1/30 Boys Basketball Scores

boys_basketball_150Bath 63 Bowling Green 47
Celina 49 St. Henry 46
Defiance 59 Archbold 53
Lima Central Catholic 70 Elida 52
Upper Scioto Valley 58 Kenton 47
Napoleon 67 Ottawa-Glandorf 64
Findlay 62 Shawnee 43
Sidney 83 St. Marys 61
Carroll (Indiana) 72 Van Wert 38

2016 WBL Swimming & Diving Championships

swimming_150Wapakoneta’s boys team and Ottawa-Glandorf’s girls team both won WBL Championships at the 2016 WBL Swimming & Diving Championships.

Boys
1. Wapakoneta 322, 2. Shawnee 295.5, 3. Celina 239.5, 4. Ottawa-Glandorf 158, 5. Van Wert 79, 6. Bath 78, 7. Defiance 65, 8. Kenton 50, 9. St. Marys 43, 10. Elida 41

Girls
1. Ottawa-Glandorf 269, 2. Shawnee 246, 3. Wapakoneta 210, 4. Celina 174, 5. Kenton 169, 6. St. Marys 100, 7. Van Wert 69, 8. Defiance 60, 9. Bath 33, 10. Elida 31

Complete 2016 WBL Swimming & Diving Championships Results

WBL Swimming Champions
Boys
200 Yard Medley Relay: Shawnee (Jacob Magula/Noah Curl/Cobie Mikesell/Chris Soules)
200 Yard Freestyle: Charlie Sutton, Wapakoneta
200 Yard IM: Michael Johnston, Wapakoneta
50 Yard Freestyle: Cobie Mikesell, Shawnee & Mason Baker, Celina
1 mtr Diving: Brock Fletcher, Shawnee
100 Yard Butterfly: Ryan Schneider, Wapakoneta
100 Yard Freestyle: Jacob Magula, Shawnee
500 Yard Freestyle: Ben Sealts, Ottawa-Glandorf
200 Yard Freestyle Relay: Celina (Wesley Ruedebusch/Austin Haines/Garrett Weininger/Mason Baker)
100 Yard Backstroke: Michael Johnston, Wapakoneta
100 Yard Breaststroke: Noah Curl, Shawnee
400 Yard Freestyle Relay: Shawnee (Chris Soules/Jacob Magula/Noah Curl/Cobie Mikesell)

Girls
200 Yard Medley Relay: Ottawa-Glandorf (Kathryn Samuelson/Brooke Kleman/Amber Ellerbrock/Briana Fenbert)
200 Yard Freestyle: Ashton Cole, Kenton
200 Yard IM: Aleah Hixenbaugh, Shawnee
50 Yard Freestyle: Briana Fenbert, Ottawa-Glandorf
1 mtr Diving: Sawyer Weitzel, Celina
100 Yard Butterfly: Sierra Sammons, Wapakoneta
100 Yard Freestyle: Kathryn Samuelson, Ottawa-Glandorf
500 Yard Freestyle: Aleah Hixenbaugh, Shawnee
200 Yard Freestyle Relay: Shawnee (Kayana Cook/Madison Behnke/Rachel Russ/Ali Albano-Sellati)
100 Yard Backstroke: Kathryn Samuelson, Ottawa-Glandorf
100 Yard Breaststroke: Mo Gray, Kenton
400 Yard Freestyle Relay: Shawnee (Madison Gendreau/Emma Rao/Ali Albano-Sellati/Aleah Hixenbaugh)

1/30 Wrestling Results

wrestling_150Wapakoneta Lions Club Invitational (11 teams)
2. Wapakoneta 233, 6. Van Wert 120.5, 8. Celina 87.5

Sally George Invite (20 teams)
12. Kenton 61.5

Thunderbird Wrestling Invitational (41 teams)
12. Ottawa-Glandorf 79.5

Joe Z Duals
St. Marys

By |2016-01-31T00:09:33-04:00January 30th, 2016|Celina Bulldogs, Kenton Wildcats, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, St. Marys Roughriders, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins, Wrestling|Comments Off on 1/30 Wrestling Results

