10/31 OHSAA Cross Country Regionals

ohsaa_150Division I Regional at Tiffin
(Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.)
Boys
22. Dylan Plaugher, Wapakoneta
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

Girls
Individual State Qualifiers: 13. Allie Zofkie, Wapakoneta
Complete Results

Division II Regional at Tiffin
(Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.)
Boys
4. Defiance 152, 12. Van Wert 267
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

Girls
10. Defiance 243, 14. St. Marys 301, 15. Van Wert 340
Individual State Qualifiers: 12. Kelly Wilker, St. Marys
Complete Results

By |2015-10-31T23:50:31+00:00October 31st, 2015|Bath Wildcats, Cross Country Boys, Cross Country Girls, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Scores, Shawnee Indians, St. Marys Roughriders, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins|Comments Off on 10/31 OHSAA Cross Country Regionals

10/30 WBL Football Scoreboard

football_150Bath 34 Elida 21 Video Highlights
Celina 22 Kenton 19 Video Highlights
Defiance 34 Shawnee 6 Video Highlights
Ottawa-Glandorf 14 St. Marys 7 Video Highlights
Wapakoneta 21 Van Wert 20 Video Highlights

If you are at the game, please text end of quarter score updates to 419-230-0241 or mention @wblsports on Twitter.

WBL Football Leaders & Stats – Week 9

football_150Team Leaders
Team Offense
Team Rushing: Bath 304.9
Team Rushing TD’s: Wapakoneta 34
Team Passing: Ottawa-Glandorf 198.6
Team Passing TD’s: Ottawa-Glandorf 14
Team Total Offense: Elida 392.9
Scoring Offense: Wapakoneta 36.3

Team Defense
Team Rushing Defense: Bath 87.2
Team Rushing TD’s Allowed: Wapakoneta 4
Team Passing Defense: Wapakoneta 83.3
Team Passing TD’s Allowed: Wapakoneta, Bath & Van Wert 5
Team Interceptions: Bath 14
Total Team Defense: Bath 195.7
Scoring Defense: Wapakoneta 8.8
Turnover Ratio: Ottawa-Glandorf +12

Individual Leaders
Individual Offense per Game
Rushing Yards: Logan Alexander, Elida 138.2
Rushing TD’s: Cameron Lauck, Wapakoneta 20
Passing Yards: Zac Unterbrink, Ottawa-Glandorf 188.9
Passing TD’s: Zac Unterbrink, Ottawa-Glandorf 12
Passing Efficiency: Aaron Huffman, Wapakoneta 152.7
Receiving Yards: Jalen Bagley, Shawnee 59.7
Receptions: Chris Deardorff, Kenton 4.8
Receiving TD’s: Jalen Bagley, Shawnee; Bryce Utrup, Ottawa-Glandorf & Brian Upshaw, Elida 4
Total Offense: Logan Alexander, Elida 253.9
All-Purpose Yards: Cameron Lauck, Wapakoneta 194.8
Scoring: Cameron Lauck, Wapakoneta 146 points

Individual Defense

Tackles: Ryan Stoller, Van Wert 14.8/game
Interceptions: Chase Clark, Bath 7
Fumble Recoveries: Jack Cavanaugh, Ottawa-Glandorf 4

Individual Special Teams
Kick Scoring: Tristan Meyer, Wapakoneta 47 points
Field Goals: Tristan Meyer, Wapakoneta 3
Punting: Cameron Lauck, Wapakoneta 39.7
Kickoff Returns: Jordan Scott, Defiance 443 yards
Punt Returns: Connor Niese, Ottawa-Glandorf 353 yards

Complete Week 9 WBL Individual and Team Leaders

2015 OHSAA Football Computer Rankings – Week 9

ohsaa_150The weekly OHSAA Football Computer Rankings were released and 3 WBL schools would be in the playoffs going into the final week.

