2018 WBL Boys Cross Country All-League Teams

WBL Runner of the Year: Mhalicki Bronson – Junior – Defiance

First Team
Mhalicki Bronson – Junior – Defiance
Hunter Sheery – Senior – Defiance
Gage Chiles – Senior – Van Wert
Jacob Wasson – Sophomore – Van Wert
Colin Moats – Junior – Defiance
Ethan Ly – Junior – Celina
Brennen Roehrig – Freshman – Defiance
Gabe Williams – Senior – Shawnee
Josh Kuhlman – Senior – Shawnee
Hunter Sherer – Freshman – Van Wert
Cooper Morton – Junior – Defiance
Noah Tobin – Junior – St. Marys

Special Mention
Isaiah Johns – Freshman – Shawnee
Vincent Abrams – Senior – Bath
Eli Fortman – Freshman – Defiance
John Doll – Senior – Wapakoneta
Kaleb Egri – Junior – Shawnee
Kamron Maag – Junior – Ottawa-Glandorf
Parker Schomaeker – Junior – Ottawa-Glandorf
Jacob Klosterman – Junior – Celina
Sean Dancs – Sophomore – Elida
Holden Reichert – Junior – Van Wert

2018 WBL Girls Cross Country All-League Teams

WBL Runner of the Year: Caylee Phillips – Junior – Van Wert

First Team
Caylee Phillips – Junior – Van Wert
Katie Crites – Senior – Defiance
Shay Soukup – Junior – Defiance
Paige Schneider – Junior – Wapakoneta
Kierra Krohmer – Sophomore – Kenton
Joscelyn Dameron – Freshman – Celina
Lily Cleaves – Freshman – Shawnee
Maggie Lenhart – Senior – Defiance
Rachel Spath – Sophomore – Van Wert
Morgan Henschen – Senior – St. Marys
Emma Deters – Junior – Bath
Lauren Doll – Junior – Wapakoneta

Special Mention
Caleigh Ross – Junior – Celina
Sammie Unger – Sophomore – Kenton
Kameron Burkhart – Freshman – Defiance
Brianna Cisco – Sophomore – St. Marys
Abby Horvath – Junior – Defiance
Anne Hardy – Senior – Shawnee
Emily Wahl – Freshman – Defiance
Emily Bryan – Junior – Shawnee
Mackenzie Courter – Senior – Wapakoneta
Olivia Moats – Freshman – Defiance

2018 WBL Cross Country Championships

Boys
1. Defiance 26, 2. Van Wert 67, 3. Shawnee 71, 4. Ottawa-Glandorf 134, 5. St. Marys 152, 6. Celina 155, 7. Wapakoneta 158, 8. Elida 210, 9. Bath 234, 10. Kenton 260
Complete Results

WBL Individual Champion: Mhalicki Bronson, Defiance

Girls
1. Defiance 45, 2. Shawnee 95, 3. Wapakoneta 111, 4. Kenton 112, 5. St. Marys 112, 6. Van Wert 114, 7. Celina 124, 8. Bath 191, 9. Ottawa-Glandorf 225, Elida NTS
Complete Results

WBL Individual Champion: Caylee Phillips, Van Wert

Junior High Results: Boys | Girls

Defiance Boys & Girls Cross Country – 2018 WBL Champions

10/6 Cross Country Results

Coldwater Lion’s Invitational
Boys (18 teams)
4. Shawnee 102, 16. Van Wert 481
Complete Results

Girls (15 teams)
10. Shawnee 210
Complete Results

Eisenhart Invitational
Boys (21 teams)
14. Van Wert 403
Complete Results

Anna Rocket Invitational
Boys (18 teams)
10. Wapakoneta 273
Complete Results

Girls (16 teams)
9. Wapakoneta 216
Complete Results

10/2 Cross Country Results

Allen County Meet
Boys (7 teams)
1. Shawnee 17, 2. Elida 73, 3. Bath 99, 4. Bluffton 116, 5. Delphos St. John’s 126, 6. Lima Senior 141, 7. Allen East 154, Spencerville NTS, Perry NTS
Complete Results

Girls (3 teams)
1. Delphos St. John’s 30, 2. Shawnee 34, 3. Bath 67, Lima Senior NTS, Spencerville NTS, Bluffton NTS, Lima Central Catholic NTS
Complete Results

9/29 Cross Country Results

Best in the West Invitational
Boys (18 teams)
7. St. Marys 170
Complete Results

Kalida Invitational
Boys (17 teams)
2. Ottawa-Glandorf 98, 3. Wapakoneta 121, 6. Elida 203, 14. Bath 321
Complete Results

Girls (10 teams)
4. Wapakoneta 108, 5. Ottawa-Glandorf 144, 7. Bath 170
Complete Results

Kettering Firebird Invitational
Boys
3. Defiance, 4. Celina

Girls
5. Defiance, 11. Celina

9/15 Cross Country Results

Ottawa-Glandorf Blue/Gold Invitational
Boys Blue (17 teams)
2. St. Marys 135, 5. Ottawa-Glandorf 151, 9. Elida 199, 13. Bath 352, 14. Kenton 384
Complete Results

Girls Blue (14 teams)
4. Kenton 137, 6. St. Marys 146, 10. Bath 266, 11. Ottawa-Glandorf 284
Complete Results

9/8 Cross Country Results

Tiffin Carnival
Boys
Division II (44 teams)
15. Ottawa-Glandorf 510
Complete Results

Division II-Open (29 teams)
25. Ottawa-Glandorf 661
Complete Results

Girls
Division II-A (23 teams)
8. Defiance 215
Complete Results

Division II-B (31 teams)
24. Ottawa-Glandorf 640
Complete Results

Spencerville Bearcat Invitational
Boys
Black Division (12 teams)
3. St. Marys 91, 5. Shawnee 159, 6. Elida 173, 8. Bath 208
Complete Results

Girls
Black Division (11 teams)
1. St. Marys 71, 3. Shawnee 85, 6. Bath 153
Complete Results

8/18 Cross Country Results

OHSAA Early Season Invitational at National Trail Raceway
Boys Section F – Division I & Division II (11 teams)
5. Wapakoneta 155

Boys Section H – Division II (17 teams)
13. St. Marys 306

Girls Section E – Division I & Division II (14 teams)
3. Wapakoneta 88

Girls Section I – Division II & Division III (17 teams)
10. St. Marys 251

Complete Results