2017 OHSFSCA Softball All-State Teams

The WBL was represented by 2 athletes on the Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-State Teams.

Division II
1st Team All-State

Blasia Moyler – Wapakoneta – Senior Catcher

2nd Team All-State
Megan Fisher – Wapakoneta – Senior Pitcher

Complete OHSFSCA Softball All-State Teams

5/22 OHSAA Softball Districts

Division II District Championship at Miller City
Napoleon 4 Wapakoneta 1

5/20 OHSAA Softball Districts

Division II District Championship at Miller City
Wapakoneta vs. Napoleon (ppd to 5/22)

2017 WBL Softball All-League Teams

WBL Player of the Year: Blasia Moyler, Wapakoneta
WBL Coach of the Year: Bill Sammons, Wapakoneta

First Team
Megan Fisher – Wapakoneta
Blasia Moyler – Wapakoneta
Chloe Wohlgamuth – Shawnee
Caroline Turner – Defiance
Abby Cosart – Bath
Morgan Porter – Defiance
Hanna Legge – Kenton
Annika Heminger – Bath
Maddie Luebke – Celina
Savanna Oen – Wapakoneta

Second Team
Alex Roob – Bath
Jenna Clum – Kenton
Emily Poling – Defiance
Katelynn Sumption – Elida
Molly Bollinger – Shawnee
Madi Howell – St. Marys
Emma Miller – Wapakoneta
Leanna Zynda – Ottawa-Glandorf
Sydney Bolling – Kenton

Third Team
Lauren Kesler – Elida
Molly Pees – Kenton
Zariah Scott – Defiance
Allison Kennedy – Van Wert
Grace Jolly – Wapakoneta
Brooke Steinbrunner – Celina
Aurora Knight – Shawnee
Rachel Warncke – Ottawa-Glandorf
Britlynn Faulder – Bath
Kateri Steinecker – Van Wert

Honorable Mention
Riley Iiames – Bath
Mackenzie Shaffer – Celina
Abbey Zedaker – Defiance
Maddie Murphy – Elida
Olivia Purtee – Kenton
Katelyn Yoder – Ottawa-Glandorf
Lexi Fowler – St. Marys
Raegan Wheeler – Shawnee
Katie Coplin – Van Wert
Lexi Jacobs – Wapakoneta

5/17 OHSAA Softball Districts

Division II District Semifinal at Miller City
Wapakoneta 10 Bryan 0, 5 inn.

5/16 OHSAA Softball Districts

Division II District Semifinal at Miller City
Napoleon 12 Defiance 1

2017 OHSAA Softball Tournament Brackets

Division II
Miller City District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Ottawa-Glandorf, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta

5/12 OHSAA Softball Sectionals

Division II Sectional Championship
Defiance 7 Bath 6, 8 inn.
Wapakoneta 11 Van Wert 1
Napoleon 6 Kenton 1
Bryan 4 Celina 3, 8 inn.

5/11 Softball Scores

Defiance 4 Paulding 3
Wapakoneta at Sidney

5/10 Softball Scores

Bath 7 Bluffton 4

5/9 OHSAA Softball Sectionals

Division II Sectional Semifinals
Bath 12 St. Marys 2, 6 inn.
Celina 15 Shawnee 3, 5 inn.
Van Wert 8 Elida 7
Kenton 9 Ottawa-Glandorf 1

5/9 Softball Scores

Springfield Shawnee 3 Wapakoneta 1

5/8 WBL Softball Scores

Bath 10 Shawnee 0, 5 inn.

Non-League:
Wayne Trace 18 Celina 17
Defiance 12 Archbold 2
Wapakoneta 13 Minster 4

5/3 WBL Softball Scores

Shawnee 15 Celina 5, 5 inn.
Ottawa-Glandorf 15 St. Marys 7

Non-League:
Elida 8 Lima Central Catholic 3
Crestview 14 Van Wert 4, 6 inn.

5/2 WBL Softball Scores

Shawnee at Bath (ppd to 5/8)
Van Wert 11 Celina 3
Defiance 3 St. Marys 1
Kenton 7 Elida 1
Wapakoneta 28 Ottawa-Glandorf 0, 5 inn.

Wapakoneta Redskins Softball – 2017 Outright WBL Champions

5/1 WBL Softball Scores

Wapakoneta 9 Defiance 1

Non-League:
Wayne Trace 7 Elida 4
Upper Scioto Valley at Kenton
Ottawa-Glandorf 13 Ottoville 1, 5 inn.
Versailles 16 St. Marys 3
Van Wert at Parkway (ppd)

4/29 Softball Scores

West Liberty-Salem at Bath (DH) (ppd)
Parkway at Celina (ppd)
Defiance at Findlay (DH) (ppd)
Benjamin Logan at Elida (DH) (ppd)
Ottawa-Glandorf at Columbus Grove (DH) (ppd)
Crestview at St. Marys (DH) (ppd)

4/28 WBL Softball Scores

Bath 10 Van Wert 1
Celina 8 St. Marys 3 (susp. in top of 4th inn.)
Wapakoneta at Defiance (ppd to 5/1)
Shawnee 7 Elida 3
Kenton 5 Ottawa-Glandorf 4, 5 inn.

4/27 Softball Scores

Defiance at Clyde
Ottawa-Glandorf 16 Arlington 4, 6 inn.
Shawnee 5 Findlay 3, 9 inn.
Van Wert 13 Ottoville 3, 5 inn.

4/26 Softball Scores

Bath 17 Crestview 5, 6 inn.
Kenton 8 Ada 2