Wapakoneta Redskins2022-03-22T15:21:42-04:00

Official Athletic Website

Address: 1 W. Redskin Trail; Wapakoneta, OH 45895
Principal: Scott Minnich | Office Phone: 419-739-5200
Athletic Director: Brad Rex | Office Phone: 419-739-5206 | Email

Team Schedules
Map to Wapakoneta Schools

Wapakoneta WBL Championships

Baseball (9): 18, 17, 96, 91, 87, 78, 73, 70, 64
Boys Basketball (7): 90, 84, 82, 60, 57, 46, 41
Girls Basketball (1): 07
Boys Bowling (3): 21, 17, 16
Girls Bowling (3): 20, 18, 16
Boys Cross Country (1): 95
Girls Cross Country (1): 97
Football (12): 19, 18, 16, 15, 14, 06, 96, 86, 80, 75, 64, 47
Golf (3): 17, 16, 88
Boys Soccer (2): 92, 90
Girls Soccer (1): 17
Softball (7): 17, 16, 06, 05, 00, 87, 86
Boys Swimming (4): 22, 21, 16, 15
Girls Swimming (1): 15
Boys Tennis (2): 75, 64
Girls Tennis (7): 16, 15, 14, 13, 01, 91, 80
Boys Track (3): 16, 04, 96
Volleyball (1): 97
Wrestling (18): 19, 18, 17, 16, 13, 12, 11, 10, 05, 03, 02, 01, 00, 99, 98, 97, 96, 84

Wapakoneta State Appearances

State Championships
2017 Wrestling Landon Hall Division II 220 Pounds State Champion
2015 Girls Bowling Division I State Champions
2014 Boys Bowling Division I State Champions
2010 Wrestling Logan Erb Division II 215 Pounds State Champion
2000 Wrestling Brent Miller Division II 215 Pounds State Champion

State Runner-Up
2018 Baseball Division II State Runner-Up
2017 Boys Bowling Division I State Runner-Up
2016 Boys Bowling Division I State Runner-Up
2012 Baseball Division II State Runner-Up
2011 Wrestling Logan Erb 215 Pounds State Runner-Up
2011 Boys Bowling State Runner-Up
2009 Girls Basketball Division II State Runner-Up
2007 Girls Track Hannah Tabler Pole Vault State Runner-Up

State Semifinalist
2018 Girls Bowling Division I State Semifinalist (4th place)
2016 Girls Bowling Division I State Semifinalist (4th Place)
2015 Boys Bowling Division I State Semifinalist (3rd Place)

Wapakoneta News & Scores

2022 WBL Boys Tennis Tournament

2022 WBL Boys Tennis Tournament at Westwood
1. Shawnee 60/59, 2. Ottawa-Glandorf 44/42, 3. St. Marys 40, 4. Bath 32, 5. Elida 18, 6. Van Wert 11, 7. Wapakoneta 9, 8. Celina 7, 8. Defiance 7, 10. Kenton 4

Individual Champions
1st Singles: Gabe Burke, Shawnee
2nd Singles: Mason Stahl, Shawnee
3rd Singles: Mac Davis, Shawnee
1st Doubles: Shawnee (Salah Mohammed/Gabe Rutter)
2nd Doubles: TBD between Shawnee (Shashank Chanamolu/Seth Grieshop) & Ottawa-Glandorf (Ethan Weis/Levi Unterbrink)

Team Champion Coach: Mitch Chavez – Shawnee
Sportsmanship Award: Gage Buxton- Kenton

Complete Brackets

Final WBL Overall Standings
1. Shawnee 20, 2. Ottawa-Glandorf 17, 3. Bath 16, 4. St. Marys 15, 5. Elida 12, 6. Van Wert 8, 7. Defiance 7.5, 8. Wapakoneta 7, 9. Celina 5.5, 10. Kenton 2

2022 OHSAA Softball Tournament Brackets

Division I
Region 2 – Gibsonburg
Bowling Green – Sectional/District
Wapakoneta

Division II
Region 6 – New Riegel

Lima Sectional/District
Bath, Celina, Defiance, Elida, Kenton, Shawnee, St. Marys, Van Wert

Division III
Region 10 – Elida
Lima Sectional/District
Ottawa-Glandorf

Go to Top