By admin|2015-06-15T23:08:21-04:00May 31st, 2015|Bath Wildcats, Scores, Softball|Comments Off on 2015 OHSFSCA Softball State Poll
2015 OHSFSCA All-Ohio Softball Teams
2015 OHSAA Softball Tournament Brackets
Division II
Bucyrus Regional
Bath
Division II Regional Semifinal at Bucyrus
Edison 6 Bath 1
Miller City District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta
Division II District Championship at Miller City
Bath 11 Shawnee 0, 5 inn.
Division II District Semifinal at Miller City
Shawnee 9 Defiance 0
Division II District Semifinal at Miller City
Bath 4 Wapakoneta 2
Division II Sectional Championship
Bath 10 Bryan 0
Wapakoneta 11 Celina 5
Shawnee 8 Napoleon 2
Defiance 8 Elida 2
Division II Sectional Semifinal
Bryan 11 St. Marys 1, 5 inn.
Defiance 10 Van Wert 2
Division III
Bath District
Kenton, Ottawa-Glandorf
Division III District Semifinal at Bath
Fairview 8 Kenton 0
Division III Sectional Championship
Kenton 4 Ottawa-Glandorf 2
Division III Sectional Semifinal
Ottawa-Glandorf 4 Allen East 2
2015 WBL Softball All-League Teams
First Team
Julia Miller – Bath – Senior
Alyssa Windau – Shawnee – Junior
Alyssa Manley – Bath – Senior
Alexis Zacharias – Celina – Senior
Blasia Moyler – Wapakoneta – Sophomore
Chloe Wohlgamuth – Shawnee – Freshman
Brooklyn Miller – Defiance – Junior
Sabrina Kline – Elida – Senior
Michaela Black – Elida – Junior
Sierra Sammons – Wapakoneta – Junior
WBL Player of the Year: Julia Miller – Bath
WBL Coach of the Year: Hannah Slavin – Bath
Second Team
Callie Vogel – Celina – Junior
Megan Kitchen – Ottawa-Glandorf – Senior
Megan Fisher – Wapakoneta – Sophomore
Kaylee Burd – Kenton – Senior
Kara Dienstberger – Bath – Senior
Kierstan Courtney – Shawnee – Senior
Ellie Dackin – Bath – Senior
Emily Annesser – Ottawa-Glandorf – Sophomore
Sierra Blackmore – Van Wert – Sophomore
Third Team
CJ Clum – Kenton – Senior
Caroline Turner – Defiance – Freshman
Kylee Makin – Elida – Junior
Cassie Best – Bath – Senior
Madi Howell – St. Marys
Alisha Dirr – Wapakoneta – Junior
Jamie Fullom – Shawnee – Junior
Brooke Steinbrunner – Celina – Freshman
Kateri Steinecker – Van Wert – Sophomore
Honorable Mention:
Courtney Helmig – Bath – Senior
Haley McGillvary – Celina – Junior
Haley Burnett – Defiance – Senior
Katelynn Sumption – Elida – Sophomore
Jenna Rhodenburger – Kenton – Sophomore
Kadie Hempfling – Ottawa-Glandorf – Freshman
Lauren Buettner – Shawnee – Senior
Josalyn Schamp – St. Marys – Junior
Brooke Brown – Van Wert – Junior
Riley Culver – Wapakoneta – Junior