OHSAA Bowling Rossford Districts

OHSAA Boys Bowling Rossford District (2/28)
2. Wapakoneta 4087, 7. Ottawa-Glandorf 3788, 12. Van Wert 3612
Individual State Qualifer: 4. Tyler Deters, Ottawa-Glandorf 653

Complete Team Scores | Complete Individual Scores

Top 2 Teams and Individuals qualify for the State Tournament

OHSAA Girls Bowling Rossford District (2/26)
2. St. Marys 3693, 6. Wapakoneta 3465, 7. Celina 3433

Complete Team Scores | Complete Individual Scores

Top 2 Teams and Individuals qualify for the State Tournament

By |2011-03-02T01:07:40+00:00February 28th, 2011|Bowling, News, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, Wapakoneta Redskins, WBL|Comments Off on OHSAA Bowling Rossford Districts

OHSAA Wrestling Districts

Division II District Tournament at Marion Harding
8. Wapakoneta 96, 14. Shawnee 43, 21. Bath 24.5, 22. Van Wert 19, 24. Elida 14.5, 27. Defiance 11, 33. Celina 5, 35. Kenton 4, 37. St. Marys 0

Team Scores | Pairings | Brackets | Teams | Weights | Results
Top 4 from each weight class advance to the State Tournament
State Qualifiers:
103: 1. John Martin, Wapakoneta
112: 3. Trace Plaugher, Shawnee
119: 3. Jake Beemer, Wapakoneta
125: 2. Colin McDermitt, Shawnee
215: 1. Logan Erb, Wapakoneta

Division III District Tournament at Kettering Fairmont
16. Ottawa-Glandorf 40
Pairings | Brackets | Results
Top 4 from each weight class advance to the State Tournament
State Qualifiers:
160: 1. Jeff Siefker, Ottawa-Glandorf

By |2011-02-27T13:38:28+00:00February 26th, 2011|Scores, Wrestling|Comments Off on OHSAA Wrestling Districts

2/25 WBL Boys Basketball Scores

Celina 62 Ottawa-Glandorf 59
Elida 63 Wapakoneta 55
Defiance 54 Bath 49
Van Wert 76 Shawnee 57
St. Marys at Kenton (ppd to Saturday at 1PM)

2017-18 WBL Boys Basketball Standings

TeamsWBL RecordOverall Record
1.  Ottawa-Glandorf9-024-2
2.  Wapakoneta6-315-9
2.  Shawnee6-318-8
4.  Elida5-418-5
4.  Van Wert5-413-11
6.  St. Marys4-57-16
7.  Celina3-66-18
7.  Kenton3-614-9
9.  Defiance2-710-15
9.  Bath2-79-15
By |2011-02-26T18:49:04+00:00February 25th, 2011|Basketball Boys, Scores|Comments Off on 2/25 WBL Boys Basketball Scores

2011 OHSAA Division II State Swimming & Diving Championship

Boys
4. Shawnee 139, 21. Celina 26, 52. Wapakoneta 3, 56. Van Wert 1
Complete Results | Diving Results
Individuals:
200 Yard Medley Relay: 2. Shawnee (Risolvato, Herold, Diltz, Vondran), 15. Celina (Jones, Muhlenkamp, Temple, Menchhofer)
50 Yard Freestyle: 9. Josh Vondran, Shawnee; 14. Mitch Herold, Shawnee
100 Yard Butterfly: 1. Erik Risolvato, Shawnee (State Record)
100 Yard Freestyle: 14. Royce Kantner, Wapakoneta; 16. Josh Vondran, Shawnee
200 Yard Freestyle Relay: 2. Shawnee (Risolvato, Diltz, Herold, Vondran)
100 Yard Backstroke: 5. Erik Risolvato, Shawnee
100 Yard Breaststroke: 11. Eric Muhlenkamp, Celina
400 Yard Freestyle Relay: 7. Shawnee (Emmons, Curl, Ellis, Diltz)
Diving: 3. Collen Byer, Celina; 16. Kase Schalois, Van Wert; 17. Dylon Webb, Wapakoneta; 21. Alex Closson, Ottawa-Glandorf; 23. Tye Spengler, Celina

