11/9 OHSAA Boys Soccer State Semifinal

ohsaa_150Division II State Semifinal at Tiffin-Columbian
Richfield Revere 2 Celina 0

2016 OHSAA Boys Soccer Tournament Brackets

ohsaa_150Division II
State Final 4
Celina

Region 6 Regional
Celina

Elida District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Ottawa-Glandorf, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta

11/5 OHSAA Boys Soccer Regionals

ohsaa_150Division II Regional Championship at Findlay
Celina 4 Oak Harbor 1

2016_celina_d2_regionalchampions600

11/2 OHSAA Boys Soccer Regionals

ohsaa_150Division II Regional Semifinal at Findlay
Celina 2 Vermilion 0

10/27 OHSAA Boys Soccer Districts

ohsaa_150Division II District Championship at Elida
Celina 1 Shawnee 0

10/24 OHSAA Boys Soccer Districts

ohsaa_150Division II District Semifinals at Elida
Shawnee 3 St. Marys 0
Celina 2 Elida 1

10/20 OHSAA Boys Soccer Sectionals

ohsaa_150Division II Sectional Final
Celina 5 Van Wert 1

2016 WBL Boys Soccer All-League Teams

boys_soccer_150WBL Player of the Year: Brennen Piper – Celina

First Team
Austin Wilker – St. Marys
Brennen Piper – Celina
Jarren Casto – Celina
Payton Smalley – Celina
Jake Taylor – Elida
Landon Bartlett – Kenton
Brandon Hernandez – Van Wert
Trey Burnett – Bath
Kaden Ware – Wapakoneta
Bryce Schroeder – Ottawa-Glandorf
Jack O’Connor – Shawnee
Caleb Branham – Defiance

Second Team
Dylan Engel – St. Marys
Austin Hines – Celina
Garrett Weininger – Celina
Riley Bartels – Elida
Hayden Hicks – Kenton
Noah Richie – Wapakoneta
Charles Knatz – Wapakoneta
Zac States – Bath
Austin Horstman – Ottawa-Glandorf
Jackson Schaaf – Shawnee
Adam Vogel – St. Marys

Third Team
Trent Ward – Shawnee
Ryan Wheeler – Shawnee
Drake Lammers – Ottawa-Glandorf
Luke Beach – Wapakoneta
Hunter Coffey – Wapakoneta
Matt Cellar – Elida
Aden Gariety – Celina
Drew Hoppe – Kenton
Kyle Flaute – Celina
Howie Spencer – St. Marys
Dylan Mohr – Bath

Honorable Mention
Kaleb Benny – Wapakoneta
Austin Sudduth – Van Wert
Conner Mills – Celina
Caleb Jones – Elida
Jacob Naylor – Bath
Jeffrey Geise – Shawnee
Ray Orengo – Ottawa-Glandorf
Jon Weisgerber – Defiance
Shaun Hurt – Kenton
Evan Vogel – St. Marys

10/19 OHSAA Boys Soccer Sectionals

ohsaa_150Division II Sectional Final at Celina
Celina 3 Van Wert 0 (Game called with 24:14 left in the 2nd half due to lightning)

Division II Sectional Final at Elida
Elida 3 Ottawa-Glandorf 1

Division II Sectional Final at Wapakoneta
Shawnee 3 Wapakoneta 2

Division II Sectional Final at St. Marys
St. Marys 11 Upper Sandusky 2

10/17 OHSAA Boys Soccer Sectionals

ohsaa_150Division II Sectional Semifinal at Wapakoneta
Wapakoneta 3 Bath 0

Division II Sectional Semifinal at Van Wert
Van Wert 1 Defiance 0

Division II Sectional Semifinal at Kenton
Elida 2 Kenton 1, OT

 

10/15 Boys Soccer Scores

boys_soccer_150Paulding 1 Defiance 1
Kalida at Ottawa-Glandorf
Sidney at St. Marys

10/13 WBL Boys Soccer Scores

boys_soccer_150Elida 4 Bath 1
Celina 5 Kenton 2
Shawnee 5 Defiance 0
Ottawa-Glandorf 2 St. Marys 2
Wapakoneta 3 Van Wert 1

1/11 Boys Soccer Scores

boys_soccer_150Bath 2 Temple Christian 2

10/10 Boys Soccer Scores

boys_soccer_150Celina 5 Liberty-Benton 0
Elida 4 Lima Central Catholic 0
Napoleon 3 Ottawa-Glandorf 0
Van Wert 4 Spencerville 0

10/8 Boys Soccer Scores

boys_soccer_150Bath 5 Miller City 1
Kenton 2 Bellefontaine 1
Bluffton 1 Shawnee 0
St. Marys 3 Bryan 1
Wapakoneta 2 Lima Senior 2

10/6 WBL Boys Soccer Scores

boys_soccer_150Bath 4 Kenton 1
Celina 6 Shawnee 2
Van Wert 2 Defiance 1
Elida 2 Ottawa-Glandorf 1
Wapakoneta 2 St. Marys 1

10/5 Boys Soccer Scores

boys_soccer_150Van Wert 3 Lincolnview 0

10/3 WBL Boys Soccer Scores

boys_soccer_150Shawnee 1 Bath 0
Celina 5 Van Wert 0
Elida 1 Kenton 1
Wapakoneta 3 Ottawa-Glandorf 0

10/1 Boys Soccer Scores

boys_soccer_150Temple Christian at Bath (ppd to 10/11)
Celina 5 Kalida 1

9/29 Boys Soccer Scores

boys_soccer_150Bath 4 Kalida 0
Bluffton 2 Ottawa-Glandorf 1