Celina Bulldogs

Celina Bulldogs2023-11-25T01:30:45-05:00

Official Athletic Website

Address:
715 E Wayne St, Celina, OH 45822
Principal: Phil Metz | Office Phone: 419-586-8300 ext 1502
Athletic Director: Derek Wenning | Office Phone: 419-586-8300 ext 1504 | Email

Team Schedules
Map to Celina Schools

Celina WBL Championships

Baseball (7): 15, 88, 58, 53, 51, 49, 48
Boys Basketball (17): 15, 11, 03, 00, 99, 94, 93, 89, 79, 74, 73, 72, 71, 52, 50, 41, 38
Girls Basketball (5): 08, 91, 90, 85, 84
Boys Bowling (2): 22, 18
Girls Bowling (2): 22, 21
Boys Cross Country (5): 07, 84, 83, 71, 70
Girls Cross Country (6): 00, 91, 90, 89, 88, 87
Football (8): 23, 95, 94, 83, 68, 65, 51, 39
Boys Golf (0): none
Girls Golf (1): 23
Boys Soccer (6): 23, 16, 05, 97, 91, 90
Girls Soccer (7): 13, 12, 09, 07, 01, 99, 98
Softball (7): 19, 12, 08, 06, 04, 03, 84
Boys Swimming (9): 17, 14, 07, 05, 04, 03, 02, 99, 98
Girls Swimming (2): 18, 17
Boys Tennis (5): 14, 95, 83, 81, 68
Girls Tennis (6): 12, 11, 10, 09, 07, 02
Boys Track (8): 18, 17, 11, 97, 95, 92, 85, 84
Girls Track (28): 21, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 09, 03, 02, 01, 00, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 83, 82, 81, 79, 78
Volleyball (28): 22, 21, 16, 13, 11, 10, 09, 08, 03, 02, 01, 98, 97, 96, 95, 93, 91, 90, 89, 87, 86, 85, 84, 81, 80, 79, 77, 76
Wrestling (2): 08, 05

Celina State Appearances

State Championships
2018 Boys Bowling Division I State Champions
1991 Girls Basketball Division I State Champions

State Runner-Ups
2008 Softball Division II State Runner-Up
1983 Football Division II State Runner-Up
1983 Girls Track & Field Class AAA State Runner-Up

State Semifinalists
2023 Football Division III State Semifinalist
2016 Boys Soccer Division II State Semifinalist
2015 Girls Soccer Division II State Semifinalist
2012 Girls Track & Field Division II 4th Place
1999 Softball State Semifinalist
1998 Football Division II State Semifinalist
1995 Football Division II State Semifinalist
1988 Girls Basketball State Semifinalist
1972 Boys Basketball State Semifinalist
1936 Boys Basketball State Semifinalist

Individual State Championships
2013 Track: Michaela Wenning High Jump
2010 Track: Andrew Goodwin 3200m Run – 9:11.44
2001 Track: Kristina Roth 3200m Run – 10:46.78
1995 Track: Jodi Rafferty High Jump – 5′ 9″
1986 Track: Amy Poor Discus – 128′ 7″
1983 Track: Cyndy Chapin 800m Run – 2:14.36
1982 Track: 4 x 800m Relay – 9:30.74 Judy Boley, Lorna Eyink, Cyndy Chapin & Jill Weber
1981 Track: Jill Weber 1600m Run – 4:57.67
1978 Track: Dawn Noel 100m Hurdles (30″) -14.6

Celina News & Scores

2/10 OHSAA Swimming & Diving Sectionals

Division I – Fremont Sectional 3
Wapakoneta
Complete Results

Division II – Ayersville Sectional 2
Defiance, Ottawa-Glandorf, Van Wert
Complete Results

Division II – Lima Sectional 5
Bath, Celina, Elida, Kenton, Shawnee, St. Marys
Complete Results

2023-24 WBL Bowling Leaderboards through 2/9

2023-24 WBL Bowling Leaderboards through 2/9

Boys
High Average: Cayden Ballweg, St. Marys 206.4
Top 10 Games: Landen Crates, Elida 278
Top 10 Series: Reiley Sevillano, Wapakoneta 492
WBL Points Leader: Reiley Sevillano, Wapakoneta 74

Girls
High Average: Olivia Miller, Shawnee 200.1
Top 10 Games: Chloe Gibson, St. Marys 246
Top 10 Series: Olivia Miller, Shawnee 454
WBL Points Leader: Olivia Miller, Shawnee 84

2024 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division I
Northwest 1 – Sectional/District
13. Wapakoneta

Division II
Northwest 1 – Sectional/District
3. Bath, 5. St. Marys, 9. Kenton, 10. Shawnee, 11. Celina, 12. Elida, 13. Van Wert, 14. Defiance

Division III
Northwest 3 – Sectional/District
1. Ottawa-Glandorf

Go to Top