Girls
18. Shawnee 45.5, 54. Bath 2
Complete Results | Diving Results
Individuals:
50 Yard Freestyle: 5. Emily Murphy, Shawnee
100 Yard Butterfly: 15. Katelyn Snyder, Bath
100 Yard Freestyle: 11. Emily Murphy, Shawnee
200 Yard Freestyle Relay: 8. Shawnee (Wieser, E. Murphy, Pohl, C. Murphy)
400 Yard Freestyle Relay: 15. Shawnee (E. Murphy, C. Murphy, Chung, Wieser)

By |2011-02-27T15:19:11+00:00February 25th, 2011|Scores, Swimming Boys, Swimming Girls|Comments Off on 2011 OHSAA Division II State Swimming & Diving Championship

Celina & Defiance ranked in the final AP Boys Basketball State Poll.

2 WBL schools are represented in the final AP Boys Basketball State Poll. Celina was ranked 10th and Defiance was ranked 16th in Division II.

Ohio AP Boys Basketball State Poll
How a state panel of sports writers and broadcasters rates Ohio high school boys basketball teams in the final weekly Associated Press polls, by OHSAA divisions, with won-lost record and total points (first-place votes in parentheses):
Division I
1. Garfield Hts. (6) 19-0 186
2. Cols. Northland (9) 19-1 181
3. Cin. La Salle (3) 20-2 160
4. Tol. St. John’s (3) 17-1 150
5. Westerville S. 19-1 117
6. Liberty Twp. Lakota E. 19-1 96
7. Cin. Moeller (1) 18-2 92
8. Gahanna Lincoln 19-1 83
9. Huber Hts. Wayne 18-1 68
10. Tol. Whitmer 17-1 44
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Middletown (1) 22. 12, Lakewood St. Edward 20. 13, Pickerington N. 17.

Division II

1. Day. Dunbar (14) 18-2 213
2. Carrollton (5) 20-0 187
3. Zanesville (4) 18-2 168
4. Akr. Buchtel 17-2 162
5. Cols. Hartley 18-1 109
6. Chillicothe 17-3 91
7. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 15-2 76
8. Shelby 16-2 55
9. Kettering Alter 15-5 37
10. Celina 16-3 26
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Akr. SVSM 22. 12, New Concord John Glenn 20. 13, Delaware Buckeye Valley 17. 14, Day. Thurgood Marshall 16. 15, Thornville Sheridan 15. 16, Defiance 12. 16, Struthers 12.

Division III

1. Cin. Taft (16) 17-1 218
2. Chesapeake (4) 19-1 200
3. Lima Cent. Cath. 17-2 147
4. Archbold (2) 18-1 145
5. Casstown Miami E. 19-1 120
6. Piketon 17-2 88
7. Akr. Manchester 18-2 75
8. Sugarcreek Garaway 15-2 68
9. Peebles (1) 19-1 57
10. Portsmouth 16-4 32
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Cin. Summit Country Day 23. 12, Jeromesville Hillsdale 21.

Division IV

1. Zanesville Rosecrans (19) 20-0 222
2. Berlin Hiland (2) 19-1 189
3. McComb (1) 18-0 176
4. Columbus Grove 18-1 147
5. Richmond Hts. 18-0 132
6. Day. Jefferson (1) 14-2 120
7. Bedford Chanel 15-3 90
8. Reedsville Eastern 17-2 72
9. Continental 15-3 34
10. McDonald 18-0 20
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: None.

By |2011-02-24T00:31:44+00:00February 23rd, 2011|Basketball Boys, Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, News, WBL|Comments Off on Celina & Defiance ranked in the final AP Boys Basketball State Poll.

OHSAA Wrestling Sectionals

Division II Sectional Wrestling Tournament at Lima Shawnee
1. Wapakoneta 255.5, 2. Bath 153, 3. Elida 130, 4. Celina 107.5, 6. Shawnee 105, 7. St. Marys 97, 8. Van Wert 62, 9. Kenton 40
Complete Results | Brackets |
Top 4 from each weight class advance to the District Tournament at Marion Harding

Division II Sectional Wrestling Tournament at Napoleon
5. Defiance 88
Complete Results | Brackets
Top 4 from each weight class advance to the District Tournament at Marion Harding

Division III Sectional Wrestling Tournament at Lima Central Catholic
7. Ottawa-Glandorf 111.5
Complete Results | Brackets
Top 4 from each weight class advance to the District Tournament at Kettering Fairmont High School

