelby Pfeiffer – Kenton
Katie Lane – Ottawa-Glandorf
Amanda Godinho – St. Marys
Kasie Moeller – Shawnee
Cloey Spry – Van Wert
Katie Manger – Wapakoneta

2/27 OHSAA Bowling Districts

ohsaa_150Division I Bowling District at Westgate Lanes
(Top team and individual advance to the State Tournament)
Boys
1. Wapakoneta 4020, 4. Celina 3648
Individual State Qualifier: None

Girls
1. Wapakoneta 3786, 2. Defiance 3551
Individual State Qualifier: Jordyn Stewart, Elida

2016 OHSAA Boys Bowling State Tournament – Division II

ohsaa_150Division II Boys Bowling State Tournament at Wayne Webb’s Columbus Bowl
Boys Team Finals | Boys Team Qualifying | Boys Individual Results

Championship Round
State Semifinal: Coldwater 3 Shawnee 1 (224-148, 172-211, 278-163, 186-178) – 3rd Place in State
State Quarterfinal: Shawnee 3 Hillsboro 2 (170-161, 158-230, 170-196, 247-246, 195-164)

Qualifying Rounds
5. Shawnee 3601

Individual Results
Shawnee: 7. Drew Ambroza, 37. Jeffrey Geise, 40. Austin Fought, 92. Alex Wieser, 93. Nathan Stratton, 94. Skyler Briggs
St. Marys: 18. Austin Cook

2/18 & 2/19 OHSAA Bowling Tournament Results

ohsaa_150Division II District at Rossford
(Top 3 teams & 3 individuals advance to the State Tournament)
Boys
2. Shawnee 4148, 8. St. Marys 3790
Complete Results
Individual State Qualifiers: Austin Cook, St. Marys

Girls
6. St. Marys 3311
Team Results | Individual Results
Individual State Qualifiers: none

Division I Sectional at Port Clinton
(Top 4 teams & 4 individuals advance to Districts)
Boys
1. Wapakoneta 4326, 3. Celina 4109, 6. Defiance 4015, 15. Elida 3339
Team Results | Individual Results
Individual District Qualifiers: none

Girls
1. Wapakoneta 4008, 3. Defiance 3796, 6. Celina 3516, 8. Shawnee 3435, 13. Elida 3013
Complete Results
Individual District Qualifiers: Jordyn Stewart, Elida; Lauren Alexander, Elida

2/13 OHSAA Girls Bowling Sectionals

ohsaa_150Girls Division II Sectional at Minster
Four (4) teams and four (4) individuals advance to Districts
2. St. Marys 3522, 6. Van Wert 2810, 7. Ottawa-Glandorf 2780
Individual District Qualifiers: Anessah Jones, Van Wert
Complete Team Results | Complete Individual Results

2/12 OHSAA Boys Bowling Sectionals

ohsaa_150Boys Division II Sectional at Minster
Four (4) teams and four (4) individuals advance to Districts
1. St. Marys 4287, 4. Shawnee 3881, 7. Van Wert 3392
Individual District Qualifiers: none
Complete Team Results | Complete Individual Results

Boys Division II Sectional at Napoleon
Four (4) teams and four (4) individuals advance to Districts
8. Ottawa-Glandorf 3289
Individual District Qualifiers: none
Complete Team Results | Complete Individual Results

2016 WBL Bowling Tournaments

bowling_150Boys
1. Wapakoneta 4193, 2. St. Marys 4006, 3. Celina 3849, 4. Shawnee 3680, 5. Van Wert 3396, 6. Defiance 3211, 7. Ottawa-Glandorf 3141, 8. Kenton 3082, 9. Elida 2958
Complete Results
WBL Tournament Individual 1st Place: Austin Cook, St. Marys 710
WBL Tournament Individual 2nd Place: Brandon Kennard, Wapakoneta 689
WBL Tournament Individual 3rd Place: Hunter Murphy, St. Marys 660

Girls
1. Wapakoneta 3602, 2. Defiance 3552, 3. St. Marys 3271, 4. Shawnee 3142, 5. Celina 3112, 6. Elida 2906, 7. Ottawa-Glandorf 2629, 8. Van Wert 2575, 9. Kenton 2567
Complete Results
WBL Tournament Individual 1st Place: Jose Hale, Defiance 617
WBL Tournament Individual 2nd Place: Britni Hosterman, Wapakoneta 595
WBL Tournament Individual 3rd Place: Grace Dicke, St. Marys 553

Final WBL Bowling Standings
Boys
1. Wapakoneta 18, 2. St. Marys 15.5, 3. Shawnee 13.5, 4. Celina 12, 5. Van Wert 11, 6. Defiance 8, 7. Ottawa-Glandorf 5.5, 8. Elida 3.5, 9. Kenton 3

Girls
1. Wapakoneta 18, 2. St. Marys 15, 2. Defiance 15, 4. Celina 11, 4. Shawnee 11, 6. Kenton 5, 6. Ottawa-Glandorf 5, 6. Elida 5, 6. Van Wert 5

 

 

1/28 WBL Bowling Scores

bowling_150Boys
Elida 2476 Defiance 2448

Girls
Defiance 2610 Elida 1899

1/21 WBL Bowling Scores

bowling_150Boys
St. Marys 3029 Defiance 2408

Girls
St. Marys 2605 Defiance 2298

1/14 WBL Bowling Scores

bowling_150Boys
St. Marys 1926 Kenton 1583

Girls
St. Marys 1812 Kenton 1132

1/9 WBL Bowling Scores

bowling_150Boys
St. Marys 2708 Van Wert 2449

Girls
St. Marys 2236 Van Wert 1925

1/7 Bowling Scores

bowling_150Boys Non-League:
Tinora 2278 Defiance 2272

Girls Non-League:
Defiance 1947 Tinora 1663

1/5 WBL Bowling Scores

bowling_150Boys
Van Wert 2728 Defiance 2495
Wapakoneta 3028 Kenton 2108

Girls
Defiance 2835 Van Wert 1956
Wapakoneta 2360 Kenton 1998

1/2 WBL Bowling Scores

bowling_150Girls
Shawnee 2098 Ottawa-Glandorf 1886

Boys
Wapakoneta 3050 St. Marys 2874
Shawnee 2773 Lima Senior 2289

12/26 WBL Bowling Scores

bowling_150

Boys
Shawnee 2798 Ottawa-Glandorf 2394

Girls
Wapakoneta 2582 Shawnee 2305

12/21 Bowling Scores

bowling_150Boys
Bryan 2706 Defiance 2166

Girls
Defiance 2496 Bryan 2265

12/19 WBL Bowling Scores

bowling_150Boys
Shawnee 3020 St. Marys 2710

Girls
St. Marys 2537 Celina 2257

12/17 WBL Bowling Scores

bowling_150Boys
Defiance 2467 Kenton 1414

Girls
Defiance 2615 Kenton 1781

Non-League:
Boys: Wapakoneta 2692 Sidney 2456
Girls: Wapakoneta 2335 Sidney 1900