WBL Team State Championships & State Final Four Appearances (1940-Present)

WBL Team State Championships Summary
Bath Wildcats – 4 State Championships (Softball 2, Boys Golf 1, Girls Basketball 1)
Celina Bulldogs – 1 State Championships (Girls Basketball 1)
Defiance Bulldogs – 7 State Championships (Baseball 4, Football 1, Boys Basketball 1, Boys Cross Country 1)
Elida Bulldogs – 2 State Championships (Girls Basketball 1, Baseball 1)
Kenton Wildcats – 2 State Championships (Football 2)
Ottawa-Glandorf Titans – 5 State Championships (Boys Basketball 3, Boys Track 1, Girls Track 1)
Shawnee Indians – 1 State Championships (Girls Cross Country 1)
St. Marys Roughriders – 5 State Championships (Football 3, Boys Bowling 1, Girls Bowling 1)
Van Wert Cougars – 0 State Championships
Wapakoneta Redskins – 2 State Championships (Boys Bowling 1, Girls Bowling 1)

WBL Team State Championships & State Final Four Appearances by Year
2016-2017

St. Marys – 2017 Boys Bowling Division II State Champions
Wapakoneta – 2017 Boys Bowling Division I State Runner-Up
Ottawa-Glandorf – 2017 Girls Basketball Division II State Semifinalist

2015-2016
Celina – 2015 Girls Soccer Division II State Semifinalist
Shawnee – 2016 Boys Bowling Division II State Semifinalist – 3rd Place
Wapakoneta – 2016 Boys Bowling Division I State Runner-Up
Wapakoneta – 2016 Girls Bowling Division I State Semifinalist – 4th Place
Ottawa-Glandorf – 2016 Girls Basketball Division II State Runner-Up
Defiance – 2016 Baseball Division II State Champions

2014-2015
Kenton – 2014 Football Division IV State Semifinalist
Ottawa-Glandorf – 2014 Girls Soccer Division III State Runner-Up
Bath – 2014 Girls Soccer Division II State Semifinalist
Defiance – 2015 Boys Basketball Division II State Champions
Ottawa-Glandorf – 2015 Girls Basketball Division III State Runner-Up
Wapakoneta – 2015 Boys Bowling Division I State 3rd Place
Wapakoneta – 2015 Girls Bowling Division I State Champions
Defiance – 2015 Baseball Division II State Champions
Ottawa-Glandorf – 2015 Girls Track Division II State 4th Place

2013-2014
Kenton – 2013 Football Division IV State Semifinalist
Defiance – 2013 Boys Cross Country Division II State Champions
Wapakoneta – 2014 Boys Bowling Division I State Champions
Bath – 2014 Softball Division II State Champions

2012-2013
Ottawa-Glandorf – 2013 Boys Basketball Division III State Champions
Defiance – 2013 Baseball Division II State Champions

2011-2012
Kenton – 2011 Football Division IV State Runner-Up
Elida – 2011 Football Division III State Semifinalist
Elida – 2012 Boys Basketball Division II State Runner-Up
Ottawa-Glandorf – 2012 Boys Basketball Division III State Semifinalist
Bath – 2012 Girls Basketball Division II State Semifinalist
Wapakoneta – 2012 Baseball Division II State Runner-Up
Celina – 2012 Girls Track & Field Division II 4th Place

2010-2011
St. Marys – 2011 Girls Bowling State Champions

2009-2010
Ottawa-Glandorf – 2009 Football Division IV State Semifinalist
St. Marys – 2009 Girls Soccer Division II State Semifinalist
Defiance – 2010 Baseball Division II State Semifinalist

2008-2009
Wapakoneta – 2009 Girls Basketball Division II State Runner-Up

2007-2008
Ottawa-Glandorf – 2008 Boys Basketball Division III State Champions
Bath – 2008 Girls Basketball Division II State Semifinalist
Shawnee – 2008 Girls Swimming Division II State Runner-Up
Celina – 2008 Softball Division II State Runner-Up

2006-2007
St. Marys – 2007 Softball Division II State Runner-Up

2005-2006
Bath – 2005 Boys Golf Division II State Champions

2004-2005
St. Marys – 2004 Football Division III State Runner-Up
Ottawa-Glandorf – 2005 Girls Track & Field Division II 3rd Place

2003-2004
Kenton – 2003 Football Division III State Runner-Up
Van Wert – 2003 Boys Golf Division II 3rd Place
Ottawa-Glandorf – 2004 Boys Basketball Division II State Champions

Bath – 2004 Softball Division II State Semifinalist

2002-2003
Kenton – 2002 Football Division IV State Champions

2001-2002
Kenton – 2001 Football Division IV State Champions
Shawnee – 2001 Boys Golf Division II State Runner-Up
Shawnee – 2001 Boys Soccer Division II State Semifinalist
Bath – 2002 Girls Basketball Division II State Semifinalist
Defiance – 2002 Baseball Division II State Semifinalist
Bath – 2002 Softball Division II State Semifinalist
Ottawa-Glandorf – 2002 Girls Track Division II State Champions