By |2011-02-26T14:38:01+00:00February 19th, 2011|Scores, Wrestling|Comments Off on OHSAA Wrestling Sectionals

OHSAA Boys Bowling Sectionals

2011 OHSAA Northwest District Boys Team Sectional Championships at Minster
1. Wapakoneta 3856, 2. Ottawa-Glandorf 3813, 5. Van Wert 3654, 6. St. Marys 3597, 8. Celina 3279
Complete Team Results | Individual Scores
Top 5 teams advance to the District Tournament in Rossford (Interstate Lanes)
Individual District Qualifier: 10. Tyler Parent, St. Marys

2011 OHSAA Northwest District Boys Team Sectional Championships at Napoleon
9. Defiance 3518
Complete Team Results | Individual Scores
Top 6 teams advance to the District Tournament in Rossford (Interstate Lanes)
Individual District Qualifiers: 9. David Castillo, Defiance

By |2011-02-21T22:31:42+00:00February 19th, 2011|Bowling, Scores|Comments Off on OHSAA Boys Bowling Sectionals

OHSAA Swimming Division II BGSU Districts

Division II BGSU District Boys
The top four individuals/relays in each swimming event and the top eight divers to the State Tournament at Canton. Eleven at-large swimming qualifiers will be selected on the basis of times recorded in all District Tournaments statewide.
1.  Shawnee 363, 3. Celina 161, 8. Wapakoneta 97, 10. Defiance 79, 15. Van Wert 46, 17. St. Marys 35, 26. Ottawa-Glandorf 17, 27. Bath 14, 30. Kenton 12
1 mtr Diving: 1. Collen Byer, Celina; 2. Dylon Webb, Wapakoneta; 5. Kase Schalois, Van Wert; 6. Alex Closson, Ottawa-Glandorf; 8. T.J. Spengler, Celina
200 Yard Medley Relay: 1. Shawnee (Risolvato, Herold, Diltz, Vondran); 3. Celina (Jones, Muhlenkamp, Temple, Menchhofer)
200 Yard Freestyle: 1. Britton Weigt, Shawnee; 3. Zachary Diltz, Shawnee
200 Yard IM: 3. Zachary Diltz, Shawnee
50 Yard Freestyle: 1. Josh Vondran, Shawnee; 2. Mitch Herold, Shawnee
100 Yard Butterfly: 1. Erik Risolvato, Shawnee
100 Yard Freestyle: 2. Josh Vondran, Shawnee; 3. Zachary Diltz, Shawnee; 4. Royce Kantner, Wapakoneta
500 Yard Freestyle: 2. Britton Weigt, Shawnee
200 Yard Freestyle Relay: 2. Shawnee (Curl, G. Diltz, Ellis, Z. Diltz)
100 Yard Backstroke: 1. Erik Risolvato, Shawnee; 2. Mitch Herold, Shawnee
100 Yard Breaststroke: 3. Eric Muhlenkamp, Celina
400 Yard Freestyle Relay: 1. Shawnee (Risolvato, Diltz, Vondran, Herold)
Complete Results |

Division II BGSU District Girls
The top three individuals/relays in each swimming event and the top eight divers to the State Tournament at Canton. Eleven at-large swimming qualifiers will be selected on the basis of times recorded in all District Tournaments statewide.
5. Shawnee 177, 8. Celina 129, 10. Bath 72, 17. Ottawa-Glandorf 35, 25. St. Marys 9, 28. Wapakoneta 4, 28. Kenton 4
50 Yard Freestyle: 1. Emily Murphy, Shawnee
100 Yard Butterfly: 3. Katie Snyder, Bath
100 Yard Freestyle: 1. Emily Murphy, Shawnee
200 Yard Freestyle Relay: 3. Celina (Mertz, Parker, Coon, Dorsten)
Complete Results

By |2011-02-26T15:05:04+00:00February 19th, 2011|Scores, Swimming Boys, Swimming Girls|Comments Off on OHSAA Swimming Division II BGSU Districts

2/18 WBL Boys Basketball Scores

Celina 72 Bath 60
Defiance 55 Elida 51 Box Score |
Kenton 54 Wapakoneta 52
St. Marys 57 Shawnee 43
Van Wert 59 Ottawa-Glandorf 39

