2021 WBL Track & Field Championships

2021 WBL Track & Field Championships at Shawnee
Boys
1. Shawnee 153, 2. Van Wert 118, 3. St. Marys 62, 4. Defiance 49, 5. Ottawa-Glandorf 35, 6. Kenton 31, 7. Celina 26, 8. Wapakoneta 21, 9. Bath 18, 10. Elida 14

Girls
1. Celina 103, 2. Ottawa-Glandorf 78, 3. St. Marys 68, 4. Van Wert 64, 5. Elida 58, 6. Kenton 51.5, 7. Bath 41.5, 8. Shawnee 29, 9. Defiance 18, 10. Wapakoneta 16

Complete Results

WBL Individual Champions:
Boys
4×800 Meter Relay: Van Wert (Gage Wannamacher/Trey Laudick/Gage Springer/Hunter Sherer)
110 Meter Hurdles: Gavin Hedrick, Ottawa-Glandorf
100 Meter Dash: K.J. Upshaw, Shawnee
4×200 Meter Relay: Van Wert (Ethan Brown/Trey Laudick/Nate Phillips/Connor Pratt)
1600 Meter Run: Isaiah Johns, Shawnee
4×100 Meter Relay: Shawnee (Alec Robertson/Kayshaun Booher/Scotty Burden/K.J. Upshaw)
400 Meter Dash: Ethan Brown, Van Wert
300 Meter Hurdles: Josh Horvath, Defiance
800 Meter Run: Hunter Sherer, Van Wert
200 Meter Dash: Alec Robertson, Shawnee
3200 Meter Run: Gage Wannamacher, Van Wert
4×400 Meter Relay: Van Wert (Ethan Brown/Nate Phillips/Trey Laudick/Connor Pratt)
High Jump: Brody Bolois, Shawnee
Pole Vault: Conner Douglass, Elida
Long Jump: Dru Johnson, Van Wert
Discus Throw: Isaac Rasawehr, Celina
Shot Put: Blaze Maynard, Bath

Girls
4×800 Meter Relay: Ottawa-Glandorf (Madelyn Hovest/Olivia Fenbert/Alexa Fortman/Lily Haselman)
100 Meter Hurdles: Alexandria Renner, Bath
100 Meter Dash: Analei Jackson, Elida
4×200 Meter Relay: St. Marys (Ella Jacobs/Syerra Greber/Lydia Will/Lilly Ankerman)
1600 Meter Run: Ellen Schloemer, St. Marys
4×100 Meter Relay: Elida (Emma Makin/Ephifany Johnson/Jaleena Howard/Analei Jackson)
400 Meter Dash: Alexa Fortman, Ottawa-Glandorf
300 Meter Hurdles: Addy Modd, Kenton
800 Meter Run: Alexa Fortman, Ottawa-Glandorf
200 Meter Dash: Sofi Houg, Van Wert
3200 Meter Run: Kaylie Dameron, Celina
4×400 Meter Relay: Ottawa-Glandorf (Olivia Fenbert/Lily Haselman/Myka Aldrich/Alexa Fortman)
High Jump: Myka Aldrich, Ottawa-Glandorf
Pole Vault: Lily Haselman, Ottawa-Glandorf
Long Jump: Ephifany Johnson, Elida
Discus Throw: Tatum Miller, Kenton
Shot Put: Amelia Lutz, Celina

5/13 Baseball Scores

Benjamin Logan 7 Bath 0
Defiance 7 Whitmer 6, 9 inn.
Bryan 21 Elida 0, 5 inn.
Fairbanks 8 Kenton 0
Perrysburg 13 Shawnee 6
Fort Recovery 4 Wapakoneta 2, 10 inn.

2021 OHSAA Baseball Tournament Brackets

Division II
Archbold Sectional/District
Defiance, Ottawa-Glandorf, Van Wert

Bluffton Sectional/District
Celina, Elida, Shawnee, St. Marys, Wapakoneta

Division III
Elida Sectional/District
Bath, Kenton

2021 WBL Boys Tennis Tournament

2021 WBL Boys Tennis Tournament
1. Shawnee 56, 2. Ottawa-Glandorf 42, 3. St. Marys 36, 4. Van Wert 26, 5. Bath 22, 6. Defiance 20, 7. Celina 9, 8. Kenton 8, 9. Wapakoneta 6, 10. Elida 5

WBL Boys Tennis Tournament Brackets

WBL Champions
1st Singles: Gabe Burke, Shawnee
2nd Singles: Mason Stahl, Shawnee
3rd Singles: Macmanus Davis, Shawnee
1st Doubles: Andrew Frederick/Ryan Yeager, Defiance
2nd Doubles: Connor Milner/Isaac Wibbeler, St. Marys

Final WBL Standings
1. Shawnee 20, 2. Ottawa-Glandorf 19, 3. St. Marys 16, 4. Bath 13, 5. Van Wert 12.5, 6. Defiance 9, 7. Kenton 8.5, 8. Celina 6.5, 9. Elida 3.5, 10. Wapakoneta 3

WBL Team Champion Coach: Aaron Patterson, Shawnee
WBL Sportsmanship Award: Logan Goettemoeller

4/30 Track & Field Scores

New Bremen Cardinal Invitational
Boys (14 teams): 5. St. Marys 59
Girls (16 teams): 5. St. Marys 67
Complete Results

Knight Relays
Boys (15 teams): 14. Defiance 30.5
Complete Results

Nancy Erme Relays
Girls Blue (8 teams): 6. Defiance 57
Complete Results

Shawnee Invitational
Boys (8 teams): 1. Shawnee 156, 3. Elida 57.5
Girls (8 teams): 2. Shawnee 107, 4. Elida 51
Complete Results

Go to Top