2000-2001
Van Wert – 2000 Football Division III State Runner-Up
Bath – 2001 Softball Division II State Champions

1999-2000
Shawnee – 2000 Boys Basketball Division II State Semifinalist
Bath – 2000 Softball Division II State Runner-Up

1998-1999
Celina – 1998 Football Division II State Semifinalist
Ottawa-Glandorf – 1998 Boys Soccer Division II State Semifinalist
St. Marys – 1998 Volleyball Division II State Semifinalist
Bath – 1999 Girls Basketball Division II State Runner-Up
Celina – 1999 Softball Division I State Semifinalist

1997-1998
Defiance – 1997 Football Division II State Champions
Shawnee – 1997 Boys Golf Division II 3rd Place
Kenton – 1998 Baseball Division III State Semifinalist

1996-1997
Bath – 1996 Volleyball Division II State Semifinalist
Elida – 1997 Girls Basketball Division II State Champions

1995-1996
Celina – 1995 Football Division II State Semifinalist
Ottawa-Glandorf – 1996 Boys Basketball Division II State Runner-Up
Bath – 1996 Girls Basketball Division II State Runner-Up

1994-1995
Bath – 1994 Volleyball Division II State Semifinalist
Elida – 1995 Girls Basketball Division II State Runner-Up
Bath – 1995 Softball Division II State Semifinalist

1993-1994
St. Marys – 1993 Football Division II State Champions

1992-1993
St. Marys – 1992 Football Division II State Champions
Bath – 1992 Football Division III State Semifinalist
Bath – 1992 Volleyball Division II State Semifinalist
St. Marys – 1993 Boys Basketball Division II State Semifinalist
Bath – 1993 Softball Division II State Semifinalist

1991-1992
Van Wert – 1992 Boys Basketball Division II State Semifinalist
Defiance – 1992 Baseball Division I State Champions

1990-1991
St. Marys – 1990 Football Division II State Champions
Celina – 1991 Girls Basketball Division I State Champions

1989-1990
Bath – 1989 Football Division III State Semifinalist
Van Wert – 1990 Boys Basketball Division II State Semifinalist
Elida – 1990 Girls Basketball Division II State Runner-Up

1988-1989
Van Wert – 1988 Boys Cross Country Class AA State Runner-Up

1987-1988
Celina – 1988 Girls Basketball Division II State Semifinalist

1986-1987
Van Wert – 1987 Boys Basketball Class AA State Semifinalist
Bath – 1987 Girls Basketball Class AA State Champions
Bath – 1987 Softball Class AA State Semifinalist

1985-1986
Van Wert – 1985 Boys Golf State Runner-Up

1984-1985
none

1983-1984
Celina – 1983 Football Division II State Runner-Up
Shawnee – 1983 Girls Cross Country Class AAA State Champions

1982-1983
Shawnee – 1982 Girls Cross Country Class AAA State Runner-Up
Elida – 1982 Volleyball Class AAA State Semifinalist
Celina – 1983 Girls Track Class AAA State Runner-Up

1981-1982
Shawnee – 1981 Volleyball Class AAA State Semifinalist

1980-1981
St. Marys – 1981 Softball Class AA State Semifinalist

1979-1980
none

1978-1979
St. Marys – 1978 Football Class AA State Semifinalist
Ottawa-Glandorf – 1979 Baseball Class AA State Semifinalist

1977-1978
St. Marys – 1977 Football Class AA State Semifinalist
Ottawa-Glandorf -1978 Boys Basketball Class AA State Semifinalist

1976-1977
Ottawa-Glandorf -1977 Boys Basketball Class AA State Semifinalist

1975-1976
Elida – 1976 Baseball Class AA State Champions

1974-1975
Bath – 1974 Boys Golf State Runner-Up

1973-1974
none

1972-1973
none

1971-1972
Celina – 1972 Boys Basketball Class AAA State Semifinalist
Ottawa-Glandorf – 1972 Boys Track Class AA State Champions

1970-1971
Ottawa-Glandorf – 1971 Boys Track Class AA State Runner-Up

1969-1970
none

1968-1969
none

1967-1968
none

1966-1967
none

1965-1966
none

1964-1965
Shawnee – 1965 Boys Basketball Class AA State Semifinalist

1963-1964
none

1962-1963
none

1961-1962
none

1960-1961
none

1959-1960
none

1958-1959
none

1957-1958
none

1956-1957
none

1955-1956
none

1954-1955
none

1953-1954
none

1952-1953
none

1951-1952
none

1950-1951
none

1949-1950
none

1948-1949
none

1947-1948
none

1946-1947
none

1945-1946
none

1944-1945
none

1943-1944
none

1942-1943
none

1941-1942
none

1940-1941
none