2017-18 WBL Boys Basketball Standings

TeamsWBL RecordOverall Record
1.  Ottawa-Glandorf9-024-2
2.  Wapakoneta6-315-9
2.  Shawnee6-318-8
4.  Elida5-418-5
4.  Van Wert5-413-11
6.  St. Marys4-57-16
7.  Celina3-66-18
7.  Kenton3-614-9
9.  Defiance2-710-15
9.  Bath2-79-15
By |2011-02-19T15:20:54+00:00February 18th, 2011|Basketball Boys, Scores|Comments Off on 2/18 WBL Boys Basketball Scores

OHSAA Girls Bowling Sectionals

2011 OHSAA Northwest District Girls Team Sectional Championships at Minster
2. St. Marys 3754, 3. Celina 3585, 4. Wapakoneta 3463, 6. Van Wert 3017
Complete Team Results | Individual Scores
Top 4 teams advance to the District Tournament in Rossford (Interstate Lanes)
Individual District Qualifier: 16. Kylie Allenbaugh, Van Wert

2011 OHSAA Northwest District Girls Team Sectional Championships at Napoleon
9. Defiance 2913
Complete Team Results | Individual Scores
Top 7 teams advance to the District Tournament in Rossford (Interstate Lanes)
Individual District Qualifiers: 24. Trudy Creeden, Defiance; 28. Kaitlyn Gerken, Defiance; 29. Katy Hall, Defiance

By |2011-02-21T22:04:39+00:00February 18th, 2011|Bowling, Scores|Comments Off on OHSAA Girls Bowling Sectionals

2/17 WBL Girls Basketball Scores

Bath 48 Celina 35
Elida 50 Defiance 40
Van Wert 42 Ottawa-Glandorf 29
Shawnee 58 St. Marys 45
Kenton 52 Wapakoneta 46

2017-18 WBL Girls Basketball Standings

TeamsWBL RecordOverall Record
1.  Ottawa-Glandorf9-024-2
2.  Defiance7-220-5
2.  Bath7-218-5
4.  Wapakoneta6-313-10
5.  Kenton5-417-7
6.  Shawnee3-611-12
6.  St. Marys3-611-14
6.  Van Wert3-68-15
9.  Elida2-77-17
10.  Celina0-92-22
By |2011-02-19T15:06:47+00:00February 17th, 2011|Basketball Girls, Scores|Comments Off on 2/17 WBL Girls Basketball Scores

Defiance & Celina are ranked in the latest AP Boys Basketball State Poll.

2 WBL schools are represented in the latest AP Boys Basketball State Poll. Celina was ranked 8th and Defiance was ranked 11th in Division II.

Ohio AP Boys Basketball State Poll
How a state panel of sports writers and broadcasters rates Ohio high school boys basketball teams in the sixth of seven weekly Associated Press polls, by OHSAA divisions, with won-lost record and total points (first-place votes in parentheses):
Division I
1, Cincinnati Moeller (21)   18-0  252
2, Westerville South (1)  18-0  195
3, Columbus Northland   18-1  183
4, Liberty Twp. Lakota East   19-0  179
5, Toledo St. John’s (3)   16-1  156
6, Garfield Heights (1)   17-0  140
7, Cincinnati La Salle   19-2  81
8, Gahanna Lincoln  18-1  74
9, Huber Heights Wayne   18-1  65
10, Toledo Whitmer   15-1  32
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Lakewood St. Edward 25.

Division II
1, Dayton Dunbar (18)   16-2  247
2, Carrollton (5)   18-0  203
3, Akron Buchtel (1)   15-2  194
4, Zanesville (2)   16-2  177
5, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit   15-1  157
6, Columbus Hartley   16-1  97
7, Chillicothe   15-3  86
8, Celina   15-2  52
9, Shelby   15-2  39
10, Kettering Alter   13-5  38
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Defiance 31. 12, Delaware Buckeye Valley 24. 13, Thornville Sheridan 17. 14, New Concord John Glenn 13. 14, Day. Thurgood Marshall 13.

