10/14 OHSAA Girls Tennis Districts

Division I District at BGSU & Port Clinton
Two singles and two doubles team winners to the State Tournament at the Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio – October 20th & 21st.
Singles State Qualifiers: none
Doubles State Qualifiers: none
Singles:
Aria Patel, Shawnee lost in 1st round to Mady Arquette, Clay 6-0, 6-0
Doubles:
Wapakoneta (Mk. Schroeder/Md. Schroeder) lost in 1st round to Notre Dame Academy (Maddie Humbles/Grace Bennett) 6-2, 6-2
Shawnee (Rajasekaran/Clark) lost in 1st round to Notre Dame Academy (Cc Patton/Bella Yazji) 6-1, 6-1

Division II District at BGSU & Port Clinton
Four singles and four doubles team winners to the State Tournament at Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio – October 20th & 21st.
Singles State Qualifiers: none
Doubles State Qualifiers: none
Singles:
Clare Caywood, St. Marys defeated Priya Bhatt, Ottawa Hills 6-4, 6-2; lost in 2nd round to Kaylyn Gimble, Galion 6-1, 6-3
Mykaela Schriber, Kenton lost in 1st round to Aliza Lankenau, Napoleon 6-2, 6-0
Charis Barnes, Bath lost in 1st round to Ava McQuillin, Central Catholic 6-0, 6-1
Doubles:
Bath (Ruby Bolon/Esther Bolon) defeated Bucyrus (Alivia Lewis/Caleigh Rister) 6-0, 6-0; lost in 2nd round to Central Catholic (Rachel Gorman/Ellie Hire) 6-7(5), 6-0, 6-1
St. Marys (Grace Dicke/Bailey Lininger) lost in 1st round to Willard (Jolynn Brubaker/Kennedy Daub) 6-3, 7-5
Defiance (Shaelyn Hughes/Audree Thompson) lost in 1st round to Lexington (Madi Mueller/Hayleigh Tucker) 6-0, 6-0

10/7 OHSAA Girls Tennis Sectionals

Division I Findlay Sectional 1
Four singles and four doubles teams to the District at Bowling Green State University.
Shawnee, Wapakoneta
Singles District Qualifiers: 4. Aria Patel, Shawnee
Doubles District Qualifiers: 3. Wapakoneta (Mk. Schroeder/Md. Schroeder); 4. Shawnee (Rajasekaran/Clark)

Division II UNOH Sectional
Four singles and four doubles teams to the District at Bowling Green State University.
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Ottawa-Glandorf, St. Marys, Van Wert
Singles District Qualifiers: 1. Clare Caywood, St. Marys; 3. Mykaela Schriber, Kenton; 4. Charis Barnes, Bath
Doubles District Qualifiers: 1. Bath (Ruby Bolon/Esther Bolon); 3. St. Marys (Grace Dicke/Bailey Lininger); 4. Defiance (Shaelyn Hughes/Audree Thompson)

10/3 Girls Tennis Scores

Bryan 5 Elida 0
Ayersville at Ottawa-Glandorf
Van Wert at Lima Central Catholic

2017 WBL Girls Tennis Tournament

2017 WBL Girls Tennis Tournament at UNOH
1. Shawnee 58, 2. St. Marys 42, 3. Wapakoneta 34, 4. Bath 25, 5. Celina 27, 6. Van Wert 13, 7. Elida 12, 8. Ottawa-Glandorf 10, 9. Kenton 6, 10. Defiance 3

WBL Tournament Brackets: 1st Singles | 2nd Singles | 3rd Singles | 1st Doubles | 2nd Doubles

WBL Individual Champions
1st Singles: Alotus Wei, Shawnee
2nd Singles: Aria Patel, Shawnee
3rd Singles: Ruby Bolon, Bath
1st Doubles: Sanjana Rajasekaran/Katie Clark, Shawnee
2nd Doubles: Marley Evans/Ella Atkinson, Shawnee

Team Champion Coach: Nate Higgins, Shawnee
Sportsmanship Award: Clare Caywood, St. Marys

2017 WBL Girls Tennis Final Standings
1. Shawnee 20, 2. St. Marys 18, 3. Wapakoneta 16, 4. Celina 14, 5. Bath 12, 6. Van Wert 9.5, 7. Elida 8.5, 8. Ottawa-Glandorf 6, 9. Kenton 4, 10. Defiance 2

9/27 Girls Tennis Scores

Elida 5 Lima Senior 0

9/26 Girls Tennis Scores

Bath at Lima Senior
Celina at Lima Central Catholic
Ottawa-Glandorf at Findlay
Bluffton 4 Van Wert 1

9/25 WBL Girls Tennis Scores

Defiance 3 Kenton 2

Non-League:
St. Marys 3 Bluffton 2
Van Wert at Greenville
Wapakoneta at Lehman Catholic

9/21 WBL Girls Tennis Scores

Elida 4 Defiance 1
Wapakoneta 4 Ottawa-Glandorf 1

Non-League:
Bath at Fostoria
St. Marys at Lima Central Catholic

9/20 Girls Tennis Scores

Bath 4 Bluffton 1
Lima Central Catholic 3 Elida 2
Wapakoneta 3 Findlay 2

9/19 WBL Girls Tennis Scores

Celina 3 Bath 2
Kenton at Defiance (ppd)

Non-League:
Kenton at Bluffton
Ottawa-Glandorf at Archbold
Lehman Catholic at St. Marys
Ada at Van Wert

9/18 WBL Girls Tennis Scores

Shawnee 4 Bath 1
Celina 4 Van Wert 1
Elida 3 Kenton 2
Ottawa-Glandorf at Wapakoneta

9/14 WBL Girls Tennis Scores

Bath 4 Van Wert 1
St. Marys 3 Celina 2
Wapakoneta 5 Defiance 0
Shawnee 5 Elida 0
Ottawa-Glandorf 4 Kenton 1

9/12 Girls Tennis Scores

Bryan at Defiance
Elida 3 Bluffton 2
Ottawa-Glandorf 5 Wauseon 0
Lima Central Catholic 3 Shawnee 2
St. Marys at Ada

9/11 WBL Girls Tennis Scores

St. Marys 4 Bath 1
Wapakoneta 3 Celina 2
Ottawa-Glandorf at Defiance
Van Wert 3 Elida 2
Shawnee 4 Kenton 1

9/9 Girls Tennis Scores

Elida Invitational
1. Celina 16, 2. Elida 11, 3. Bluffton 5, 4. Van Wert 4

9/7 WBL Girls Tennis Scores

Bath 3 Ottawa-Glandorf 2
Celina 4 Elida 1
Kenton at Defiance (ppd)
Shawnee 3 Wapakoneta 2
St. Marys 5 Van Wert 0

9/6 Girls Tennis Scores

Lima Central Catholic 4 Bath 1
Ashland at Wapakoneta

9/5 WBL Girls Tennis Scores

Celina at Defiance
St. Marys 4 Elida 1
Kenton 3 Van Wert 2
Shawnee 5 Ottawa-Glandorf 0
Wapakoneta 3 Bath 2

8/31 WBL Girls Tennis Scores

Bath 3 Defiance 2
Wapakoneta 5 Elida 0
St. Marys 5 Kenton 0
Shawnee 5 Van Wert 0

8/29 Girls Tennis Scores

Bluffton 3 Bath 2
Lima Central Catholic 5 Ottawa-Glandorf 0
Bryan 5 Van Wert 0