Loading...

WBL Girls Basketball

//WBL Girls Basketball
WBL Girls Basketball2018-07-21T20:36:20+00:00

Historical WBL Girls Basketball Standings (1977-present)

2017-18 WBL Girls Basketball Standings

TeamsWBL RecordOverall Record
1.  Ottawa-Glandorf9-024-2
2.  Defiance7-220-5
2.  Bath7-218-5
4.  Wapakoneta6-313-10
5.  Kenton5-417-7
6.  Shawnee3-611-12
6.  St. Marys3-611-14
6.  Van Wert3-68-15
9.  Elida2-77-17
10.  Celina0-92-22

WBL All-League Girls Basketball Team: 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008
All-Ohio Team: 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004

AP State Poll: 2018 | 2017 | 2016 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008
Historical AP Poll Champions

OHSAA Girls Tournament Brackets: 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008

All-Time WBL Girls Basketball Team Results Thru 2017-18

SchoolWBL ChampionshipsChampsCo-ChampsSeasonsW-L%
Bath1812642317-610.839
Ottawa-Glandorf107342232-1460.614
Elida63342174-2040.460
St. Marys62442180-1980.476
Celina52342214-1640.566
Shawnee21136131-1930.404
Wapakoneta11042152-2260.402
Defiance10142163-2150.431
Van Wert10142149-2290.394
Kenton00042124-2540.328
*Del. St. John’s660654-01.000
*Former WBL Members

WBL Girls Basketball News & Scores

2018 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division II
Paulding District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta

Division III
State Final 4
Ottawa-Glandorf

Ada/Lexington Regional
Ottawa-Glandorf

Elida District
Ottawa-Glandorf

2017-2018 WBL Girls Basketball All-League Teams

WBL Player of the Year: Kadie Hempfling – Ottawa-Glandorf

First Team
Jaidyn Hale – Bath
Emily Poling – Defiance
Shyah Wheeler – Elida
Kadie Hempfling – Ottawa-Glandorf
Lexi Jacobs – Wapakoneta
Alissa Stahler – Shawnee

Second Team
Ellie Miller – Kenton
Erin Kaufman – Ottawa-Glandorf
Lindsay Singhaus – Bath
Makenna Mele – St. Marys
Sarah Pothast – Wapakoneta

Third Team
Layne Taylor – Kenton
Sydney Cisco – St. Marys
Cassidy Meyers – Van Wert
Kennedy Replogle – Defiance
Ashley Schroeder – Ottawa-Glandorf

Honorable Mention
Lauren Jackson – Celina
Morgan Wityk – Defiance
Abby Jackson – Van Wert
Lauren Cisco – St. Marys
Bette Andrews – Bath
Paige Sutter – Ottawa-Glandorf
ljah Austin – Shawnee
Amira Freeman – Elida
Makenzie Wilson – Wapakoneta
Kori Barrett – Kenton

2/24 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division II Sectional Championships at Spencerville
St. Marys 45 Bath 36
Defiance 41 Elida 36

Division II Sectional Championship at Leipsic
Kenton 48 Wapakoneta 33

Division III Sectional Championship at Bluffton
Ottawa-Glandorf 50 Lima Central Catholic 16

2/13 Girls Basketball Scores

Fort Recovery 63 Celina 40
Defiance 51 Paulding 38
Coldwater 62 Elida 49
Kenton 61 River Valley 46
Ottawa-Glandorf 52 Archbold 41
Shawnee 53 Upper Scioto Valley 37
Van Wert 51 Lima Central Catholic 34
Minster 40 Wapakoneta 33