Division III
1, Cincinnati Taft (18)   16-1  245
2, Chesapeake (5)   16-1  217
3, Archbold (2)   17-1  197
4, Lima Central Catholic   15-2  161
5, Casstown Miami East   16-1  142
6, Piketon   16-2  111
7, Akron Manchester   15-2  108
8, Sugarcreek Garaway   13-2  78
9, Cin. Summit Country Day   15-3  33
10, Peebles (1)   17-1  26
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Portsmouth 22. 12, Jeromesville Hillsdale 19. 13, St. Clairsville 14.

Division IV
1, Zanesville Rosecrans (21)   19-0  252
2, Berlin Hiland (1)   17-1  205
3, McComb (1)   15-0  199
4, Columbus Grove (1)   16-1  150
5, Richmond Heights   17-0  149
6, Dayton Jefferson (2)   13-2  144
7, Continental   14-2  85
8, Bedford Chanel   13-3  80
9, Reedsville Eastern   15-2  70
10, Spring. Catholic Central   14-3  26
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Pitsburg Franklin Monroe 14. 12, McDonald 12.

By |2011-02-16T21:59:59+00:00February 16th, 2011|Basketball Boys, Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, News, WBL|Comments Off on Defiance & Celina are ranked in the latest AP Boys Basketball State Poll.

St. Marys & Bath are ranked in the final AP Girls Basketball State Poll.

The WBL has 2 schools ranked in the final AP Girls Basketball State Poll.  St. Marys was ranked 12th and Bath was ranked 14th in Division II.

Ohio AP Girls Basketball State Poll
How a state panel of sports writers and broadcasters rates Ohio high school girls basketball teams in the final weekly Associated Press polls, by OHSAA divisions, with won-lost record and total points (first-place votes in parentheses):
Division I

1. Can. McKinley (18)   19-0 237
2. Twinsburg (3)   19-0 215
3. Cin. Princeton (3)   21-0 198
4. Kettering Fairmont   18-1 149
5. Reynoldsburg   19-1 133
6. Akr. Firestone (1)   19-0 126
7. Tol. Start   14-2 95
8. Rocky River Magnificat   18-1 65
9. Cols. Northland   18-1 49
10. Fairborn   18-2 36
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Middleburg Hts. Midpark 13. 11, Springboro 13. 11, Tol. Notre Dame 13. 14, Warren Howland 12.

Division II

1. Ravenna (8)   18-0 209
2. Cin. Indian Hill (11)   16-1 199
3. Clyde (1)   17-0 181
4. Day. Carroll   16-4 137
5. Millersburg W. Holmes (1)   18-2 131
6. Bellbrook   18-1 112
7. Mentor Lake Cath. (2)   17-2 109
8. Kettering Alter   15-5 54
9. Washington C.H. Miami Trace (1)   18-1 29
10. Aurora   16-3 28
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Chagrin Falls Kenston 25. 12, St. Marys Memorial 23. 13, Shaker Hts. Hathaway Brown 16. 14, Lima Bath 15. 15, Cin. Wyoming (1) 12. 15, Bellevue 12.

Division III

1. Oak Hill (17)   18-0 233
2. Lake (1)   18-0 183
3. Anna   18-1 156
4. Akr. Manchester (1)   18-1 145
5. Liberty-Benton   17-2 125
6. Cols. Africentric (4)   18-2 114
7. Elyria Cath. (1)   17-2 92
7. T8, Genoa Area   18-1 80
7. T8, Middletown Madison   17-3 80
10. Richwood N. Union (1)   19-1 58
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Gates Mills Gilmour 25. 12, Ft. Recovery 15. 13, Defiance Tinora 14.

Division IV

1. Canal Winchester Harvest Prep (17)   19-1 227
2. Arlington (4)   19-0 215
3. Wayne Trace (1)   18-0 187
4. Wynford   18-1 139
5. Minster   17-2 127
6. Ottoville   17-2 120
7. New Madison Tri-Village   18-1 86
8. Delphos Jefferson   15-2 84
9. N. Ridgeville Lake Ridge (3)   15-4 58
10. Berlin Hiland   16-4 40
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Holgate 21. 12, Shadyside 16. 12, Reedsville Eastern 16.

By |2011-02-16T21:46:20+00:00February 16th, 2011|Basketball Girls, Bath Wildcats, News, St. Marys Roughriders, WBL|Comments Off on St. Marys & Bath are ranked in the final AP Girls Basketball State Poll.