2016 OHSFSCA Softball All-State Teams
The Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-State Teams were released.
Division II Second Team
Megan Fisher, Wapakoneta
Complete 2016 OHSFSCA Softball All-State Teams
The Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association All-State Teams were released.
Division II Second Team
Megan Fisher, Wapakoneta
Complete 2016 OHSFSCA Softball All-State Teams
No WBL schools were ranked in the final weekly OHSFSCA Softball State Poll.
Division II Regional Semifinal at Bucyrus
LaGrange Keystone 5 Defiance 0
Division II
Bucyrus Regional
Defiance
LaGrange Keystone 5 Defiance 0
Miller City District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Ottawa-Glandorf, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta
Districts
Defiance 9 Wapakoneta 7
Defiance 4 Celina 3
Wapakoneta 12 Shawnee 1
Sectionals
Wapakoneta 7 Elida 1
Shawnee 2 Bath 0
Defiance 2 Napoleon 1
Celina 11 Kenton 6
Elida 7 St. Marys 1
Bath 15 Ottawa-Glandorf 5, 6 inn.
Napoleon 7 Van Wert 5
Kenton 6 Bryan 2
Division II District Championship at Miller City
Defiance 9 Wapakoneta 7
WBL Player of the Year: Megan Fisher, Wapakoneta
WBL Coach of the Year: Bill Sammons, Wapakoneta
First Team
Megan Fisher – Wapakoneta – Junior
Alyssa Windau – Shawnee – Senior
Brooklyn Miller – Defiance – Senior
Blasia Moyler – Wapakoneta – Junior
Jenna Clum – Kenton – Sophomore
Callie Vogel – Celina – Senior
Chloe Wohlgamuth – Shawnee – Sophomore
Melody Donovan – Celina – Senior
Alex Roob – Bath – Junior
Sierra Sammons – Wapakoneta – Senior
Second Team
Caroline Turner – Defiance – Sophomore
Katelynn Sumption – Elida – Senior
Emily Poling – Defiance – Sophomore
Jenna Rodenberger – Kenton – Junior
Haley McGillvary – Celina – Senior
Abby Cosart – Bath – Junior
Emily Annesser – Ottawa-Glandorf – Junior
Riley Culver – Wapakoneta – Senior
Haley Bradford – Van Wert – Senior
Third Team
Sydney Bolling – Kenton – Junior
Alisha Dirr – Wapakoneta – Senior
Morgan Golden – Shawnee – Sophomore
Michaela Black – Elida – Senior
Annika Heminger – Bath – Sophomore
Jennifer Lauth – St. Marys – Senior
Morgan Porter – Defiance – Junior
Carly Post – Celina – Junior
Karlie Bellman – Ottawa-Glandorf – Junior
Honorable Mention
Megan Boedicker – Bath – Senior
Brooke Steinbrunner – Celina – Sophomore
Josee Hale – Defiance – Senior
Cheyanne Elsea – Elida
Hanna Legge – Kenton – Junior
Bailey Cramer – Ottawa-Glandorf
Allison Langsdon – St. Marys – Senior
McKayla Wolff – Shawnee – Senior
Brooke Brown – Van Wert – Senior
Brooke Schlenker – Wapakoneta – Junior
Division II District Semifinal at Miller City
Defiance 4 Celina 3
Division II District Semifinal at Miller City
Wapakoneta 12 Shawnee 1
Celina 7 St. Marys 1
Division II Sectional Championship at Wapakoneta
Wapakoneta 7 Elida 1
Division II Sectional Championship at Shawnee
Shawnee 2 Bath 0
Division II Sectional Championship at Defiance
Defiance 2 Napoleon 1
Division II Sectional Championship at Celina
Celina 11 Kenton 6
Kenton 10 Celina 0
Ottawa-Glandorf 22 St. Marys 8
Shawnee 12 Spencerville 2
Division II Sectional Semifinal at Elida
Elida 7 St. Marys 1
Division II Sectional Semifinal at Bath
Bath 15 Ottawa-Glandorf 5, 6 inn.
Division II Sectional Semifinal at Van Wert
Napoleon 7 Van Wert 5
Division II Sectional Semifinal at Kenton
Kenton 6 Bryan 2
Ottawa-Glandorf 10 St. Marys 8 (game susp. in 2nd inning)
Non-League:
Wayne Trace at Celina
Shawnee 17 Parkway 8
Wapakoneta 15 Van Wert 6
Non-League:
Covington 11 Celina 3
Fairview 15 Ottawa-Glandorf 5
Fairview 7 Ottawa-Glandorf 2
Shawnee 9 Coldwater 0
Kenton 5 Van Wert 3
Non-League:
Bath 4 Bluffton 2
Celina 4 Coldwater 3
Miller City 10 Ottawa-Glandorf 6
Shawnee 10 Crestview 0, 5 inn.
Wapakoneta 11 Minster 0, 5 inn.
Celina at St. Marys (ppd)
Shawnee 10 Elida 0, 5 inn.
Non-League:
Bath 12 Liberty-Benton 2, 6 inn.
Van Buren 6 Kenton 5
Wapakoneta 10 Fort Loramie 0, 5 inn.
Wapakoneta is ranked 10th in Division II in the 3rd weekly Ohio High School Softball Coaches Poll.
Shawnee at Elida (ppd)
Non-League:
Kenton 7 Marion Harding 4
Bluffton 11 Ottawa-Glandorf 4
Crestview 5 Van Wert 4
Shawnee 2 Bath 0
Celina 15 Van Wert 2, 5 inn.
Defiance 7 St. Marys 1
Kenton 5 Elida 0
Wapakoneta 10 Ottawa-Glandorf 0, 6 inn.