2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

The 2016-17 AP Boys Basketball All-Ohio Teams were announced and the WBL was well represented.

Division II
Second Team
Jay Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-4, jr., 18.6

Honorable Mention
Jake Dible, Ottawa-Glandorf
Mike Menendez, Defiance
Daniel Unruh, Elida

Complete 2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

3/18 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division II Regional Championship at the University of Toledo
Wauseon 54 Elida 45, OT

3/16 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division II Regional Semifinal at the University of Toledo
Elida 64 Holy Name 54

2017 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division II
Toledo Regional
Elida

Ada District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Ottawa-Glandorf, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta

3/11 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division II District Championship at ONU
Elida 58 Upper Sandusky 53

Elida Boys Basketball – 2017 Division II District Champions

3/8 OHSAA Boys Basketball Districts

Division II District Semifinals at ONU
Upper Sandusky 42 Wapakoneta 39
Elida 46 Ottawa-Glandorf 41, OT

3/3 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division II Sectional Championships at Lima Senior
Upper Sandusky 68 Kenton 67
Wapakoneta 44 Defiance 42, OT

Division II Sectional Championships at Paulding
Ottawa-Glandorf 72 Bryan 56
Elida 64 Van Wert 58

2016-17 WBL Boys Basketball All-League Teams

WBL Player of the Year: Jay Kaufman – Ottawa-Glandorf

First Team
Michael Menendez – Defiance
Daniel Unruh – Elida
Jay Kaufman – Ottawa-Glandorf
Derek Jay – St. Marys
Sean McDonald – Shawnee
Nick Schoonover – Wapakoneta

Second Team
Thomas Phillips – Kenton
Hunter Phillips – Kenton
Jake Dible – Ottawa-Glandorf
Jacoby Kelly – Van Wert
Kyle Huffman – Wapakoneta

Third Team
Kole Murlin – Celina
Baylen Stinson – Elida
Owen Hiegel – Ottawa-Glandorf
Nate Place – Van Wert
Jace Copeland – Wapakoneta

Honorable Mention
Chad Frey – Bath
Ryan Harter – Celina
Josef Kanouh – Defiance
Drew Sarno – Elida
Jaron Sharp – Kenton
Connor Niese – Ottawa-Glandorf
Jacob Grannan – St. Marys
Ray Manley – Shawnee
Dylan Lautzenheiser – Van Wert
Aaron Good – Wapakoneta

2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division II Sectional Semifinals at Lima Senior
Kenton 71 Shawnee 61
Defiance 41 Bath 40

Division II Sectional Semifinals at Paulding
Bryan 50 Celina 41
Van Wert 68 St. Marys 59

2/25 Boys Basketball Scores

Lima Central Catholic 43 Defiance 26

2/24 WBL Boys Basketball Scores

Bath 60 Elida 46
Kenton 79 Celina 57
Defiance 63 Shawnee 54
Ottawa-Glandorf 71 St. Marys 52
Wapakoneta 52 Van Wert 42

Ottawa-Glandorf Boys Basketball – 2017 WBL Champions

Ottawa-Glandorf and Wapakoneta are ranked in the final weekly Associated Press boys basketball state poll of 2017.

Ottawa-Glandorf is ranked 5th and Wapakoneta is ranked 12th in Division II in the final weekly Associated Press boys basketball state poll of 2017.

Complete AP Boys Basketball State Poll

2/21 Boys Basketball Scores

Perry 77 Bath 41

2/18 Boys Basketball Scores

Delphos St. John’s 64 Bath 33
Celina 48 Lima Central Catholic 46
Defiance 67 Archbold 62, OT
Delphos Jefferson 57 Elida 43
Bluffton 54 Kenton 47, OT
Wapakoneta 79 Coldwater 73, 2OT

2/17 WBL Boys Basketball Scores

Kenton 71 Bath 55
Celina 79 Shawnee 60
Van Wert 49 Defiance 48
Ottawa-Glandorf 45 Elida 34
Wapakoneta 71 St. Marys 35

Ottawa-Glandorf and Wapakoneta are ranked in the sixth weekly Associated Press boys basketball state poll of 2017.

Ottawa-Glandorf is ranked 5th and Wapakoneta is ranked 12th in Division II in the sixth weekly Associated Press boys basketball state poll of 2017.

Complete AP Boys Basketball State Poll

2/14 Boys Basketball Scores

Elida 44 Bellefontaine 40

2/13 Boys Basketball Scores

Shawnee 77 New Knoxville 61

2/11 Boys Basketball Scores

Troy 63 Celina 52
Piqua 45 Elida 38
Kenton 66 Allen East 61
Ottawa-Glandorf 58 Lexington 57
Minster 73 St. Marys 44
Van Wert 65 St. Henry 55

 

2/10 WBL Boys Basketball Scores

Shawnee 53 Bath 49
Van Wert 58 Celina 52
Defiance 53 St. Marys 33
Elida 65 Kenton 57
Ottawa-Glandorf 52 Wapakoneta 43