2013-14 All-Ohio Bowling Teams
Boys
Division I
2nd Team: Chandler Kaeck, Wapakoneta
Honorable Mention: Blake Knueve, Wapakoneta
Division I Boys All-Ohio Teams
Boys
Division I
2nd Team: Chandler Kaeck, Wapakoneta
Honorable Mention: Blake Knueve, Wapakoneta
Division I Boys All-Ohio Teams
Boys
Division I State Tournament
State Championship:
Wapakoneta 3 Olmsted Falls 1 (154-175, 182-169, 175-171, 169-126)
State Semifinals:
Wapakoneta 3 Brunswick 1 (171-180, 193-180, 221-175, 238-188)
State Quarterfinals:
Wapakoneta 3 Kettering Fairmont 1 (182-159, 232-189, 188-195, 224-200)
Team Qualifying Round (Top 8 move on to Quarterfinals): 3. Wapakoneta 3439
Individual Results: 8. Chandler Kaeck 649, 25. Nate Kaeck 581, 33. Austin Krites 568, 78. Trevor Copeland 360
Individual Results | Team Qualifying Round | Championship Round
Girls
Division II State Tournament
Team Qualifying Round (Top 8 move on to Quarterfinals): 11. St. Marys 2807
Individual Results: 6. Josee Hale, Defiance 595; 16. Kristen Dammeyer, St. Marys 559; 41. Drew Houser, St. Marys 498; 71. Abby Smith, St. Marys 446; 89. Serena Rockwood, St. Marys 258; 94. Faith Monin, St. Marys 162; 99. Paige Keysor, St. Marys 133
Individual Results | Team Qualifying Round | Championship Round
Boys
Division I Mansfield District
1. Wapakoneta 4325
(Top team & Individual qualifies for State Tournament)
Team Results | Individual Results
Girls
Division I Mansfield District
Individual State Qualifiers: none
(Top team & Individual qualifies for State Tournament)
Team Results | Individual Results
Boys
Division II Lima District
6. Ottawa-Glandorf 3721, 11. St. Marys 3516
(Top 4 Teams and Individuals on non-qualifying team qualify for the State Tournament)
Team Results | Individual Results
Girls
Division II Lima District
2. St. Marys 3529, 7. Defiance 3075
(Top 4 Teams and Individuals on non-qualifying team qualify for the State Tournament)
Individual State Qualifiers: Josee Hale, Defiance
Team Results | Individual Results
Boys
Division I Port Clinton Sectional
1. Wapakoneta 3878, 6. Defiance 3505, 12. Celina 3162
Team Results | Individual Results
Girls
Division I Port Clinton Sectional
5. Wapakoneta 2971, 9. Celina 2766
Team Results | Individual Results
Boys
Division II Minster Sectional
3. Ottawa-Glandorf 3681, 4. St. Marys 3606, 6. Van Wert 3449
(Top 4 teams advance to the District Tournament in Lima (Westgate Lanes))
Team Results | Individual Results
Girls
Division II Minster Sectional
2. St. Marys 3352, 4. Defiance 3158, 10. Van Wert 2207
(Top 4 teams advance to the District Tournament in Lima (Westgate Lanes))
Team Results | Individual Results
Boys
Van Wert 2555, Marion Local 2347 Match Details
Wapakoneta 2895, Russia 2316 Match Details
St. Marys 2491, Temple Christian 1912 Match Details
Versailles 2970, Ottawa-Glandorf 2623 Match Details
Girls
Wapakoneta 2292, Van Wert 1659 Match Details
St. Marys 2534, Minster 2154 Match Details
Boys
St. Marys 2521 Parkway 2191 Match Details
Mississinawa Valley 2720 Van Wert 2668 Match Details
Ottawa-Glandorf 2696 Ansonia 2116 Match Details
Girls
Versailles 2642 Wapakoneta 2264 Match Details
Coldwater 2850 St. Marys 2517 Match Details
Boys
Ottawa-Glandorf 2523 Russia 2512 Match Details
Van Wert 2712 Temple Christian 1982 Match Details
Versailles 3049 Wapakoneta 2943 Match Details
St. Marys 2596 Marion Local 2397 Match Details
Girls
Wapakoneta 2527 Lima Central Catholic 1035 Match Details
St. Marys 2221 Van Wert 1659 Match Details
Boys
Wapakoneta 2858 Minster 2414 Match Details
Boys
Lima Central Catholic 2273, Ottawa-Glandorf 2237
St. Henry 2198, St. Marys 2036
Van Wert 1888, New Bremen 1800
Wapakoneta 2414, Coldwater 2407
St. Marys 2003, Van Wert 1872
Wapakoneta 2332, Ottawa-Glandorf 2053
Girls
Mississinawa Valley 1967, Van Wert 1667
St. Marys 2320, Lima Central Catholic 1698
Coldwater 2653, Wapakoneta 2227
Boys
Wapakoneta 2080, Marion Local 1682
Ottawa-Glandorf 2081, Van Wert 1887
Coldwater 2234, St. Marys 2132
Wapakoneta 2204, Lima Central Catholic 1899
Coldwater 2293, Ottawa-Glandorf 2045
St. Henry 2204, Van Wert 1948
St. Marys 2219, New Bremen 1483
Girls
St. Marys 2588, Wapakoneta 2243
Parkway 2267, Van Wert 1715
Boys
Wapakoneta 2315, St. Henry 2170
Ottawa-Glandorf 2326, St. Marys 2153
Russia 2124, Van Wert 1919
Lima Central Catholic 2136, St. Marys 2029
St. Henry 2194, Ottawa-Glandorf 2156
Wapakoneta 2412, Van Wert 2093
Girls
Coldwater 2625, Van Wert 1605
Wapakoneta 2202, Parkway 2040
Versailles 2814, St. Marys 2711