Historical WBL Softball Standings (1983-present)
2023 WBL Softball Standings
Teams | WBL Record | Overall Record |
---|---|---|
1. Defiance | 9-0 | 20-4 |
2. St. Marys | 7-2 | 12-8 |
2. Wapakoneta | 7-2 | 16-7 |
4. Celina | 5-3 | 10-13 |
5. Bath | 4-5 | 11-15 |
5. Van Wert | 4-5 | 4-12 |
7. Elida | 3-6 | 11-12 |
7. Shawnee | 3-6 | 6-16 |
9. Kenton | 2-7 | 6-12 |
10. Ottawa-Glandorf | 0-8 | 1-16 |
Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association State Poll: 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009
OHSFSCA All-Ohio Teams: 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004
OHSAA Softball Tournament Brackets: 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009
All-Time WBL Softball Team Results Thru 2022
School | WBL Championships | Champs | Co-Champs | Seasons | W-L | % |
---|---|---|---|---|---|---|
Bath | 22 | 14 | 8 | 39 | 284-56 | 0.835 |
Wapakoneta | 8 | 5 | 3 | 39 | 212-127 | 0.625 |
Defiance | 7 | 2 | 5 | 39 | 230-109 | 0.678 |
Celina | 7 | 1 | 6 | 39 | 204-135 | 0.602 |
Elida | 7 | 1 | 6 | 39 | 169-171 | 0.497 |
Shawnee | 3 | 1 | 2 | 39 | 158-180 | 0.467 |
St. Marys | 3 | 1 | 2 | 39 | 158-179 | 0.469 |
Kenton | 0 | 0 | 0 | 35 | 91-223 | 0.290 |
Van Wert | 0 | 0 | 0 | 36 | 94-228 | 0.292 |
Ottawa-Glandorf | 0 | 0 | 0 | 35 | 63-251 | 0.201 |
WBL Softball News & Scores
2023 WBL Softball All-League Teams
WBL Player of the Year: Taighen Zipfel – Defiance
WBL Coach of the Year: Dennis Parrish – Defiance
1st Team
CLAIRE ARMENTROUT – JR – BATH
ELENA OLIVER – SR – BATH
PEYTON BERTKE – SR – CELINA
AYVAH CULLEN – SO – DEFIANCE
TAIGHEN ZIPFEL – JR – DEFIANCE
LEAH RAMIREZ – JR – ELIDA
KENTON- BRYNN BUTLER – JR – KENTON
ADYSON VAN DE KEERE – FR – ST. MARYS
HAYLEE WURM – SR – SHAWNEE
CARLIE SCHROEDER – SR – WAPAKONETA
ADDISON FISHER – SO – WAPAKONETA
2nd Team
ANNE OLIVER- JR – BATH
SAMANTHA JENKINS – SR – CELINA
LINDSAY ROTH – SR – DEFIANCE
KYLIE BIGLOW -SR – ELIDA
EMILY PEES- JR – KENTON
RENEE SWEIGART – SR – ST. MARYS
KYRA VERMILLION – SR – SHAWNEE
EMMA KENNEDY – JR – VAN WERT
EMILY VANHORN – JR – WAPAKONETA
3rd Team
AVA GIBSON – SR – BATH
LUCY PIPER – SR – CELINA
ELIZABETH HOFFMAN – SR – DEFIANCE
CARLY CHILES – SO – ELIDA
MACEE HECKATHORN – SO – KENTON
KARSYN ERFORD – FR – OTTAWA-GLANDORF
ALEXIS SHADRACH – SO – ST. MARYS
GABBY JONES – JR – SHAWNEE
JORDANNE BLYTHE – JR – VAN WERT
AMBER SCHNIPPEL – SR – WAPAKONETA
Honorable Mention
Rachel Clark – BATH
Sarah Giesege – CELINA
Tayla Escamilla – DEFIANCE
Eva Irons – ELIDA
Brayla Butler – KENTON
Addie Kitchen – OTTAWA-GLANDORF
Kelly Holsinger – ST. MARYS
Anna Menke – SHAWNEE
Breanna Bollenbacher – VAN WERT
Emma Boyer – WAPAKONETA
5/20 OHSAA Softball Districts
Division II District Championship at UNOH
Bryan 6 Bath 0
5/18 OHSAA Softball Districts
Division II District Semifinal at UNOH
Bath 4 Defiance 2
5/16 OHSAA Softball Sectional
Division II Sectional Championship at St. Marys
Napoleon 8 St. Marys 3
5/15 WBL Softball Scores
Celina 11 Elida 1, 5 inn.
5/12 OHSAA Softball Sectionals
Division II Sectional Championship at Bryan
Bryan 10 Celina 0, 5 inn.
Division II Sectional Championship at St. Marys
Napoleon at St. Marys (ppd to 5/16)
Division II Sectional Championship at Defiance
Defiance 2 Liberty-Benton 1
Division II Sectional Championship at Elida
Bath 11 Elida 8
5/12 WBL Softball Scores
Shawnee 13 Ottawa-Glandorf 3, 5 inn.
5/11 WBL Softball Scores
Ottawa-Glandorf at Celina
Wapakoneta 17 Shawnee 1, 5 inn.
Non-League:
Defiance 3 Paulding 2
5/10 WBL Softball Scores
Van Wert 7 Shawnee 2
5/10 OHSAA Softball Sectionals
Division I Sectional Championship at Anthony Wayne
Anthony Wayne 12 Wapakoneta 2, 5 inn.
5/9 OHSAA Softball Sectionals
Division II Sectional Semifinal at Celina
Celina 10 Shawnee 0, 5 inn.
Division II Sectional Semifinal at Liberty-Benton
Liberty-Benton 8 Van Wert 0
Division II Sectional Semifinal at Bath
Bath 14 Kenton 4, 5 inn.
Division III Sectional Semifinal at Fairview
Fairview 22 Ottawa-Glandorf 0, 5 inn.
5/9 WBL Softball Scores
St. Marys 8 Elida 1
Non-League:
Wapakoneta 9 Lima Central Catholic 5
5/8 WBL Softball Scores
Bath 14 Ottawa-Glandorf 0, 5 inn.
Defiance 11 Celina 0
St. Marys 8 Kenton 5
Non-League:
Findlay 5 Elida 0
Division I Sectional Semifinal
Wapakoneta 6 Sylvania Southview 0
2023 OHSAA Softball Tournament Brackets
Division I
Northwest 1 – Sectional/District
Wapakoneta
Division II
Northwest 2 – Sectional/District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Shawnee, St. Marys, Van Wert
Division III
Northwest 1 – Sectional/District
Ottawa-Glandorf
5/6 WBL Softball Scores
Kenton 11 Van Wert 7, 8 inn.
Non-League:
Versailles 7 Bath 2
Versailles 9 Bath 4
Elida 5 Benjamin Logan 4, 8 inn.
Benjamin Logan 9 Elida 0
Allen East 15 Ottawa-Glandorf 0
Findlay 8 Shawnee 3
Findlay 11 Shawnee 2
Fort Recovery 13 St. Marys 10
Marion Local 10 St. Marys 6