5/27 Boys Tennis Results

OHSAA Division II Boys State Tennis Tournament
Doubles
1st Round
Sam Rutter (12)/Johnny Rutter (10) – Shawnee defeated Logan Conkey (12)/Noah Thiel (11) – Minford 6-1, 6-3
Michael Rosile (12)/John Acomb (12) – Columbus St. Francis DeSales defeated Hunter Pay (12)/Ryan Barton (12) – Shawnee 7-5, 3-6, 6-2

2nd Round
Lou Konstan (12)/ Alex Aleman (12) – Cuy. Falls Cuy. Valley Christian Acad. defeated Sam Rutter (12)/Johnny Rutter (10) – Shawnee 6-1, 6-2

Doubles Bracket

By |2011-05-28T00:19:08-04:00May 27th, 2011|Scores, Tennis Boys|Comments Off on 5/27 Boys Tennis Results

5/19 Boys Tennis Results

Division II District at BGSU (top 3 advance to State)
Singles
Joe Brenneman, St. Marys lost in 2nd Round
Jacob Hood, Van Wert lost in 1st Round
Alex Schroeder, Ottawa-Glandorf lost in 1st Round
John Lammers, Ottawa-Glandorf lost in 1st Round

Doubles
Sam Rutter-Johnny Rutter, Shawnee won 2 matches and moved into the semifinals
Hunter Pay-Ryan Barton, Shawnee won 2 matches and moved into the semifinals
Tyler Everman-Bryan Robbins, Celina won 2 matches and moved into the semifinals

Division I District at BGSU (top 3 advance to State)
Singles
Joey Jose, Wapakoneta lost in 1st round

Doubles
Rex Azbell-Taz Henderson, Wapakoneta lost in 1st round
Nic Oen-Andy Faller, Wapakoneta lost in 1st round

By |2011-05-21T09:34:09-04:00May 19th, 2011|Scores, Tennis Boys|Comments Off on 5/19 Boys Tennis Results

5/14 Boys Tennis Sectional Results

Division I Sectional at Ada/ONU (top 4 singles & doubles qualify for Districts)
Wapakoneta
District Qualifiers: Joey Jose (4th in Singles); Nic Oen/Andy Faller (3rd in Doubles); Rex Azbell/Taz Henderson (4th in Doubles)
Singles Bracket | Doubles Bracket

Division II Sectional at Lima/UNOH (top 4 singles & doubles qualify for Districts)
Bath, Celina, Elida, Kenton, St. Marys, Ottawa-Glandorf, Shawnee, Van Wert
District Qualifiers: Joe Brenneman, St. Marys (1st in Singles); Jacob Hood, Van Wert (2nd in Singles); Alex Schroeder, Ottawa-Glandorf (3rd in Singles); John Lammers, Ottawa-Glandorf (4th in Singles); Rutter/Rutter, Shawnee (2nd in Doubles); Pay/Barton, Shawnee (3rd in Doubles); Everman/Robbins, Celina (4th in Doubles)
Singles Bracket | Doubles Bracket

By |2011-05-14T23:55:09-04:00May 14th, 2011|Scores, Tennis Boys|Comments Off on 5/14 Boys Tennis Sectional Results

2011 WBL Boys Tennis Tournament

1. Shawnee 60, 2. St. Mary’s 44, 3. Celina 30, 4. Ottawa-Glandorf 28, 5. Elida 23, 5. Van Wert 23, 7. Wapakoneta 15, 8. Kenton 5, 9. Bath 2, 10. Defiance 0

WBL Champions
1st Singles: Sam Rutter, Shawnee
2nd Singles: Johnny Rutter, Shawnee
3rd Singles: Ryan Barton, Shawnee
1st Doubles: Pay / J. Barton, Shawnee
2nd Doubles: Tucker / Smith, Shawnee

