2017-18 Ohio Prep Sportswriters Association (OPSWA) Boys Basketball All-Ohio Teams

Division II
3rd Team: Daniel Unruh, Elida
Honorable Mention: Jacoby Kelly, Van Wert; Jaron Sharp, Kenton

Division III
1st Team: Jay Kaufman, Ottawa-Glandorf
Honorable Mention: Owen Hiegel, Ottawa-Glandorf

Complete 2017-18 OPSWA Boys Basketball All-Ohio Teams

3/14 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division III Regional Semifinal at BGSU
Archbold 78 Ottawa-Glandorf 68

2018 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division II
Ada District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta

Division III
Bowling Green Regional
Ottawa-Glandorf

Lima District
Ottawa-Glandorf

3/10 OHSAA Boys Basketball Districts

Division II District Championship at Ohio Northern
Wauseon 69 Shawnee 52

Division III District Championship at Lima Senior
Ottawa-Glandorf 87 Coldwater 67

Ottawa-Glandorf Boys Basketball – Division III District Champions

3/8 OHSAA Boys Basketball Districts

Division III District Semifinal at Lima Senior
Ottawa-Glandorf 82 Paulding 38

3/7 OHSAA Boys Basketball Districts

Division II District Semifinals at Ohio Northern
Wauseon 51 Van Wert 41
Shawnee 58 Defiance 45

3/2 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division II Sectional Championships at Lima Senior
Defiance 43 Elida 40
Shawnee 48 Wapakoneta 46, OT

Division II Sectional Championships at Findlay
Wauseon 51 Celina 19
Van Wert 72 Bath 61

Division III Sectional Championship at Miller City
Ottawa-Glandorf 89 Spencerville 42

2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division II Sectional Semifinals at Findlay
Bath 64 Kenton 58
Van Wert 58 Maumee 40

Division II Sectional Semifinal at Lima Senior
Wapakoneta 66 Napoleon 34
Shawnee 60 Scott 43

2/27 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division II Sectional Semifinal at Lima Senior
Defiance 39 Bryan 31

Division II Sectional Semifinal at Findlay
Celina 57 St. Marys 45

2017-2018 WBL Boys Basketball All-League Teams

WBL Player of the Year: Jay Kaufman – Ottawa-Glandorf

First Team
Chad Frey – Bath
Daniel Unruh – Elida
Jaron Sharp – Kenton
Jay Kaufman – Ottawa-Glandorf
Owen Hiegel – Ottawa-Glandorf
Johnny Caprella – Shawnee
Jacoby Kelly – Van Wert

Second Team
Kole Murlin – Celina
Tyrel Goings – Defiance
Donte Johnson – Elida
Jake Dible – Ottawa-Glandorf
Adam Scott – Wapakoneta

Third Team
Will Lammers – Defiance
Ethan White – Ottawa-Glandorf
Sheridan O’Neal – Shawnee
Austin Wilker – St. Marys
Gage Schenk – Wapakoneta
Drew Bagley – Van Wert

Honorable Mention
Harrison Gough – Bath
Brett Schwieterman – Celina
Easton Gerken – Defiance
Skyler Smith – Elida
Landon Rush – Kenton
Bryce Schroeder – Ottawa-Glandorf
Riley Rosado – Shawnee
Braeden Dunlap – St. Marys
Nate Place – Van Wert
Jace Copeland – Wapakoneta

2/24 Boys Basketball Scores

Defiance 51 Lima Central Catholic 27

2/23 WBL Boys Basketball Scores

Kenton 62 Bath 57
Shawnee 51 Celina 50
Van Wert 52 Defiance 45
Ottawa-Glandorf 82 Elida 73
Wapakoneta 52 St. Marys 46

Ottawa-Glandorf is ranked in the final weekly 2018 AP Ohio Boys Basketball State Poll.

Ottawa-Glandorf is ranked 3rd in Division III in the final weekly 2018 AP Ohio Boys Basketball State Poll.

Complete 2018 AP Ohio Boys Basketball State Poll

2/20 WBL Boys Basketball Scores

Shawnee 57 St. Marys 55, OT

Non-League:
Lima Central Catholic 58 Van Wert 51

2/17 Boys Basketball Scores

Delphos St. John’s 65 Bath 36
Lima Central Catholic 65 Celina 40
Archbold 49 Defiance 40
Elida 88 Delphos Jefferson 47
Kenton 59 Bluffton 53
Coldwater 54 Wapakoneta 49

2/16 WBL Boys Basketball Scores

Bath 50 Shawnee 48
Celina 50 Van Wert 49
Defiance 54 St. Marys 35
Elida 63 Kenton 34
Ottawa-Glandorf 74 Wapakoneta 36

2/13 Boys Basketball Scores

Elida 53 Bellefontaine 48

Ottawa-Glandorf is ranked in the 6th weekly AP Ohio Boys Basketball State Poll.

Ottawa-Glandorf is ranked 3rd in Division III in the sixth weekly AP Ohio Boys Basketball State Poll.

Complete AP Ohio Boys Basketball State Poll

2/10 Boys Basketball Scores

Celina 60 Troy 48
Whitmer 62 Defiance 42
Kenton 81 Allen East 50
Lexington 54 Ottawa-Glandorf 53
St. Marys 49 Minster 45
St. Henry 60 Van Wert 42

2/9 WBL Boys Basketball Scores

Van Wert 55 Bath 46
St. Marys 56 Celina 47
Wapakoneta 45 Defiance 35
Shawnee 45 Elida 37
Ottawa-Glandorf 101 Kenton 57