Monthly Archives: October 2016

Home/2016/October

2016 WBL Football Leaders & Stats – Week 8

football_150Team Leaders
Team Offense
Team Rushing: St. Marys 353.0
Team Rushing TD’s: St. Marys 37
Team Passing: Kenton 344.4
Team Passing TD’s: Kenton 25
Team Total Offense: St. Marys 406.3
Scoring Offense: St. Marys 41.3

Team Defense
Team Rushing Defense: St. Marys 74.8
Team Rushing TD’s Allowed: St. Marys 6
Team Passing Defense: Wapakoneta 105.5
Team Passing TD’s Allowed: Wapakoneta 3
Team Interceptions: Ottawa-Glandorf 12
Total Team Defense: St. Marys 194.6
Scoring Defense: St. Marys 9.1
Turnover Ratio: St. Marys +16

Individual Leaders
Individual Offense per Game
Rushing Yards: Eric Spicer, St. Marys 121.0
Rushing TD’s: Kaden Sullivan, Bath 12
Passing Yards: Trent Hites, Kenton 292.5
Passing TD’s: Trent Hites, Kenton 22
Passing Efficiency: Jay Kaufman, Ottawa-Glandorf 194.7
Receiving Yards: Chris Deardorff, Kenton 142.5
Receptions: Chris Deardorff, Kenton 8.8
Receiving TD’s: Chris Deardorff, Kenton 12
Total Offense: Trent Hites, Kenton 348.4
All-Purpose Yards: Chris Deardorff, Kenton 204.8
Scoring: Chris Deardorff, Kenton 102 points

Individual Defense

Tackles: Austin Buroker, Kenton 15.5/game
Interceptions: Peyton Smith, Elida; Jayvion Daniels, Shawnee; Trent Basinger, Ottawa-Glandorf & Eric Spicer, St. Marys 3
Fumble Recoveries: Nathaniel Leffler, Kenton 3

Individual Special Teams
Kick Scoring: Tristan Meyer, Wapakoneta 54 points
Field Goals: Tristan Meyer, Wapakoneta 7
Punting: Matt Patten, St. Marys 43.4
Kickoff Returns: Jacoby Kelly, Van Wert 537 yards
Punt Returns: De’Angelo Woods, Elida 250 yards

Complete Week 8 WBL Individual and Team Leaders

By |2016-10-20T22:38:59-04:00October 20th, 2016|Bath Wildcats, Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Football, Kenton Wildcats, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, Shawnee Indians, St. Marys Roughriders, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins, WBL|Comments Off on 2016 WBL Football Leaders & Stats – Week 8

10/20 OHSAA Volleyball Sectionals

ohsaa_150Division II Sectional Final at Celina
Celina 3 Bath 0 (25-20, 25-20, 25-20)

Division II Sectional Final at Defiance
Defiance 3 Elida 0 (25-20, 25-20, 25-20)

Division II Sectional Final at St. Marys
St. Marys 3 Bryan 0 (25-20, 25-20, 25-20)

Division II Sectional Final at Shawnee
Shawnee 3 Van Wert 2 (25-20, 20-25, 25-20, 20-25, 15-12)

Division II Sectional Final at Ottawa-Glandorf
Ottawa-Glandorf 3 Port Clinton 0 (25-11, 25-5, 25-9)

By |2016-10-22T21:55:12-04:00October 20th, 2016|Bath Wildcats, Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, Shawnee Indians, St. Marys Roughriders, Van Wert Cougars, Volleyball|Comments Off on 10/20 OHSAA Volleyball Sectionals

2016 WBL Boys Soccer All-League Teams

boys_soccer_150WBL Player of the Year: Brennen Piper – Celina

First Team
Austin Wilker – St. Marys
Brennen Piper – Celina
Jarren Casto – Celina
Payton Smalley – Celina
Jake Taylor – Elida
Landon Bartlett – Kenton
Brandon Hernandez – Van Wert
Trey Burnett – Bath
Kaden Ware – Wapakoneta
Bryce Schroeder – Ottawa-Glandorf
Jack O’Connor – Shawnee
Caleb Branham – Defiance