Tournament Brackets
1st Singles | 2nd Singles | 3rd Singles | 1st Doubles | 2nd Doubles
St. Mary’s Memorial is designated with an (M), with Shawnee being an (S)

2019 WBL Boys Tennis Standings

TeamsWBL RecordWBL Tourn.Final
1.  Ottawa-Glandorf9-052 (1st)20
2.  Elida7-238 (2nd)17
3.  St. Marys7-235 (3rd)16
4.  Wapakoneta7-233 (4th)15
5.  Van Wert5-426 (5th)11.5
6.  Defiance4-526 (5th)10.5
7.  Shawnee3-614 (7th)8
8.  Kenton2-75 (8th)6
9.  Celina1-80 (10th)3
9.  Bath0-91 (9th)3
By |2011-05-10T23:38:34-04:00May 7th, 2011|Scores, Tennis Boys|Comments Off on 2011 WBL Boys Tennis Tournament

5/5 WBL Boys Tennis Tournament Results

1st Singles
1st Round
8. Jason Lauf (Bath) defeated 9. Adam Bates (Defiance) 6-2, 6-2
7. Alex Seibel (Celina) defeated 10. Michael Conkle (Kenton) 6-0, 6-0
2nd Round
5. John Lammers (O-G) defeated 4. Mitchell Chavez (Elida) 1-6, 6-3, 6-1
1. Sam Rutter (Shawnee) defeated 8. Jason Lauf (Bath) 6-1, 6-0
2. Joe Brenneman (St. Marys) defeated 7. Alex Seibel (Celina) 6-0, 6-1
3. Jacob Hood (Van Wert) defeated 6. Nic Oen (Wapakoneta) 6-1, 6-1

2nd Singles
1st Round
9. Nathan Knodel (Van Wert) defeated 8. Michael Sanchez (Defiance) 1-6, 6-4, 6-3
7. Brady Collins (Kenton) defeated 10. Cody Slusher 6-0, 6-0
2nd Round
5. Joey Jose (Wapakoneta) defeated 4. Arwin Sayoto (Elida) 6-2, 7-6 (7-3)
1. Johnny Rutter (Shawnee) defeated 9. Nathan Knodel (Van Wert) 6-0, 6-0
2. Alex Schroeder (O-G) defeated 7. Brady Collins (Kenton) 6-4, 6-0
3. Eric Dicke (St. Marys) defeated 6. Ryan Rutschilling (Celina) 6-0, 6-2

3rd Singles
1st Round
9. Jon Lisa (Van Wert) defeated 8. Sean Castle (Kenton) 6-2, 6-2
7. Jerry Kindig (Bath) defeated 10. Austin Fishpaw (Defiance) 6-1, 6-1
2nd Round
4. Corbin Ellison (Elida) defeated 5. Aaron Seibel (Celina) 6-3, 6-2
1. Ryan Barton (Shawnee) defeated 9. Jon Lisa (Van Wert) 6-1, 6-0
2. Matt Freewalt (St. Marys) defeated 7. Jerry Kindig (Bath) 6-0, 6-0
3. Nathan Schmiedebusch (O-G) defeated 6. Andy Faller (Wapakoneta) 6-4, 6-1

1st Doubles
1st Round
9. Menard-Sawmiller (Kenton) defeated 8. Coressel-Howell (Defiance) 7-5, 6-1
7. Azbell-Henderson (Wapakoneta) defeated 10. Grapner-Symonds (Bath) 6-1, 6-0
2nd Round
4. Falasco-Newlove (St. Marys) defeated 5. Fraley-Sanderson (Elida) 7-6 (7-1), 6-1
1. Everman-Robbins (Celina) defeated 9. Menard-Sawmiller (Kenton) 6-0, 6-0
2. Pay-Barton (Shawnee) defeated 7. Azbell-Henderson (Wapakoneta) 6-2, 6-2
6. Fortman-Hinojosa (O-G) defeated 3. Zuber-Yeung (Van Wert) 6-3, 7-6 (10-8)