2016 WBL Swimming & Diving Championships – Day 1

swimming_150Day 1 WBL Diving Championships
Boys
1. Brock Fletcher, Shawnee 392.20
2. CJ Kimmel, Celina 378.35
3. Jake Browder, Celina 375.25
4. Shannon Donaghey, Wapakoneta 336.55
5. TJ Mele, St. Marys 301.10
6. Sam Easley, Van Wert 278.65
7. Chase Stephens, Celina 266.70
8. Lucas Shade, Wapakoneta 254.65
9. Kevin Recker, Ottawa-Glandorf 250.90
10. Ashton Meeks, Wapakoneta 248.25
11. Craig Recker, Ottawa-Glandorf 245.30
12. John Teffenhardt, Ottawa-Glandorf 235.50
13. Matt Rable, Celina 220.90
14. Trent Binkley, Wapakoneta 203.05
15. Josh Rosengarten, Ottawa-Glandorf 198.45
16. Cameron Hanover, Shawnee 194.05

Girls
1. Sawyer Weitzel, Celina 400.60
2. Alison Sandberg, St. Marys 324.90
3. Brooke Steinbrunner, Celina 284.10
4. Alaina Schimmoeller, Ottawa-Glandorf 281.75
5. Nicole Teffenhardt, Ottawa-Glandorf 274.30
6. Madison Jarrett, Van Wert 273.45
7. Hope Baxter, Shawnee 207.80
8. Hannah Engle, Wapakoneta 205.75
9. Lauren Klopfenstein, Wapakoneta 158.65
10. Allison Orick, St. Marys 143.30

1/27 OHSAA Wrestling Dual Team Tournament Regionals

ohsaa_150Division II Region 9 Regional at Napoleon
Defiance 45 Bath 32
Napoleon 65 Van Wert 12
Napoleon 51 Defiance 19

Division II Region 9 Regional at Wauseon
Elida 47 Central Catholic 30
Wauseon 56 Elida 14

Division II Region 14 Regional at Wapakoneta
Wapakoneta 40 St. Marys 27
Wapakoneta 37 Cal. River Valley 30

Division II Region 14 Regional at Graham
Celina 44 Ben Logan 27
Graham 84 Celina 0

Division III Region 17 Regional at Wayne Trace
Ottawa-Glandorf 33 Montpelier 31
Ottawa-Glandorf 37 Edgerton 24

By |2016-01-28T00:34:05-04:00January 27th, 2016|Bath Wildcats, Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, St. Marys Roughriders, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins, Wrestling|Comments Off on 1/27 OHSAA Wrestling Dual Team Tournament Regionals

2016 OHSAA State Wrestling Dual Team Tournament Brackets

ohsaa_150Division II
Region 9
Bath, Defiance, Elida, Van Wert
Defiance 45 Bath 32
Napoleon 65 Van Wert 12
Napoleon 51 Defiance 19
Elida 47 Central Catholic 30
Wauseon 56 Elida 14

Region 14
Celina, St. Marys, Wapakoneta
Graham Local 75 Wapakoneta 3
Wapakoneta 40 St. Marys 27
Wapakoneta 37 Cal. River Valley 30
Celina 44 Ben Logan 27
Graham 84 Celina 0

Division III
Region 17
Ottawa-Glandorf
Tinora 46 Ottawa-Glandorf 18
Ottawa-Glandorf 33 Montpelier 31
Ottawa-Glandorf 37 Edgerton 24

By |2016-07-10T16:27:56-04:00January 27th, 2016|Bath Wildcats, Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, St. Marys Roughriders, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins, Wrestling|Comments Off on 2016 OHSAA State Wrestling Dual Team Tournament Brackets

Defiance & Ottawa-Glandorf are ranked in the third weekly Associated Press boys basketball state poll of 2016.

AP_logo_150Defiance is ranked 5th and Ottawa-Glandorf is ranked 13th in Division II in the third weekly Associated Press boys basketball state poll of 2016.

Complete AP Boys Basketball State Poll

By |2016-01-25T23:29:42-04:00January 25th, 2016|Basketball Boys, Defiance Bulldogs, Ottawa-Glandorf Titans, Scores|Comments Off on Defiance & Ottawa-Glandorf are ranked in the third weekly Associated Press boys basketball state poll of 2016.

1/23 Boys Basketball Scores

boys_basketball_150Lima Central Catholic 77 Bath 58
Celina 48 Crestview 31
Defiance 57 Bowling Green 36
Toledo Central Catholic 68 Elida 56
Ada 53 Kenton 46
Ottawa-Glandorf 74 Columbus Grove 31
St. Marys 51 Upper Scioto Valley 34
Coldwater 71 Van Wert 52
St. Henry 50 Wapakoneta 39