2008 Western Buckeye League All League Football Team

WBL_football150WBL Special Awards
Kicking Game Specialist: Jason Bartlett – Sr. – Wapakoneta
Offensive Back of the Year: Brandon Stephenson – Sr. – Shawnee
Offensive Lineman of the Year: Mike Breland – Sr. – St. Marys
Defensive Back of the Year: Alex Nofziger – Jr. – Defiance
Defensive Lineman of the Year: Marcus Neal – Sr. – St. Marys
Coaches of the Year: Mike Mauk, Kenton; Dick West, Shawnee; Doug Frye, St. Marys and Jerry Buti, Defiance.

First Team Offense
Center: Jake Yaney – Sr. – St. Marys
Guard: Glenn Ward – Sr. – Defiance
Guard: Ben Inkrott – Sr. – Ottawa Glandorf
Tackle: Colby Rush – Sr. – Kenton
Tackle: Michael Breland – Sr. – St. Marys
Tight End: Brent Kuhlman – Sr. – Ottawa-Glandorf
Quarterback: Maty Mauk – Fr. – Kenton
Wide Receiver: Alex Nofziger – Jr. – Defiance
Wide Receiver: Chase Barnes – Sr. – Kenton
Running Back: Travis Spitnale – Sr. – Defiance
Running Back: Jacob Lugo – Sr. – Ottawa-Glandorf
Running Back: Brandon Stephenson – Sr. – Shawnee

First Team Defense
Defensive Back: Alex Nofziger – Jr. – Defiance
Defensive Back: Chase Barnes – Sr. – Kenton
Defensive Back: Taylor Kuhlman – Sr. – Ottawa-Glandorf
Defensive End: Sheldon Hall – Sr. – Shawnee
Defensive End: Paul Lauth – Sr. – St. Marys
Interior Line: Jake Suman – Jr. – Defiance
Interior Line: Cody Warnecke – Sr. – Ottawa-Glandorf
Interior Line: Isaiah Irons – Jr. – Shawnee
Interior Line: Marcus Neal – Sr. – St. Marys
Linebacker: Mark Fackler – Jr. – Kenton
Linebacker: Brian Schmiedebusch – Sr. – Ottawa-Glandorf
Linebacker: Josh Zimmerman – Sr. – St. Marys

Second Team Offense
Center: Casey Furhmann – Jr. – Defiance
Guard: Mark Walters – Sr. – Shawnee
Guard: Justin Felver – Sr. – St. Marys
Tackle: Jacob Rubio – Jr. – Defiance
Tackle: Cody Warnecke – Sr. – Ottawa-Glandorf
Tight End: Sheldon Hall – Sr. – Shawnee
Quarterback: Josh Miller – Sr. – Shawnee
Wide Receiver: Blake Moran – Sr. – Celina
Wide Receiver: Jason Bartlett – Sr. – Wapakoneta
Running Back: Connor Massillo – Soph. – Van Wert
Running Back: Isaiah Irons – Jr. – Shawnee
Running Back: Jeremy Frey – Sr. – St. Marys
Running Back: Aaron Homan – Sr. – St. Marys

Second Team Defense
Defensive Back: Dillon Risser – Jr. – Shawnee
Defensive Back: Josh Miller – Sr. – Shawnee
Defensive Back: Derek Freewalt – Sr. – St. Marys
Defensive End: Serge Mayeku – Sr. – Defiance
Defensive End: Brent Kuhlman – Sr. – Ottawa-Glandorf
Interior Line: Mark Sebring – Sr. – Defiance
Interior Line: Weston Burnworth – Jr. – Kenton
Interior Line: Randy Weyant – Sr. – Kenton
Interior Line: Brent Sager – Jr. – Ottawa-Glandorf
Interior Line: Jensen Webb – Sr. – Wapakoneta
Linebacker: Dylan Pottkotter – Sr. – Celina
Linebacker: Glenn Ward – Sr. – Defiance
Linebacker: Nick Truesdale – Jr. – Shawnee

Special Mention Offense
Greg Newland – Jr. – Kenton
Joe Granger – Sr. – Celina
Jeff Frueh – Sr. – Shawnee
Taylor Kuhlman – Sr. – Ottawa-Glandorf
Jake Taylor – Sr. – St. Marys
Jared Brown – Sr. – Shawnee
Nick Delwiche – Sr. – Shawnee
John Madigan – Sr. – Wapakoneta
Serge Mayeku – Sr. – Defiance
Derek Gagle – Sr. – Celina
C.J. Warren – Sr. – Elida
Bobby Handell – Soph. – Kenton
Max Morrison – Soph. – Kenton
Andrew Tillman – Soph. – Kenton

Special Mention Defense
Craig Gutman – Sr. – Defiance
Corey Bailey – Sr. – Wapakoneta
Ryan Gill – Sr. – Kenton
Chad Gillis – Sr. – Shawnee
Cory Dammeyer – Sr. – St. Marys
Steth Jackson – Sr. – Kenton
David Long – Sr. – St. Marys
Adam Custer – Sr. – Van Wert
Jarrod Kissliing – Jr. – Kenton
Jeff Frueh – Sr. – Shawnee
Jimmy Bellman – Sr. – Wapakoneta
Josh Runda – Sr. – Bath
Max Peter – Jr. – Defiance
Jeff Siefker – Soph. – Ottawa-Glandorf
Trey Runneals – Fr. – Shawnee
Royce Kantner – Soph – Wapakoneta

Honorable Mention
Aaron Rumbaugh – Sr. – Bath
Scott Goedde – Sr. – Bath
Joey Braun – Jr. – Celina
Kahl Knapke – Soph. – Celina
Jacob Moser – Jr. – Defiance
Alex Perez – Sr. – Defiance
Matt Eilerman – Sr. – Elida
Drake Faris – Senior – Elida
Josh Pemberton – Senior – Kenton
Randy Weyant – Junior – Kenton
Jacob Moening – Junior – Ottawa Glandorf
Nolan Croy – Junior – Ottawa Glandorf
Matt Watkins – Jr. – St. Marys
Dan Roberts – Jr. – St. Marys
Cory Hirschey – Soph. – Van Wert
Tony Black – Jr. – Van Wert
Mike Bogan – Jr. – Wapakoneta
Mitch Beemer – Sr. – Wapakoneta