2nd Doubles
1st Round
8. Beverly-Reese (Kenton) defeated 9. Parsons-Bates (Defiance) 7-5, 6-1
7. Houston-Kennard (Wapakoneta) defeated 10. Cunningham-Jett (Bath) 6-2, 6-0
2nd Round
4. Miller-McDorman (Elida) defeated 5. Kuhlman-Drerup (O-G) 6-3, 7-5
1. Tucker-Smith (Shawnee) defeated 8. Beverly-Reese (Kenton) 6-0, 6-1
2. Wilson-Brooks (St. Marys) defeated 7. Houston-Kennard (Wapakoneta) 6-0, 6-1
3. Wenning-Muhlenkamp (Celina) defeated 6. Zinsmaster-Espinoza (Van Wert) 6-3, 6-1

Semifinals will be Saturday, May 7th

By |2011-05-07T11:40:46-04:00May 5th, 2011|Scores, Tennis Boys|Comments Off on 5/5 WBL Boys Tennis Tournament Results

5/3 WBL Boys Tennis Results

Van Wert 4 Bath 1
Shawnee 5 Elida 0
Celina 5 Kenton 0

St. Marys 4 Greenville 1
Ottawa-Glandorf 4 Bluffton 1

2019 WBL Boys Tennis Standings

TeamsWBL RecordWBL Tourn.Final
1.  Ottawa-Glandorf9-052 (1st)20
2.  Elida7-238 (2nd)17
3.  St. Marys7-235 (3rd)16
4.  Wapakoneta7-233 (4th)15
5.  Van Wert5-426 (5th)11.5
6.  Defiance4-526 (5th)10.5
7.  Shawnee3-614 (7th)8
8.  Kenton2-75 (8th)6
9.  Celina1-80 (10th)3
9.  Bath0-91 (9th)3
By |2011-05-03T23:15:42-04:00May 3rd, 2011|Scores, Tennis Boys|Comments Off on 5/3 WBL Boys Tennis Results

4/29 Boys Tennis Results

St. Marys 4 Ottawa-Glandorf 1
Van Wert 3 Wapakoneta 2

Lima Central Catholic 3 Defiance 1
Bluffton 4 Kenton 1

2019 WBL Boys Tennis Standings

TeamsWBL RecordWBL Tourn.Final
1.  Ottawa-Glandorf9-052 (1st)20
2.  Elida7-238 (2nd)17
3.  St. Marys7-235 (3rd)16
4.  Wapakoneta7-233 (4th)15
5.  Van Wert5-426 (5th)11.5
6.  Defiance4-526 (5th)10.5
7.  Shawnee3-614 (7th)8
8.  Kenton2-75 (8th)6
9.  Celina1-80 (10th)3
9.  Bath0-91 (9th)3
By |2011-05-03T23:43:28-04:00April 29th, 2011|Scores, Tennis Boys|Comments Off on 4/29 Boys Tennis Results

4/26 WBL Boys Tennis Results

Kenton 3 Bath 2
Shawnee 4 Celina 1
Elida 3 Ottawa-Glandorf 2
St. Marys 5 Wapakoneta 0
Van Wert 4 Defiance 1

2019 WBL Boys Tennis Standings

TeamsWBL RecordWBL Tourn.Final
1.  Ottawa-Glandorf9-052 (1st)20
2.  Elida7-238 (2nd)17
3.  St. Marys7-235 (3rd)16
4.  Wapakoneta7-233 (4th)15
5.  Van Wert5-426 (5th)11.5
6.  Defiance4-526 (5th)10.5
7.  Shawnee3-614 (7th)8
8.  Kenton2-75 (8th)6
9.  Celina1-80 (10th)3
9.  Bath0-91 (9th)3
By |2011-04-26T22:42:39-04:00April 26th, 2011|Scores, Tennis Boys|Comments Off on 4/26 WBL Boys Tennis Results
Go to Top