Second Team
Dylan Engel – St. Marys
Austin Hines – Celina
Garrett Weininger – Celina
Riley Bartels – Elida
Hayden Hicks – Kenton
Noah Richie – Wapakoneta
Charles Knatz – Wapakoneta
Zac States – Bath
Austin Horstman – Ottawa-Glandorf
Jackson Schaaf – Shawnee
Adam Vogel – St. Marys

Third Team
Trent Ward – Shawnee
Ryan Wheeler – Shawnee
Drake Lammers – Ottawa-Glandorf
Luke Beach – Wapakoneta
Hunter Coffey – Wapakoneta
Matt Cellar – Elida
Aden Gariety – Celina
Drew Hoppe – Kenton
Kyle Flaute – Celina
Howie Spencer – St. Marys
Dylan Mohr – Bath

Honorable Mention
Kaleb Benny – Wapakoneta
Austin Sudduth – Van Wert
Conner Mills – Celina
Caleb Jones – Elida
Jacob Naylor – Bath
Jeffrey Geise – Shawnee
Ray Orengo – Ottawa-Glandorf
Jon Weisgerber – Defiance
Shaun Hurt – Kenton
Evan Vogel – St. Marys

2016 WBL Girls Soccer All-League Teams

girls_soccer_150WBL Player of the Year: Hope Carter – Elida

First Team
Kennedy Fagan – Bath
Kelly Moeder – Celina
Alyssa Cisco – Celina
Britney Steyer – Defiance
Hope Carter – Elida
Jaydon Hollstein – Elida
Baylie Moening – Elida
Kadie Hempfling – Ottawa-Glandorf
Bella Fusillo – Shawnee
Bailey Fenwick-Miller – St. Marys
Torie Carter – Wapakoneta
Claire Burton – Wapakoneta

Second Team
Ainsley Miller – Bath
Ashton Phlipot – Celina
Kendall Gilmore – Celina
Tammy Aguilera – Defiance
Kyleigh Gay – Elida
Jency Jenkins – Elida
Ashley Morris – Kenton
Lexi Schroeder – Ottawa-Glandorf
Alaina Behnke – Shawnee
Sydney Cisco – St. Marys
Emily Ruppert – Wapakoneta
Nicole Richard – Wapakoneta

Third Team
Lauren Singhaus – Bath
Emily Keith – Celina
Maddy Ross – Celina
Teya Castillo – Defiance
Cienna Kuhn – Elida
Jaqueline Nichols – Elida
Kori Barrett – Kenton
Katie Fuetter – Ottawa-Glandorf
Marie Beach – Shawnee
Ally Will – St. Marys
Ellie Horman – Wapakoneta

Honorable Mention
Cassidy Meyers – Van Wert
Jenna Berry – Celina
Zariah Scott – Defiance
Rachel Warnecke – Ottawa-Glandorf
Ellie Miller – Kenton
Tori Dackin – Bath
Abbigayle Gesler – Wapakoneta
Aubrey Etzler – Elida
Nikole McPheron – Shawnee
Josie Bowman – St. Marys

2016 WBL Volleyball All-League Teams

volleyball_150WBL Player of the Year: Emily Annesser – Ottawa-Glandorf
WBL Coach of the Year: Amy Sutter – Celina

First Team
Alyssa Hoyng – Celina
Paige Sutter – Celina
Jordan Alt – Ottawa-Glandorf
Emily Annesser – Ottawa-Glandorf
Ally Angstmann – St. Marys
Morgan Porter – Defiance
Norah Painter – Shawnee

Second Team
Abby Cosart – BathHailey Langenkamp – Celina
Alexis Kiessling – Defiance
Kylie White – Ottawa-Glandorf
Olivia Brock – Shawnee
Emma Kohn – Van Wert

Third Team
Kennedy Metcalf – Bath
Cora Lutz – Celina
Alex Stambaugh – Defiance
Brooke Kleman – Ottawa-Glandorf
Madi Howell – St. Marys
Sarah Pothast – Wapakoneta

Honorable Mention
Bailey Dackin – Bath
McKenna Black – Celina
Samantha Stambaugh – Defiance
Mallory Etzler – Elida
Alexis Brooks – Kenton
Carly Alt – Ottawa-Glandorf
Shania Taylor – St. Marys
Hailey Manuel – Shawnee
Peyton Fleming – Van Wert
Allison Harrod – Wapakoneta

2016 OHSAA Football Computer Rankings – Week 8

ohsaa_150The fifth weekly OHSAA Football Computer Rankings were released and 3 WBL schools are ranked in the top 8 in their regions.

