Monthly Archives: June 2011

//June

Ottawa-Glandorf announces Tyson McGlaughlin as Head Boys Basketball Coach.

Ottawa-Glandorf announces the hiring of Tyson McGlaughlin as Head Boys Basketball Coach.  Tyson was a 3 year starter for Ottawa-Glandorf, finishing as #3 leading scorer in Ottawa-Glandorf history.  He attended the University of Findlay and played for Coach Ron Niekamp and was a 3 year starter.  He was an assistant coach for Ottawa-Glandorf for 4 years and then moved on to become the head coach for Miller City the past 2 years in which he posted a 30-16 record.

By |2011-06-22T16:39:48-04:00June 22nd, 2011|Basketball Boys, News, Ottawa-Glandorf Titans|Comments Off on Ottawa-Glandorf announces Tyson McGlaughlin as Head Boys Basketball Coach.

2 WBL Baseball Players named to the 2011 OHSBCA Coaches All-Ohio Teams.

Defiance’s Anthony Kidston was voted to first team All-Ohio and Wapakoneta’s Dustin Gerlach was voted to the 2nd Team on the 2011 Ohio High School Baseball Coaches Association All-Ohio Teams.

Complete 2011 OHSBCA Coaches All-Ohio Teams

By |2011-06-11T23:30:16-04:00June 11th, 2011|Baseball, Defiance Bulldogs, News, Wapakoneta Redskins, WBL|Comments Off on 2 WBL Baseball Players named to the 2011 OHSBCA Coaches All-Ohio Teams.

6 WBL Softball Players named to the OHSFSCA Coaches All-Ohio Teams.

Shawnee’s Sami Bullock, Shelby Lucas and Brittany Lauck were all voted to the 1st Team on the OHSFSCA Coaches Association All-Ohio Teams.  St. Marys’ Erika Thornsberry was voted 2nd Team All-Ohio.  Bath’s Camille Martin and Wapakoneta’s Taylor Rupert were both voted Honorable Mention All-Ohio.

Complete OHSFSCA Coaches All-Ohio Teams

By |2011-06-11T09:32:57-04:00June 11th, 2011|Bath Wildcats, News, Shawnee Indians, Softball, St. Marys Roughriders, Wapakoneta Redskins, WBL|Comments Off on 6 WBL Softball Players named to the OHSFSCA Coaches All-Ohio Teams.

2011 Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association Final Poll

2011 Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association Final Poll

 

 


Division I week 6 of 6 2011
Place High School 1st Pl Votes Total Pts
1 Liberty Township Lakota East 10 107
2 Elyria 1 86
3 Central Crossing 0 72
4 Cincinnati Glen Este 0 64
5 Massillon Perry 0 56
6 North Canton Hoover 0 53
7 Gahanna Lincoln 0 39
8 Teays Valley 0 24
9 West Chester Lakota West 0 23
10 Grafton Midview 0 19
Division II week 6 of 6 2011
Place High School 1st Pl Votes Total Pts
1 LeGrange Keystone 6 80
2 Lima Shawnee 2 74
3 DeSales 1 65
4 Poland Seminary 0 54
5 Urbana 0 42
5 Tippecanoe 0 42
7 Hebron Lakewood 0 38
8 Logan Elm 0 31
9 New Concord John Glenn 0 20
10 Walsh Jesuit 0 12
Division III week 6 of 6 2011
Place High School 1st Pl Votes Total Pts
1 Archbold 4 81
1 Warren Champion 3 81
3 Liberty Union 1 71
4 Lucasville Valley 0 54
5 Creston Norwayne 0 46
6 West Liberty Salem 0 45
7 Canfield South Range 0 44
8 Bellville Clearfork 1 35
9 Loudonville 0 18
10 Bloomdale Elmwood 0 13
Division IV week 6 of 6 2011
Place High School 1st Pl Votes Total Pts
1 Strasburg Franklin 8 89
2 Leesburg Fairfield 0 69
3 Portsmouth Notre Dame 0 59
4 Felicity Franklin 0 50
5 Convoy Crestview 0 47
6 Newark Catholic 0 33
7 Columbiana 0 23
8 North Robinson Colonel Crawford 0 20
9 Fort Loramie 0 19
10 Mogadore 0 18
By |2011-06-11T14:11:09-04:00June 11th, 2011|News, Shawnee Indians, Softball, WBL|Comments Off on 2011 Ohio High School Fastpitch Softball Coaches Association Final Poll

Elida’s Arwin Sayoto awarded Golden Raquet Award.

