5/26 OHSAA Softball Regionals

Division II Regional Championship at Tiffin
Keystone 8 Defiance 2

5/24 OHSAA Softball Regionals

Division II Regional Semifinal at Tiffin University
Defiance 9 Mansfield Madison 5

5/23 OHSAA Softball Regionals

Division II Regional Semifinal at Tiffin U.
Defiance vs. Mansfield Madison (ppd to 5/24)

2018 OHSAA Softball Tournament Brackets

Division II
Tiffin Regional
Defiance

University of NW Ohio District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta

Division III
Bath District
Ottawa-Glandorf

5/19 OHSAA Softball Districts

Division II District Championship at UNOH
Defiance 7 Napoleon 4

 

Defiance Softball – Division II District Champions

5/17 OHSAA Softball Districts

Division II District Semifinal at UNOH
Defiance 15 Wapakoneta 0, 5 inn.

5/16 Softball Scores

Spencerville 7 Shawnee 1

2018 WBL Softball All-League Teams

WBL Player of the Year: Chloe Wohlgamuth – Shawnee
WBL Coach of the Year: Dennis Parrish – Defiance

First Team
Chloe Wohlgamuth – Shawnee – Senior
Teya Castillo – Defiance – Senior
Savannah Oen – Wapakoneta – Senior
Caroline Turner – Defiance – Senior
Annika Heminger – Bath – Senior
Maddy Luebke – Celina – Junior
Jenna Clum – Kenton – Senior
Grace Jolly – Wapakoneta – Sophomore
Emily Poling – Defiance – Senior
Laine Spoor – Van Wert – Senior

Second Team
Kali Armstrong – Bath – Junior
Morgan Golden – Shawnee – Senior
Caleigh Jiminez – Defiance – Junior
Emily Keith – Celina – Junior
Alexis Fowler – St. Marys – Senior
Molly Pees – Kenton – Senior
Lauren Moor – Van Wert – Sophomore
Sam Okuly – Ottawa-Glandorf – Junior
Lexi Jacobs – Wapakoneta – Senior

Third Team
Tara Cooper – Bath – Senior
Molly Bollinger – Shawnee – Senior
Alexis Kiessling – Defiance – Senior
Alex Daum – Wapakoneta – Sophomore
Alivia Purtee – Kenton – Junior
Addie Miller – Elida – Sophomore
Adrianna Grothause – Van Wert – Junior
Taylor Turner – Celina – Sophomore
Alyssa Alexander – St. Marys – Junior

Honorable Mention
Chandler Clark – Bath – Freshman
Kristen Dickerson – Celina – Senior
Morgan Wityg – Defiance – Senior
Erika Suever – Elida – Freshman
Faith Purtee – Kenton – Junior
Katelyn Yoder – Ottawa-Glandorf – Junior
Kylie Lauth – St. Marys – Senior
Laken George – Shawnee – Junior
Katie Dickson – Van Wert – Senior
Audri Coil – Wapakoneta – Senior

5/14 Softball Scores

Parkway 10 Wapakoneta 4

5/11 OHSAA Softball Sectionals

Division II Sectional Championship
Napoleon 3 Bath 2

Division II Sectional Championship
Bryan 8 Van Wert 5

Division II Sectional Championship
Defiance 6 Celina 5

Division II Sectional Championship
Wapakoneta 9 Shawnee 4

 

5/10 WBL Softball Scores

Defiance 15 Elida 3

Non-League:
Spencerville 10 St. Marys 0, 5 inn.

5/9 Softball Scores

Bellefontaine at Kenton
Ottawa-Glandorf 8 Liberty-Benton 3

5/8 OHSAA Softball Sectionals

Division II Sectional Semifinal
Celina 4 Kenton 3

Division II Sectional Semifinal
Shawnee 16 Elida 4, 5 inn.

Division II Sectional Semifinal
Bath 11 St. Marys 1, 5 inn.

Division III Sectional Semifinal
Allen East 16 Ottawa-Glandorf 11

5/8 Softball Scores

Celina 10 Wayne Trace 4
Wapakoneta 13 New Bremen 5

5/7 WBL Softball Scores

Shawnee 12 St. Marys 0

Non-League:
Celina 10 Wayne Trace 4
Defiance 4 Wauseon 1
Coldwater 18 Elida 4, 5 inn.
Kenton 14 Benjamin Logan 7
Wapakoneta 5 Minster 3

5/5 Softball Scores

Defiance 9 Ayersville 0
Coldwater 10 Kenton 6
Fairview 19 Ottawa-Glandorf 2, 5 inn.
Shawnee 7 Crestview 6
Shawnee 9 Crestview 4
Van Wert 5 St. Henry 0
Van Wert 16 St. Henry 14
Wapakoneta 8 Madison 6
Wapakoneta 8 Triad 6

5/4 WBL Softball Scores

St. Marys 19 Elida 4, 5 inn.

Non-League:
Bluffton 8 Bath 2
Defiance 11 Coldwater 1, 6 inn.
Van Buren at Kenton (ppd)
Shawnee 8 Lima Central Catholic 1
Crestview 11 Van Wert 0, 6 inn.

5/3 WBL Softball Scores

Bath 12 Celina 4
Defiance 14 Van Wert 0

Non-League:
Ottawa-Glandorf 5 Leipsic 2
Shawnee 6 Napoleon 4

Defiance Softball – 2018 WBL Champions

5/2 WBL Softball Scores

Shawnee 9 Ottawa-Glandorf 1

Non-League:
Spencerville 23 Elida 4, 5 inn.

5/1 WBL Softball Scores

Bath 9 Van Wert 7
Celina 12 St. Marys 1
Defiance 15 Wapakoneta 2, 5 inn.
Shawnee 18 Elida 1, 5 inn.
Kenton 5 Ottawa-Glandorf 3