Division III Region 10
20. Elida, 24. Defiance, 26. Shawnee

Division III Region 12
2. Wapakoneta, 4. St. Marys, 16. Celina

Division IV Region 14
6. Ottawa-Glandorf, 18. Bath, 20. Kenton, 25. Van Wert

Complete Week 8 OHSAA Football Computer Rankings

By |2016-10-20T00:03:24-04:00October 19th, 2016|Bath Wildcats, Celina Bulldogs, Defiance Bulldogs, Elida Bulldogs, Football, Kenton Wildcats, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, Shawnee Indians, St. Marys Roughriders, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins, WBL|Comments Off on 2016 OHSAA Football Computer Rankings – Week 8

Wapakoneta, St. Marys & Ottawa-Glandorf are ranked in the 6th Weekly AP State Football Poll.

AP_logo_150Wapakoneta is ranked 3rd and St. Marys is ranked 7th in Division III and Ottawa-Glandorf is ranked 14th in the sixth weekly AP State Football Poll.

Complete AP State Football Poll

By |2016-10-19T23:36:51-04:00October 19th, 2016|Football, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, St. Marys Roughriders, Wapakoneta Redskins|Comments Off on Wapakoneta, St. Marys & Ottawa-Glandorf are ranked in the 6th Weekly AP State Football Poll.

10/19 OHSAA Boys Soccer Sectionals

ohsaa_150Division II Sectional Final at Celina
Celina 3 Van Wert 0 (Game called with 24:14 left in the 2nd half due to lightning)

Division II Sectional Final at Elida
Elida 3 Ottawa-Glandorf 1

Division II Sectional Final at Wapakoneta
Shawnee 3 Wapakoneta 2

Division II Sectional Final at St. Marys
St. Marys 11 Upper Sandusky 2

By |2016-10-19T23:02:00-04:00October 19th, 2016|Celina Bulldogs, Elida Bulldogs, Ottawa-Glandorf Titans, Scores, Shawnee Indians, Soccer Boys, St. Marys Roughriders, Van Wert Cougars, Wapakoneta Redskins|Comments Off on 10/19 OHSAA Boys Soccer Sectionals

10/18 OHSAA Volleyball Sectionals

ohsaa_150Division II Sectional Semifinal at Bath
Bath 3 Napoleon 0 (25-15, 26-24, 25-13)

Division II Sectional Semifinal at Bryan
Bryan 3 Wapakoneta 2 (25-27, 25-19, 19-25, 25-15, 15-7)

Division II Sectional Semifinal at Wauseon
Van Wert 3 Wauseon 0 (25-10, 25-15, 25-19)

Division II Sectional Semifinal at Clyde
Clyde 3 Kenton 0 (25-6, 25-7, 25-7)

By |2016-10-22T21:53:45-04:00October 18th, 2016|Bath Wildcats, Kenton Wildcats, Scores, Van Wert Cougars, Volleyball, Wapakoneta Redskins|Comments Off on 10/18 OHSAA Volleyball Sectionals

2016 WBL Cross Country Championships

crosscountry_150Boys
1. Defiance 21, 2. Van Wert 73, 3. Ottawa-Glandorf 116, 4. Shawnee 121, 5. Celina 136, 6. Wapakoneta 144, 7. Bath 184, 8. Elida 205, 9. St. Marys 229, 10. Kenton 258
Complete Results

WBL Individual Champion: Calahan Wolfrum, Van Wert

Girls
1. Defiance 41, 2. Shawnee 72, 3. St. Marys 76, 4. Celina 115, 5. Wapakoneta 116, 6. Van Wert 122, 7. Bath 191, 8. Ottawa-Glandorf 213, 9. Kenton 227, 10. Elida NTS
Complete Results

WBL Individual Champion: Kelly Wilker, St. Marys

Middle School
Boys | Girls