3/28 Baseball Scores

Celina 12 Marion Local 2, 6 inn.
Archbishop Moeller 12 Defiance 4
Elida at Columbus Grove (ppd)
Kenton 7 Elgin 3
Ottawa-Glandorf 5 Ottoville 4
Shawnee at Bellefontaine (ppd)
Lima Central Catholic at St. Marys (ppd)
Piqua 6 Wapakoneta 1

3/28 Softball Scores

Bath at Lima Central Catholic (ppd)
Minster 14 Celina 3, 5 inn.
Napoleon at Defiance (ppd)
Kenton 10 Elgin 0
Ottawa-Glandorf at Leipsic (ppd)
Shawnee at Bellefontaine (ppd)
Parkway at St. Marys (ppd)
Delphos Jefferson at Van Wert (ppd)
Wapakoneta 6 West Liberty-Salem 1

3/28 Track & Field Results

Tri-Meet at Bath
Boys: Minster 89.5, St. Marys 60.5, Bath 24
Girls: Minster 111.5, St. Marys 32.5, Bath 27
Complete Results

Dual-Meet at Celina
Boys: Celina 107, Spencerville 29
Girls: Celina 109, Spencerville 28
Complete Results

Tri-Meet at Archbold 
Boys: Archbold 67, Defiance 63, Bryan 45
Girls: Defiance 78, Archbold 50, Bryan 43
Complete Results

Quad-Meet at Elida
Boys: Elida 104, Ottawa-Glandorf 81, Kalida 49, Fort Jennings 16
Girls: Ottawa-Glandorf 103, Elida 96.5, Kalida 36.5, Fort Jennings 14
Complete Results

Dual-Meet at Van Buren
Boys: Van Buren 105.5, Kenton 30.5
Girls: Van Buren 68, Kenton 60

Tri-Meet at Shawnee
Boys: Shawnee 122, Waynesfield-Goshen 41, Delphos St. John’s 22
Girls: Shawnee 118.5, Waynesfield-Goshen 30.5, Delphos St. John’s 20
Complete Results

Dual-Meet at St Henry
Boys: Wapakoneta 72, St. Henry 65
Girls: Wapakoneta 95, St. Henry 42
Complete Results

3/27 Baseball Scores

Bath 2 Lima Central Catholic 0
Celina 8 Fort Recovery 2
Elida 6 Fort Jennings 4
Kenton 11 Upper Sandusky 0
Bryan 4 Ottawa-Glandorf 1
Shawnee 2 Paulding 1
St. Marys 1 Parkway 0
Van Wert 7 Spencerville 2
Wapakoneta 11 Delphos St. John’s 1

3/25 Baseball Scores

Findlay 7 Bath 6, 9 inn.
Findlay 2 Bath 0
Celina 14 Ayersville 0
Celina 15 Ayersville 10
Leipsic 3 Elida 2
Kenton at Riverdale (DH)
Shawnee 2 Indian Lake 1
Van Wert 5 Delphos Jefferson 0
Van Wert 9 Delphos Jefferson 2
Wapakoneta 6 Pleasant 3
Pleasant 8 Wapakoneta 7

By |2017-03-26T23:28:12+00:00March 25th, 2017|Baseball, Bath Wildcats, Celina Bulldogs, Elida Bulldogs, Kenton Wildcats, Scores, Shawnee Indians, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins|Comments Off on 3/25 Baseball Scores

2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

The 2016-17 AP Boys Basketball All-Ohio Teams were announced and the WBL was well represented.

Division II
Second Team
Jay Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-4, jr., 18.6

Honorable Mention
Jake Dible, Ottawa-Glandorf
Mike Menendez, Defiance
Daniel Unruh, Elida

Complete 2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

By |2017-03-26T21:34:33+00:00March 22nd, 2017|Basketball Boys, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, WBL|Comments Off on 2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams

The 2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams were announced and the WBL was well represented.

Division II
First Team
Kadie Hempfling, Ottawa-Glandorf

Honorable Mention
Shania Taylor, St. Marys
Kylie White, Ottawa-Glandorf

Complete 2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams

By |2017-03-17T00:12:49+00:00March 17th, 2017|Basketball Girls, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, St. Marys Roughriders, WBL|Comments Off on 2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams