2015-16 Superior Credit Union All Sports Trophy

SuperiorCreditUnion_logoWapakoneta has won the 2015-16 Superior Credit Union All Sports Trophy.  This is the second straight Superior Credit Union All Sports Trophy for Wapakoneta.  In the 2015-16 school year Wapakoneta won eight WBL championships in Football, Girls Tennis, Boys Swimming/Diving, Boys Bowling, Girls Bowling, Boys Track & Field, Softball and tied for first in Wrestling.  Wapakoneta did not finish any lower than sixth place in any of the 20 WBL Sports. Finishing second was Celina with Ottawa Glandorf third.

Points are awarded for each sport according to the conference standings. Wapakoneta had the highest point total over the 20 sport school year.  First place is awarded 10 points, second 9, third 8, etc.  Celina won Girls Track.  Other multiple championship schools were Ottawa Glandorf with four championships in Boys Soccer, Volleyball, Girls Basketball and Girls Swimming and Defiance with three championships in Boys Cross Country, Girls Cross Country and Baseball.

1. Wapakoneta 166.5
2. Celina 137.5
3. Ottawa-Glandorf 120
4. Defiance 113.5
5. Shawnee 110.5
6. St. Marys 107
7. Van Wert 97.5
8. Bath 89
9. Kenton 71.5
10. Elida 67.5

By |2016-06-10T21:37:56-04:00June 5th, 2016|Bath Wildcats, Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Kenton Wildcats, News, Ottawa-Glandorf Titans, Shawnee Indians, St. Marys Roughriders, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins, WBL|Comments Off on 2015-16 Superior Credit Union All Sports Trophy

6/4 OHSAA Track & Field State Championships

ohsaa_1502016 OHSAA Track & Field State Championships at Jesse Owens Memorial Stadium, The Ohio State University on June 3 & 4, 2016
Division I
Boys
Discus Throw: 9. Jacob Rasawehr, Celina

Girls
Pole Vault: 11. Sidney Sutton, Wapakoneta

Complete Results

Division II
Boys
33. Van Wert 7
4×800 Meter Relay: 15. Van Wert (Calahan Wolfrum/Cade Fleming/Thane Cowan/Dylan Lautzenheiser)
400 Meter Dash: 4. Keagan Hardmon, Van Wert
200 Meter Dash: 13. Christian Ford, Shawnee
4×400 Meter Relay: 7. Van Wert (Dylan Lautzenheiser/Kristofer Hart/Keagan Hardmon/Cade Fleming)
Long Jump: 12. Dakota McVety, St. Marys

Girls
44. Elida 5, 57. St. Marys 3, 57. Van Wert 3
100 Meter Hurdles 33″: 14. Kylie Schimmoeller, Ottawa-Glandorf
3200 Meter Run: 6. Kelly Wilker, St. Marys
Discus Throw: 8. Katie Trittschuh, Van Wert
Shot Put: 7. Katie Trittschuh, Van Wert
Pole Vault: 4. Tori Bowen, Elida; 10. Lauren Howard, Defiance

Complete Results

By |2016-06-04T23:51:14-04:00June 4th, 2016|Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, Shawnee Indians, St. Marys Roughriders, Track Boys, Track Girls, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins|Comments Off on 6/4 OHSAA Track & Field State Championships