5/21 OHSAA Boys Tennis Districts

ohsaa_150Division I BGSU District
Singles Brackets | Doubles Brackets

State Qualifiers: two singles and two doubles team winners will advance to the State Tennis Tournament at The Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio on May 27th & May 28th

State Qualifiers: none

Division II BGSU District
Singles Brackets | Doubles Brackets

State Qualifiers: Three singles and three doubles team winners will advance to the State Tennis Tournament at The Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio on May 27th and May 28th

State Qualifiers: none

5/14 OHSAA Boys Tennis Sectionals

ohsaa_150Division I
District Qualifiers: Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Findlay Sectional
Defiance, Wapakoneta
Singles Bracket | Doubles Bracket
District Qualifiers
Singles: 1. Emerson Hager, Wapakoneta
Doubles: 2. Austin Hubbard/Jordan Scott, Defiance

Division II
District Qualifiers: Four singles and four doubles team winners from each Sectional Tournament to the District Tournament at Bowling Green State University.
UNOH Sectional
Bath, Celina, Elida, Kenton, Ottawa-Glandorf, Shawnee, St. Marys, Van Wert
Singles Bracket | Doubles Bracket
District Qualifiers
Singles: 2. Michael Rutter, Shawnee; 3. Brandon Amstutz, Van Wert; 4. Nick Etter, Van Wert
Doubles: 1. I. Klaus/D. Sarno, Elida; 2. D. Kesner/Jones, Shawnee; 3. N. Weihrauch/Z. Balbaugh, Ottawa-Glandorf; 4. M. Etter/S. Teman, Van Wert

2016 WBL Boys Tennis Tournament

boys_tennis_150WBL Team Champion: Van Wert
WBL Team Champion Coach: Mitch Price, Van Wert
WBL Sportsmanship Award: Jordan Verhoff (Ottawa-Glandorf)

WBL Overall Results
1. Van Wert 19.5, 2. Wapakoneta 17, 3. Shawnee 16.5, 4. Ottawa-Glandorf 15, 5. St. Marys 12, 6. Celina 10, 7. Defiance 7, 8. Elida 5, 9. Bath 4, 9. Kenton 4

VanWert_2016_WBL_BoysTennisChampions

WBL Tournament Results
1. Van Wert 50, 2. Shawnee 44, 3. Wapakoneta 33, 3. Ottawa-Glandorf 33, 5. St. Marys 22, 6. Celina 21, 7. Elida 10, 8. Defiance 8, 9. Bath 5, 10. Kenton 4

Complete 2016 WBL Tournament Brackets

1st Singles
Champion- Emerson Hager (Wapakoneta)
2nd place- Jordan Verhoff (Ottawa-Glandorf)
3rd place- Brandon Amstutz (Van Wert)
4th place- Michael Rutter (Shawnee)

2nd Singles
Champion- Nick Etter (Van Wert)
2nd place- Jake Liddle (Shawnee)
3rd place- Riley Niekamp (St. Marys)
4th place- Alex Stinebaugh (Wapakoneta)

3rd Singles
Champion- Isaac Hanover (Shawnee)
2nd place- Jeff Kaufman (Ottawa-Glandorf)
3rd place- Ryan Keber (Van Wert)
4th place- Jian Feng Zhao (Wapakoneta)

1st Doubles
Champion- Davis Munroe/Gabe Rollins (Van Wert)
2nd place- Danny Kesner/Max Jones (Shawnee)
3rd place- Riley Werling/Bryce Schlenker (Wapakoneta)
4th place- Jacob Grannan/Josh Wingett (St. Marys)

2nd Doubles
Champion- Kyle Lochtefeld/Bryce Langenkamp (Celina)
2nd place- Michael Etter/Spencer Teman (Van Wert)
3rd place – Zach Balbaugh/Nick Weihrauch (Ottawa-Glandorf)
4th place- Harsha Battula/Jackson Schaaf (Shawnee)

5/3 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Shawnee 5 Bath 0
Kenton 3 Elida 2

Non-League:
Ada at Celina
Lima Central Catholic 4 Ottawa-Glandorf 1
Wapakoneta 4 Lima Senior 1