Division III Region 8
10. Elida, 20. Defiance, 26. Shawnee

Division III Region 10
1. Wapakoneta, 5. Celina, 9. St. Marys

Division IV Region 12
6. Ottawa-Glandorf, 11. Bath, 15. Van Wert, 25. Kenton

Complete Week 9 OHSAA Football Computer Rankings

By |2015-10-27T22:29:39+00:00October 27th, 2015|Bath Wildcats, Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Football, Kenton Wildcats, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, Shawnee Indians, St. Marys Roughriders, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins, WBL|Comments Off on 2015 OHSAA Football Computer Rankings – Week 9

10/27 OHSAA Volleyball Districts

ohsaa_150Division II District Semifinal at Findlay
Ottawa-Glandorf 3 Tiffin Columbian 0 (25-16, 25-9, 25-13)

Division II District Semifinals at Bluffton University
St. Marys 3 Van Wert 0 (25-23, 25-14, 25-12)
Celina 3 Wapakoneta 1 (25-9, 22-25, 25-20, 25-23)

By |2015-10-27T21:54:31+00:00October 27th, 2015|Celina Bulldogs, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, St. Marys Roughriders, Van Wert Cougars, Volleyball, Wapakoneta Redskins|Comments Off on 10/27 OHSAA Volleyball Districts

10/24 OHSAA Cross Country Districts

ohsaa_150Division I Oregon District – 1
Four (4) teams in Race 1 and those individuals not on a qualifying team who finish in the top sixteen (16) positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin
Boys: 5. Wapakoneta 122
Individual Regional Qualifiers: 4. Dylan Plaugher, Wapakoneta
Complete Results

Girls: 6. Celina 161
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division I Oregon District – 2
Four (4) teams in Race 2 and those individuals not on a qualifying team who finish in the top sixteen (16) positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin
Boys: 5. Celina 144
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Girls: 6. Wapakoneta 154
Individual Regional Qualifiers: 4. Allie Zofkie, Wapakoneta
Complete Results

Division II Ottawa District
Four (4) teams in Race 2 and those individuals not on a qualifying team who finish in the top sixteen (16) positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin
Boys: 1. Defiance 16, 2. Van Wert 64, 5. Shawnee 172, 6. Ottawa-Glandorf 181, 8. Bath 201, 9. St. Marys 233, 10. Kenton 244, 11. Elida 244
Individual Regional Qualifiers: 10. Wyatt Stahl, Bath; 11. Matt Jutte, St. Marys; 14. Jon Wahlie, Shawnee
Complete Results

Girls: 2. Defiance 93, 3. St. Marys 100, 4. Van Wert 110, 5. Shawnee 115, 8. Kenton 181, 10. Bath 261, 11. Ottawa-Glandorf 293, 12. Elida 319
Individual Regional Qualifiers: 2. Faith Baxter, Shawnee; 5. Anne Hardy, Shawnee; 14. Taylor Blythe, Shawnee; 15. Alyssa Turrentine, Elida
Complete Results

10/23 WBL Football Scoreboard

football_150Bath 34 Kenton 0 Video Highlights
Celina 48 Shawnee 12 Video Highlights
Van Wert 56 Defiance 25
Elida 28 Ottawa-Glandorf 21 Video Highlights
Wapakoneta 46 St. Marys 7 Video Highlights

 

If you are at the game, please text end of quarter score updates to 419-230-0241 or mention @wblsports on Twitter.

10/22 OHSAA Boys Soccer Sectionals

Division II Sectional Championship at O-Gohsaa_150
Elida 2 Ottawa-Glandorf 1

Division II Sectional Championship at Wapakoneta
Wapakoneta 1 Shawnee 0

Division II Sectional Championship at Celina
Celina 3 Kenton 1

Division II Sectional Championship at St. Marys
St. Marys 3 Bath 1

By |2015-10-22T23:31:23+00:00October 22nd, 2015|Bath Wildcats, Celina Bulldogs, Elida Bulldogs, Kenton Wildcats, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, Shawnee Indians, Soccer Boys, St. Marys Roughriders, Wapakoneta Redskins|Comments Off on 10/22 OHSAA Boys Soccer Sectionals

10/22 OHSAA Girls Soccer Sectionals

ohsaa_150Division II Sectional Championship at Ottawa-Glandorf
Ottawa-Glandorf 2 Shawnee 1, OT

Division II Sectional Championship at Celina
Celina 7 Defiance 0

Division II Sectional Championship at Wapakoneta
Elida 3 Wapakoneta 2

Division II Sectional Championship at Bath
Bath 2 St. Marys 0

By |2015-10-25T09:43:53+00:00October 22nd, 2015|Bath Wildcats, Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, Shawnee Indians, Soccer Girls, St. Marys Roughriders, Wapakoneta Redskins|Comments Off on 10/22 OHSAA Girls Soccer Sectionals

