2017 OSSCA Girls Soccer All-State Teams

Division II 1st Team
Katie Manger – Wapakoneta – Midfielder – Senior

Division II 2nd Team
Alaina Behnke – Shawnee – Defender – Senior
Jaydon Hollstein – Elida – Midfielder – Senior

Division III 2nd Team
Kadie Hempfling – Ottawa-Glandorf – Keeper – Senior

Complete OSSCA Girls Soccer All-State Teams

By |2017-12-05T23:06:30+00:00November 11th, 2017|Elida Bulldogs, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, Shawnee Indians, Soccer Girls, Wapakoneta Redskins, WBL|Comments Off on 2017 OSSCA Girls Soccer All-State Teams

2017 OHSAA Girls Soccer Tournament Brackets

Division II
Region 6 Regional
Wapakoneta

Elida District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Shawnee, St. Marys, Van Wert, Wapakoneta

Division III
Findlay District
Ottawa-Glandorf

10/21 OHSAA Girls Soccer Sectionals

Division II Sectional Championship
Shawnee 4 Upper Sandusky 0

Division II Sectional Championship
Elida 3 Defiance 1

Division II Sectional Championship
Wapakoneta 8 Van Wert 0

Division II Sectional Championship
Bath 1 Celina 0

By |2017-10-21T22:17:50+00:00October 21st, 2017|Bath Wildcats, Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Scores, Shawnee Indians, Soccer Girls, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins|Comments Off on 10/21 OHSAA Girls Soccer Sectionals

2017 WBL Girls Soccer All-League Teams

WBL Player of the Year: Katie Manger – Wapakoneta

First Team
Chandler Clark – Bath
Reilly Cox – Celina
Britney Steyer – Defiance
Jaydon Hollstein – Elida
Jency Jenkins – Elida
Hannah Holland – Kenton
Kadie Hempfling – Ottawa-Glandorf
Alaina Behnke – Shawnee
Bella Fusillo – Shawnee
Josie Bowman – St. Marys
Katie Manger – Wapakoneta
Torie Carter – Wapakoneta

Second Team
Jaidyn Hale – Bath
Kennedy Fagan – Bath
Bailey Laux – Celina
Teya Castillo – Defiance
Baylie Moening – Elida
Cienna Kuhn – Elida
Kelsey Erford – Ottawa-Glandorf
Madi Mason – Shawnee
Sydney Cisco – St. Marys
Cassidy Meyers – Van Wert
Emma Kentner – Wapakoneta
Emily Ruppert – Wapakoneta

Third Team
Ainsley Miller – Bath
Tori Dackin – Bath
Carley Eichler – Celina
Tammy Aguilera – Defiance
Jacqueling Nichols – Elida
Aubrey Etzler – Elida
Keelee Barrett – Kenton
Caitlin Bockrath – Ottawa-Glandorf
Rachel Russ – Shawnee
Ally Will – St. Marys
Abbi Ruppert – Wapakoneta
Nicole Richard – Wapakoneta

Honorable Mention
Savannah Nygren – Van Wert
Morgan Wityk – Defiance
Lauren Kesler – Elida
Madi Lause – Wapakoneta
Kori Barrett – Kenton
Erin Kaufman – Ottawa-Glandorf
Mya Lockwood – Celina
Lexi Foley – Bath
Emily Hoffman – Shawnee
Meredith McMurray – St. Marys