In order to promote academic and athletic achievement, The Ohio Tennis Coaches’ Association has awarded the GOLD RACQUET AWARD to Arwin Sayoto of Elida.

In order to qualify for the GOLD RACQUET, the student-athlete must be a senior who has earned two varsity letters in tennis and who has maintained at least a 3.75 GPA for six semesters.

By |2013-07-06T20:08:55-04:00June 8th, 2011|Elida Bulldogs, News, Tennis Boys|Comments Off on Elida’s Arwin Sayoto awarded Golden Raquet Award.

Ottawa-Glandorf announced the resignation of their head boys basketball coach.

On June 2, 2011, Ottawa-Glandorf announced that Josh Leslie had resigned as head boys basketball coach immediately due to personal reasons.  He had led the Titans for 6 seasons.  Coach Leslie lead Titan teams to 1 State Title (2008), 2 Regional appearances and 6 straight District appearances.  He leaves with a record of 109 wins and 35 losses.  Ottawa-Glandorf Schools will follow local posting procedures for applying and filling of the open position.

By |2011-06-05T20:46:02-04:00June 5th, 2011|Basketball Boys, News, Ottawa-Glandorf Titans|Comments Off on Ottawa-Glandorf announced the resignation of their head boys basketball coach.

OHSAA State Track Meet

OHSAA Division II State Track Meet
Boys
15. Defiance 11, 34. Kenton 6, 61. Van Wert 3
4×800 Meter Relay: 11. Bath (Tommy Mault, Dustin Gordon, Cory Lee, Colin Bishop)
1600 Meter Run: 6. Jared Fleming, Van Wert
4×100 Meter Relay: DNQ for Finals: Kenton (Maty Mauk, Logan Cook, Lance Taylor, Justin Sawmiller)
3200 Meter Run: 3. Abel Flores, Defiance
Long Jump: 3. Maty Mauk, Kenton; 4. Derron Pritchett, Defiance
Complete Event Results

Girls
18. Defiance 12, 22. Celina 10.5, 26. St. Marys 9, 27. Shawnee 8, 39. Van Wert 6
4×800 Meter Relay: 8. Celina (Michaela Wenning, Andrea Bell, Ashley Coon, Hannah Fleck)
100 Meter Hurdles 33″: DNQ for Finals: Brooke Lime, Defiance
100 Meter Dash: 8. Lakesha Young, Defiance; 9. Alonda Benton, Shawnee
4×200 Meter Relay: 8. Shawnee (Maegan Redick, Morgan Redick, Asher Roberts, Victoria Beverly)
4×100 Meter Relay: 9. Shawnee (Maegan Redick, Asher Roberts, Morgan Redick, Alonda Benton)
400 Meter Dash: 2. Samantha Murray, Defiance; 8. Asher Roberts, Shawnee
300 Meter Hurdles 30″: 3. Victoria Beverly, Shawnee; DNQ for Finals: Lexi Mills, Celina
800 Meter Run: 2. Hannah Fleck, Celina
200 Meter Dash: 9. Lakesha Young, Defiance; DNQ for Finals: Jocelyn Ayers, Bath
4×400 Meter Relay: 9. Shawnee (Emily Wolery, Asher Roberts, Morgan Redick, Victoria Beverly); DNQ for Finals: Celina (Gina Strable, Ashley Coon, Michaela Wenning, Hannah Fleck)
Discus Throw: 8. Mekayla Breland, St. Marys
High Jump: 7. Lizz Carr, Celina
Long Jump: 3. Sydney Riethman, Van Wert; 6. Lakesha Young, Defiance
Shot Put: 2. Mekayla Breland, St. Marys
Pole Vault: 14. Sonya Yarnell, Defiance
Complete Event Results

By |2011-06-04T21:42:50-04:00June 4th, 2011|Scores, Track Boys, Track Girls|Comments Off on OHSAA State Track Meet

12th annual Van Wert County Hospital All Star Football Game to be held 6/10.

The 12th annual Van Wert County Hospital All Star Football Game hosted by the Van Wert Booster Club will be held Friday June 10th, at Eggress Stadium in Van Wert, Ohio. The gates will open at 6:30 with player introductions taking place at 7:15. The game will kick off at 7:30pm.

Thirty three players from the Western Buckeye League will compete against a combined squad of thirty three players from the Midwest Athletic Conference & Northwest Conference.

This is a fundraiser for the Booster Club. Come out and enjoy some football.

2011 Rosters & Historical Game Records

By |2011-06-03T09:13:12-04:00June 3rd, 2011|Football, News, WBL|Comments Off on 12th annual Van Wert County Hospital All Star Football Game to be held 6/10.