5/2 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Shawnee 3 Ottawa-Glandorf 2

Non-League:
Bath 5 Lima Senior 0
Archbold 4 Defiance 1
Elida at Bryan
Piqua at St. Marys
Lima Central Catholic at Van Wert
Findlay 3 Wapakoneta 2

4/30 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Celina at Kenton
Ottawa-Glandorf 4 St. Marys 1

4/29 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Van Wert 5 Bath 0
Wapakoneta 4 Defiance 1
Ottawa-Glandorf 4 Kenton 1

Non-League:
St. Marys 4 Sidney 1

4/28 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150St. Marys 3 Celina 2

Non-League:
Ada 3 Bath 2
Fostoria at Defiance (ppd)
Shekinah Christian at Kenton
Toledo Central Catholic at Shawnee (ppd)
Wapakoneta 3 Bluffton 2

4/26 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150St. Marys 5 Bath 0
Wapakoneta 3 Celina 2
Ottawa-Glandorf 4 Defiance 1
Van Wert 4 Elida 1
Shawnee 5 Kenton 0

4/25 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Van Wert 4 Celina 1
Shawnee 4 Elida 1

Non-League:
Napoleon 3 Defiance 2
Ottawa-Glandorf 5 Archbold 0
St. Marys 5 Bellefontaine 0
Wapakoneta at Lima Central Catholic (ppd to 5/9)

4/23 Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Doubles Tournament at Defiance College
Defiance 13, Wauseon 11, Bryan 8, Archbold 8

Elida Invitational
1. Lincoln 12, Wapakoneta 11, Elida 7, Van Wert 6

Lima City Invitational
1. Ottawa-Glandorf 37, 2. Lima Central Catholic 36, 3. Van Wert 26, 4. Bluffton 25, 5. Bath 20, 6. Lima Senior 6

OTCA Team Tournament 
Celina 3 St. Marys 2

4/22 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Wapakoneta 4 Bath 1
Celina 4 Defiance 1
St. Marys 4 Elida 1
Van Wert at Kenton (ppd to 4/27)

Non-League:
Port Clinton Doubles Tournament
Shawnee

4/21 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Bath at Elida (ppd)
Celina at Kenton (ppd)
Ottawa-Glandorf at Shawnee (ppd)

Non-League:
Lima Central Catholic at Defiance (ppd)
Van Wert at Bryan (ppd)
Sidney at Wapakoneta (ppd)

4/20 Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Lima Central Catholic 3 Bath 2
Marysville at Kenton
Lexington 5 Van Wert 0

4/19 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Defiance 4 Bath 1
Ottawa-Glandorf 5 Celina 0
Wapakoneta 4 Elida 1
St. Marys 5 Kenton 0
Van Wert 5 Shawnee 0

4/18 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Van Wert 3 Wapakoneta 2

Non-League:
Bath 5 Lima Senior 0
Celina at Greenville
Defiance 3 Bryan 2
Ada 3 Elida 2
Bluffton 4 Kenton 1
Ottawa-Glandorf 5 Ayersville 0
Shawnee 5 Bellefontaine 0
St. Marys 3 Lima Central Catholic 2

4/16 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Wapakoneta 3 Ottawa-Glandorf 2

Non-League:
Defiance 5 Rossford 0
Van Wert defeated Rossford

Napoleon Wildcat Tennis Invitational
1. Bluffton 16, 2. Napoleon 10, 3. Elida 7, 4. Maumee 3

Schroeder Tennis Invitational
St. Marys

4/15 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Celina 4 Bath 1
Defiance 3 Elida 2
Wapakoneta 5 Kenton 0
Ottawa-Glandorf 3 Van Wert 2
Shawnee 4 St. Marys 1

4/14 WBL Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Shawnee 5 Celina 0

Non-League:
Defiance 3 Maumee Valley Country Day 2
Fostoria at Kenton
Ottawa-Glandorf 5 Bluffton 0
St. Marys 3 Ada 2

4/13 Boys Tennis Scores

boys_tennis_150Elida 5 Lima Senior 0
Marion Harding at Kenton
Shawnee 4 Lima Central Catholic 1
Van Wert 5 Port Clinton 0