5/21 OHSAA Baseball Sectionals

Division II Sectional Championship
Shawnee 4 Celina 0

Division II Sectional Championship
Elida 8 Galion 6

Division II Sectional Championship
St. Marys 6 Lexington 2

Division II Sectional Championship
Defiance 7 Rossford 3

Division II Sectional Championship
Ottawa-Glandorf 9 Van Wert 3

Division III Sectional Championship
Minster 15 Bath 2

5/17 Baseball Scores

Indian Lake 4 Bath 3
Liberty-Benton 4 Defiance 3
Elida 2 Delphos Jefferson 0
Findlay 5 Ottawa-Glandorf 2
Shawnee 12 Columbus Grove 2, 5 inn.
Coldwater 10 Van Wert 3

2021 WBL Baseball All-League Teams

WBL Player of the Year: Logan Maxwell – Shawnee
WBL Co-Coach of the Year: Tom Held – Defiance
WBL Co-Coach of the Year: Charlie Witten – Van Wert

1st Team
Logan Maxwell – Senior – Shawnee
Lex Boedicker – Senior – Bath
Owen Treece – Senior – Van Wert
Bradyn Shaw – Sophomore – Defiance
Jayden Jerger – Junior – Defiance
Jarin Bertke – Senior – Shawnee
Dylan Trogdlon – Senior – St. Marys
Jaxon Buddelmeyer – Senior – Ottawa-Glandorf
Braeden Goulet – Junior – Wapakoneta
Caden Vermillion – Senior – Shawnee

2nd Team
Jacob Howard – Junior – Defiance
Austin Williams – Junior – Bath
Nate Maag – Junior – Ottawa-Glandorf
Hayes Burton – Senior – Elida
Jacob Place – Senior – Van Wert
Ty Kiehl – Junior – St. Marys
Ethan Rupert – Junior – Van Wert
Quinn Andrew – Junior – Celina
Carter Palapiano – Junior – Bath
Sage Ebling – Sophomore – Shawnee

3rd Team
Camden Roth – Senior – Defiance
Adam Tobin – Senior – St. Marys
Jacob Balbaugh – Senior – Ottawa-Glandorf
Luke Cowan – Junior – Shawnee
Brayden Lybarger – Senior – Elida
Turner Witten – Junior – Van Wert
Jarron Willoby – Sophomore – Kenton
Luke Wessell – Sophomore – Van Wert
Keaton Cooper – Junior – Shawnee
David Jimenez – Sophomore – Defiance

Honorable Mention
Trey Johnson – Senior – Bath
Brandon Staugler – Senior – Celina
Jack Mortier – Senior – Defiance
Nick Niebel – Senior – Elida
Trevor Robinson – Sophomore – Kenton
Wes Davidson – Senior – Ottawa-Glandorf
Derek Lyons – Freshman – Shawnee
Tanner Howell – Junior – St. Marys
TJ Stoller – Sophomore – Van Wert
Cooper Talowsky – Senior – Wapakoneta

5/13 Baseball Scores

Benjamin Logan 7 Bath 0
Defiance 7 Whitmer 6, 9 inn.
Bryan 21 Elida 0, 5 inn.
Fairbanks 8 Kenton 0
Perrysburg 13 Shawnee 6
Fort Recovery 4 Wapakoneta 2, 10 inn.

2021 OHSAA Baseball Tournament Brackets

Division II
Archbold Sectional/District
Defiance, Ottawa-Glandorf, Van Wert

Bluffton Sectional/District
Celina, Elida, Shawnee, St. Marys, Wapakoneta

Division III
Elida Sectional/District
Bath, Kenton

Go to Top