2018 OHSAA Boys Tennis State Tournament

Division II State Tournament at The Lindner Family Tennis Center
Doubles
Shawnee (Michael Rutter/Isaac Hanover)
1st Round: defeated Circleville Logan Elm (Avery Clouse/Jonathan Reisinger) 6-4, 6-3
Quarterfinals: lost to Gates Mills Hawken (Stephanie Shulman/Sauren Khosla) 6-1, 6-4
Complete Doubles Bracket

2018 OHSAA Boys Tennis Districts

Division I District at BGSU
State Qualifiers: Two singles and Two doubles team winners will advance to the State Tennis Tournament at The Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio on May 26th & May 27th.
Singles
Reece Cape, Defiance – lost in 1st round
Jordan Moening, Wapakoneta – lost in 1st round

Doubles
Defiance (Drew Klausing/Zachary Tettenhorst) – lost in 1st round
Wapakoneta (Curtis Hughes/John Doll) – lost in 1st round

Division II District at BGSU
State Qualifiers: Four singles and Four doubles team winners will advance to the State Tennis Tournament at The Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio on May 25th and May 26th.
Singles
Jackson Schaaf, Shawnee – lost in 2nd round
Michael Etter, Van Wert – lost in 1st round

Doubles
Shawnee (Michael Rutter/Isaac Hanover) – District Runner-Up (State Qualifiers)
Celina (Bryce Langenkamp/Kyle Lochtefeld) – lost in 2nd round
Ottawa-Glandorf (Craig Recker/Kevin Recker) – lost in 1st round
Ottawa-Glandorf (Zach Balbaugh/Drew Kuhlman) – lost in 2nd round

5/12 OHSAA Boys Tennis Sectionals

Division I Findlay Sectional 1
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Defiance, Wapakoneta
Singles District Qualifiers: 1. Reece Cape, Defiance; 4. Jordan Moening, Wapakoneta
Doubles District Qualifiers: 3. Defiance (Klausing/Tettenhorst); 4. Wapakoneta (Hughes/Doll)

Division II UNOH Sectional
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Bath, Celina, Elida, Kenton, St. Marys, Ottawa-Glandorf, Shawnee, Van Wert
Singles District Qualifiers: 1. Jackson Schaaf, Shawnee; 4. Michael Etter, Van Wert
Doubles District Qualifiers: 1. Shawnee (Michael Rutter/Isaac Hanover); 2. Celina (Bryce Langenkamp/Kyle Lochtefeld); 3. Ottawa-Glandorf (Craig Recker/Kevin Recker); 4. Ottawa-Glandorf (Zach Balbaugh/Drew Kuhlman)

5/7 Boys Tennis Scores

Findlay 3 Celina 2

2018 WBL Boys Tennis Tournament

Congrats to Shawnee and Ottawa-Glandorf on sharing the 2018 WBL Boys Tennis Championship.  Shawnee won the regular season with a perfect 9-0 record and Ottawa-Glandorf won the tournament with 44 points.

Final 2018 WBL Boys Tennis Standings
1. Shawnee 19, 1. Ottawa-Glandorf 19, 3. St. Marys 15, 3. Celina 15, 5. Elida 11, 6. Van Wert 10, 7. Wapakoneta 8, 8. Defiance 7, 9. Kenton 4, 10. Bath 2

2018 WBL Boys Tennis Tournament
1. Ottawa-Glandorf 44, 2. Shawnee 40, 3. St. Marys 38, 4. Celina 29, 5. Elida 25, 6. Van Wert 19, 7. Defiance 15, 8. Wapakoneta 13, 9. Kenton 4, 10. Bath 3

Complete 2018 WBL Boys Tennis Tournament Brackets

WBL Team Champion Coaches: Nate Higgins and Seth Justice, Shawnee & Jay Laubenthal, Ottawa-Glandorf
WBL Sportsmanship Award: Kevin Recker, Ottawa-Glandorf

1st Singles
Champion- Michael Rutter – Shawnee
2nd place- Michael Etter – Van Wert
3rd place- Marcel Lansing – St. Marys
4th place- Bryce Langenkamp – Celina

2nd Singles
Champion- Isaac Hanover – Shawnee
2nd place- Kyle Lochtefeld – Celina
3rd place- Howie Spencer – St. Marys
4th place- Kevin Recker – Ottawa-Glandorf