10/22 OHSAA Volleyball Sectionals

ohsaa_150Division II Sectional Championship at Wauseon
Van Wert 3 Wauseon 1 (25-20, 25-18, 19-25, 25-22)

Division II Sectional Championship at Ottawa-Glandorf
Ottawa-Glandorf 3 Kenton 0 (25-8, 25-4, 25-6)

Division II Sectional Championship at Wapakoneta
Wapakoneta 3 Shawnee 1 (25-20, 25-20, 20-25, 25-20)

Division II Sectional Championship at Celina
Celina 3 Elida 0 (25-20, 25-20, 25-20)

By |2015-10-26T21:45:36+00:00October 22nd, 2015|Celina Bulldogs, Elida Bulldogs, Kenton Wildcats, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, Shawnee Indians, Van Wert Cougars, Volleyball, Wapakoneta Redskins|Comments Off on 10/22 OHSAA Volleyball Sectionals

2015 WBL Boys Soccer All-League Teams

boys_soccer_150WBL Player of the Year: Austin Williams – Ottawa-Glandorf
WBL Coach of the Year: Kyle Metzger – Ottawa-Glandorf

First Team
Kyle Brown – St. Marys
Zack Lemmerman – St. Marys
Brandon Hernandez – Van Wert
Luis Villa – Kenton
Jack O’Connor – Shawnee
Garret Norton – Bath
Austin Williams – Ottawa-Glandorf
Jordan Verhoff – Ottawa-Glandorf
Alex Lause – Wapakoneta
Nathan Stewart – Elida
Braden Conn – Celina
Brennen Piper – Celina

Second Team
Stuart Yahl – St. Marys
Austin Schroeder – Ottawa-Glandorf
Luke Beach – Wapakoneta
Jackson Schaaf – Shawnee
Will Hoppe – Kenton
Gaerid Littler – Elida
Jarren Casto – Celina
Shawn Jordan – Bath
Warren Wall – Defiance
Tory Schroeder – Ottawa-Glandorf
Austin Hines – Celina

Third Team
Caleb James – St. Marys
Dustin Edler – Kenton
Nicholas Hoffman – Shawnee
Trey Burnett – Bath
Max Laubenthal – Ottawa-Glandorf
Dylan Lord – Wapakoneta
Dalton Reichert – Elida
Steven Baldridge – Defiance
Payton Smalley – Celina
Ben Scheidt – Van Wert
Garrett Weininger – Celina

Honorable Mention
Hank Thobe – Celina
Adam Vogel – St. Marys
Nic Audette – Kenton
Oliver Fessler – Elida
Doug Billingham – Van Wert
Keaton Manley – Bath
Trent Ward – Shawnee
Charles Knatz – Wapakoneta
Brady Kruse – Ottawa-Glandorf
Caleb Branham – Defiance

2015 WBL Girls Soccer All-League Teams

girls_soccer_150WBL Player of the Year: Caelyn Reineke – Celina
WBL Coach of the Year: Morgan Lenke – Bath

First Team
McKenzie Perry – Bath
Julia Evans – Bath
Caelyn Reineke – Celina
Heather Heiby – Celina
Hope Carter – Elida
Cassie Schroeder – Ottawa-Glandorf
Dani Ellerbrock – Ottawa-Glandorf
Alaina Behnke – Shawnee
Brianna Pequignot – Wapakoneta
Josie Bowman – St. Marys
Ashley Morris – Kenton
Haley Adams – Bath
Kyleigh Gay – Elida

Second Team
Brittanie Ulmer – Bath
Alyssa Cisco – Celina
Jaydon Hollstein – Elida
Courtney Helmlinger – St. Marys
Bella Fusillo – Shawnee
Alex Verhoff – Ottawa-Glandorf
Brittany Pequignot – Wapakoneta
Anna Brandon – Bath
Kelly Moeder – Celina
Abby Rickabaugh – Defiance
Lexi Schroeder – Ottawa-Glandorf
Katie Manger – Wapakoneta

