Historical WBL Boys Tennis Standings (1962-present)
2023 WBL Boys Tennis Standings
Teams | WBL Record | WBL Tourn. | Final |
---|---|---|---|
1. Shawnee | 9-0 | 60 (1st) | 20 |
2. Elida | 8-1 | 48 (2nd) | 18 |
3. Ottawa-Glandorf | 6-2 | 29 (3rd) | 16 |
4. St. Marys | 5-3 | 23 (4th) | 14 |
5. Wapakoneta | 4-5 | 22 (5th) | 11.5 |
6. Bath | 4-5 | 15 (6th) | 10.5 |
7. Celina | 3-6 | 7 (8th) | 6.5 |
7. Kenton | 2-7 | 14 (7th) | 6.5 |
9. Defiance | 2-7 | 7 (8th) | 5 |
10. Van Wert | 0-7 | 5 (10th) | 0 |
WBL Tournament: 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008
All-Time WBL Boys Tennis Team Results Thru 2022
School | WBL Championships | Champs | Co-Champs | Seasons | W-L | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Shawnee | 27 | 23 | 4 | 44 | 322-30 | 0.915 |
Elida | 11 | 8 | 3 | 48 | 286-119 | 0.706 |
Van Wert | 5 | 4 | 1 | 58 | 195-210 | 0.481 |
St. Marys | 5 | 4 | 1 | 55 | 183-221 | 0.453 |
Celina | 5 | 3 | 2 | 60 | 219-186 | 0.541 |
Ottawa-Glandorf | 3 | 2 | 1 | 48 | 220-185 | 0.543 |
Defiance | 2 | 2 | 0 | 48 | 198-205 | 0.491 |
Wapakoneta | 2 | 2 | 0 | 60 | 153-252 | 0.378 |
Bath | 2 | 0 | 2 | 46 | 128-276 | 0.317 |
Kenton | 1 | 1 | 0 | 52 | 76-329 | 0.188 |
*Del. St. John’s | 2 | 2 | 0 | 9 | 58-14 | 0.806 |
*Bellefontaine | 2 | 2 | 0 | 4 | - | - |
WBL Boys Tennis News & Scores
5/26 OHSAA Boys Tennis State Tournament
Division II State Tournament at Ohio State University Ty Tucker Tennis Center
Bath – Daniel Bolon (11) / Ezra Bolon (11)
1st Round: Lost to Gahanna Columbus Academy (Rowen Lo / Nason Lo) 6-0, 6-0
5/20 OHSAA Boys Tennis Districts
Division I Port Clinton District
State Qualifiers: Two singles and Two doubles team winners will advance to the State Tennis Tournament at The Ohio State University – Ty Tucker Tennis Center – Columbus, Ohio on May 25th & May 26th.
Shawnee, Wapakoneta
State Qualifiers:
Singles: none
Doubles: none
Division II Port Clinton District
State Qualifiers: Four singles and Four doubles team winners will advance to the State Tennis Tournament at The Ohio State University Ty Tucker Tennis Center – Columbus, Ohio on May 25th and May 26th.
Bath, Elida, Kenton, Ottawa-Glandorf, St. Marys
State Qualifiers:
Singles: none
Doubles: 3. Bath (Daniel Bolon/Ezra Bolon)
5/13 OHSAA Boys Tennis Sectionals
Division I Findlay Sectional – 2
District Qualifiers: Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Port Clinton High School.
Shawnee, Wapakoneta
District Qualifiers:
Singles: 1. Gabe Burke, Shawnee; 2. Connor Coffey, Wapakoneta; 3. Aiden Bellman, Wapakoneta; 4. Shashank Chanamolu, Shawnee
Doubles: 1. Shawnee (Stahl/Davis); 3. Shawnee (Mohammed/Grieshop)
Brackets: Singles | Doubles
Division II Bryan Sectional
District Qualifiers: Four singles and Four doubles team winners from each Sectional Tournament to the District Tournament at Port Clinton High School.
Defiance
District Qualifiers:
Singles: none
Doubles: none
Brackets: Singles | Doubles
Division II UNOH Sectional
District Qualifiers: Four singles and Four doubles team winners from each Sectional Tournament to the District Tournament at Port Clinton High School.
Bath, Celina, Elida, Kenton, St. Marys, Ottawa-Glandorf, Van Wert
District Qualifiers:
Singles: 1. Wibbeler, St. Marys; 3. Birt, St. Marys; 4. Byers, Elida
Doubles: 1. Bath (Bolon/Bolon), 2. Elida (Neuman/Osmon), 3. Ottawa-Glandorf (Unterbrink/Maag), 4. Kenton (Manns/Stephens)
Brackets: Singles & Doubles
5/10 WBL Boys Tennis Scores
Ottawa-Glandorf 4 Celina 1
Non-League:
Lima Senior at Wapakoneta
5/9 Boys Tennis Scores
Sidney 3 Celina 2
Bluffton 3 Kenton 2
Ada at Van Wert
OTCA Team Tournament
Shawnee 3 Anthony Wayne 2
5/8 Boys Tennis Scores
Elida at Bryan
Kenton 3 Bucyrus 2
2023 WBL Boys Tennis Tournament
2023 WBL Boys Tennis Tournament
1. Shawnee 60, 2. Elida 48, 3. Ottawa-Glandorf 29, 4. St. Marys 23, 5. Wapakoneta 22, 6. Bath 15, 7. Kenton 14, 8. Celina 7, 8. Defiance 7, 10. Van Wert 5
Individual WBL Champions
1st Singles: Gabe Burke, Shawnee
2nd Singles: Mason Stahl, Shawnee
3rd Singles: Mac Davis, Shawnee
1st Doubles: Shawnee (Salah Mohammed/ Seth Grieshop)
2nd Doubles: Shawnee (Shashank Chanamolu/ Jackson Carpenter)
5/5 WBL Boys Tennis Scores
Bath 3 Defiance 2
5/3 WBL Boys Tennis Scores
Ottawa-Glandorf 3 Bath 2
Non-League:
Defiance 5 Napoleon 0
4/29 WBL Boys Tennis Scores
Van Wert at St. Marys
Non-League:
Bryan 5 Celina 0
Elida Invitational
Shawnee 16, Gahanna Lincoln 13, Elida 6, Wapakoneta 1
4/28 WBL Boys Tennis Scores
Bath at Defiance (ppd to 5/2)
Ottawa-Glandorf at Celina
Elida 5 Wapakoneta 0
St. Marys 3 Kenton 2
4/27 WBL Boys Tennis Scores
Shawnee 5 Van Wert 0
Non-League:
Lehman Catholic at Elida
Kenton at Marion Harding
St. Marys 4 Sidney 1
Wapakoneta at Bluffton
4/26 WBL Boys Tennis Scores
Shawnee 5 Kenton 0
Non-League:
Bath 4 Ada 1
Napoleon at Defiance (ppd)
Elida 3 Bryan 2
Ottawa-Glandorf 5 Bluffton 0
4/24 WBL Boys Tennis Scores
Elida 5 Celina 0
Kenton at Van Wert
Non-League:
Ottawa-Glandorf 5 Archbold 0
St. Marys at Lehman Catholic
Lima Central Catholic at Wapakoneta
OTCA Team Tournament
Shawnee 5 Sylvania Northview 0