3rd Singles
Champion- Jackson Schaaf – Shawnee
2nd place- Carter Welch – Ottawa-Glandorf
3rd place- Collin Harris – Celina
4th place- Michael Hellman – Van Wert

1st Doubles
Champion- Zach Balbaugh/Drew Kuhlman – Ottawa-Glandorf
2nd place- Andrew Vogel/Mason King – St. Marys
3rd place- Drew Klausing/ Zachary Tettenhorst – Defiance
4th place- Jared Ramirez/ Nathon Smith – Elida

2nd Doubles
Champion- Colin Welch/Ben Schaub – Ottawa-Glandorf
2nd place- Jacob Ramirez/Riley Creps – Elida
3rd place – Evan Tennant/David Keller – St. Marys
4th place- Austin Hancock/Noah Kirby – Wapakoneta

 

5/2 Boys Tennis Scores

Celina 4 Greenville 1

5/1 WBL Boys Tennis Scores

Van Wert 4 Bath 1
Elida 4 Defiance 1
Shawnee 5 St. Marys 0

Non-League:
Ada 3 Celina 2
Bluffton at Kenton
Ottawa-Glandorf 4 Lima Central Catholic 1
Wapakoneta 5 Lima Senior 0

4/30 WBL Boys Tennis Scores

Ottawa-Glandorf 4 Van Wert 1

Non-League:
Bath at Lima Senior
Archbold at Defiance
Bryan 4 Elida 1
Shawnee 3 Lehman Catholic 2

4/28 WBL Boys Tennis Scores

Celina 3 Defiance 2

Non-League:
Thunderbird Tennis Invitational (6 teams)
1. Ottawa-Glandorf 107, 2. Shawnee 97

4/27 WBL Boys Tennis Scores

St. Marys 5 Bath 0
Celina 5 Wapakoneta 0
Ottawa-Glandorf 5 Defiance 0
Van Wert 3 Elida 2
Shawnee 5 Kenton 0

4/26 WBL Boys Tennis Scores

Kenton 3 Bath 2
Wapakoneta 4 Bath 1
Van Wert 3 Defiance 2
St. Marys 4 Elida 1
Shawnee 3 Ottawa-Glandorf 2

Non-League:
Wapakoneta 4 Bluffton 1

4/25 WBL Boys Tennis Scores

Celina 5 Bath 0
St. Marys 5 Defiance 0
Van Wert 4 Kenton 1

Non-League:
Elida 4 Lima Central Catholic 1
Kenton at Ada
Ottawa-Glandorf 4 Bluffton 1

4/24 WBL Boys Tennis Scores

Bath at Wapakoneta (ppd)
Celina at Defiance (ppd to 4/28)
St. Marys at Elida (ppd)
Van Wert at Kenton (ppd to 4/25)
Ottawa-Glandorf at Shawnee (ppd)

4/21 Boys Tennis Scores

Schroeder Invitational
Celina

Elida Invitational
1. Gahanna 20, 2. Elida 10, 3. Wapakoneta 5, 4. Van Wert 1

4/20 WBL Boys Tennis Scores

Defiance 5 Bath 0
Ottawa-Glandorf 3 Celina 2
Elida 4 Wapakoneta 1
St. Marys 5 Kenton 0

4/19 WBL Boys Tennis Scores

Celina 4 St. Marys 1
Ottawa-Glandorf 5 Wapakoneta 0

Non-League:
Lima Central Catholic at Defiance
Fostoria 3 Kenton 2
Bryan 4 Van Wert 1

4/18 WBL Boys Tennis Scores

Elida 5 Kenton 0
Shawnee 5 Van Wert 0

4/16 WBL Boys Tennis Scores

Van Wert at Bath (ppd to 4/23)

Non-League:
Celina at Greenville (ppd)
Bryan 5 Defiance 0
Elida at Ada
Bluffton at Kenton (ppd to 5/1)
Ayersville at Ottawa-Glandorf (ppd)
Troy at Shawnee (ppd)
Lima Central Catholic at St. Marys (ppd)

4/13 WBL Boys Tennis Scores

Ottawa-Glandorf 5 Bath 0
Celina 3 Elida 2
Defiance 4 Kenton 1
Shawnee 4 Wapakoneta 1
St. Marys 5 Van Wert 0

4/12 WBL Boys Tennis Scores

Shawnee 5 Bath 0
Celina 5 Van Wert 0
Wapakoneta 4 Defiance 1

Non-League:
St. Marys 4 Bluffton 1