Third Team
Lauren Singhaus – Bath
Kennedy Fagan – Bath
Jenna Berry – Celina
McKenzie Moorman – Celina
Britney Steyer – Defiance
Baylie Moening – Elida
Kelsey Erwin – Kenton
Bailey Fenwick-Miller – St. Marys
Bela Godinho – St. Marys
Brooke Beach – Ottawa-Glandorf
Willow Cox – Shawnee
Cassidy Meyers – Van Wert
Claire Burton – Wapak

Honorable Mention
Leanna Zynda – Ottawa-Glandorf
Camryn Nouza – Van Wert
Kori Barrett – Kenton
Tori Whitaker – Bath
Torie Carter – Wapak
Caitlin Bidlack – Defiance
Riley Wilson – St. Marys
Holli Brackman – Celina
Cienna Kuhn – Elida
Carly Gronas – Shawnee

2015 WBL Volleyball All-League Teams

volleyball_150WBL Player of the Year: Erika Angstmann – St. Marys
Coach of the WBL Championship Team: Ann Ellerbrock – Ottawa Glandorf

First Team
Alyssa Hoyng – Celina
Jordan Alt – Ottawa-Glandorf
Erika Angstmann – St. Marys
Morgan Porter – Defiance
Kasey Helmstetter – Wapakoneta
Emily Annesser – Ottawa-Glandorf
Natalie Kuenning – St. Marys

Second Team
Olivia Hermiller – Ottawa-Glandorf
Ally Angstmann – St. Marys
Camaryn Dzendzel – Celina
Faith Hensley – Wapakoneta
Olivia Brock – Shawnee
Karmyn Martinez – Elida

Third Team
Maddie Naton – Defiance
Jenna Warnimont – Ottawa-Glandorf
Abby Cosart – Bath
Paige Sutter – Celina
Cortney Voisard – St. Marys
Emma Kohn – Van Wert

Honorable Mention
Megan Boedicker – Bath
Patricia Dennis – Celina
Megan Williams – Defiance
Summer Grogg – Elida
Haylee Bushong – Kenton
Lauren Buddelmeyer – Ottawa-Glandorf
Quincy Rable – St. Marys
Elisa Hastings – Shawnee
Landrie Koontz – Van Wert
Kiersten Wilcox – Wapakoneta

WBL Football Leaders & Stats – Week 8

football_150Team Leaders
Team Offense
Team Rushing: Elida 293.3
Team Passing: Ottawa-Glandorf 180.8
Team Total Offense: Elida 402.3
Scoring Offense: Wapakoneta 35.1

Team Defense
Team Rushing Defense: Bath 92.5
Team Passing Defense: Wapakoneta 88.3
Total Team Defense: Bath 203.1
Scoring Defense: Wapakoneta 9.0
Turnover Ratio: Ottawa-Glandorf +13

Individual Leaders
Individual Offense per Game
Rushing Yards: Logan Alexander, Elida 140.4
Rushing TD’s: Cameron Lauck, Wapakoneta 18
Passing Yards: Trent Hites, Kenton 173.0
Passing TD’s: Trent Hites, Kenton 11
Passing Efficiency: Aaron Huffman, Wapakoneta 148.8
Receiving Yards: Jalen Bagley, Shawnee 67.1
Receptions: Chris Deardorff, Kenton 5.1
Receiving TD’s: Jalen Bagley, Shawnee 4
Total Offense: Logan Alexander, Elida 249.4
All-Purpose Yards: Cameron Lauck, Wapakoneta 197.9
Scoring: Cameron Lauck, Wapakoneta 134 points

Individual Defense

Tackles: Ryan Stoller, Van Wert & Evan Williams, Van Wert 14.8/game
Interceptions: Chase Clark, Bath 6
Fumble Recoveries: Jack Cavanaugh, Ottawa-Glandorf 4

Individual Special Teams
Kick Scoring: Tristan Meyer, Wapakoneta 43 points
Field Goals: Tristan Meyer, Wapakoneta 3
Punting: Cameron Lauck, Wapakoneta 39.7
Kickoff Returns: Jordan Scott, Defiance 443 yards
Punt Returns: Connor Niese, Ottawa-Glandorf 231 yards

Complete Week 8 WBL Individual and Team Leaders