Monthly Archives: September 2019

Home/2019/September

2019 WBL Girls Tennis Tournament

2019 WBL Girls Tennis Tournament
1. Shawnee 56, 2. Wapakoneta 40, 3. Bath 36, 4. Van Wert 26, 5. Ottawa-Glandorf 22, 6. Celina 21, 7. St. Marys 14, 8. Kenton 9, 9. Elida 3, 9. Defiance 3

WBL Team Champion: Shawnee
WBL Team Champion Coach: Nate Higgins, Shawnee
WBL Sportsmanship Award: Fayme Gandhi, Bath

Brackets: 1st Singles | 2nd Singles | 3rd Singles | 1st Doubles | 2nd Doubles

1st Singles
Champion- Esther Bolon, Bath
2nd place- Aria Patel, Shawnee
3rd place- Allie Vanderhorst, St. Marys
4th place- Mykaela Schriber, Kenton

2nd Singles
Champion- Ruby Bolon, Bath
2nd place- Kunmi Ojo, Shawnee
3rd place- Ellie Schroer, Wapakoneta
4th place- Emma Schmiedebusch, Ottawa-Glandorf

3rd Singles
Champion- Alora Patel, Shawnee
2nd place- Makenzie Schroeder, Wapakoneta
3rd place- Alyse Balbaugh, Ottawa-Glandorf
4th place- Amy Hartings, Celina

1st Doubles
Champion- Katie Clark/Alotus Wei, Shawnee
2nd place- Casey Minnig/Alyssa Good, Wapakoneta
3rd place- Paige Moonshower/ Allie Etter, Van Wert
4th place- Fayme Gandhi/ Elena Oliver, Bath

2nd Doubles
Champion- Donna Bowers/Hannah Paton, Shawnee
2nd place- Kaylee Jennings/Jada Buckner, Van Wert
3rd place- Mara Stiles/Bailey Barrett, Wapakoneta
4th place- Rachel Wilcox/Chloe Rieman, Bath

2019 WBL Final Standings
1. Shawnee 20, 2. Wapakoneta 18, 3. Van Wert 15, 3. Bath 15, 5. Ottawa-Glandorf 11, 6. Celina 10, 7. St. Marys 9, 8. Kenton 5, 9. Elida 3.5, 9. Defiance 3.5

9/28 Volleyball Scores

19th annual Fricker’s Lady Knight Volleyball Invitational
Round 1: Ottawa-Glandorf 2 Edison 0 (25-18, 25-18)
Round 1: Norwalk St. Paul 2 Celina 0 (25-13, 25-23)
Round 2: Ottawa-Glandorf 2 Marion Local 0 (25-19, 25-14)
Round 2: Celina 2 Arlington 0 (25-16, 25-22)
5th/6th Place: Crestview 2 Celina 0 (25-12, 25-18)
Championship: Ottawa-Glandorf 2 St. Henry 1 (25-21, 17-25, 25-17)

Van Wert Invitational 
1st Round: New Knoxville 2 St. Marys 0
1st Round: Versailles 2 Shawnee 0
1st Round: Elida 2 Van Wert 1
Semifinal: New Bremen 2 Elida 0
Consolation: Van Wert 2 Kalida 0
Consolation: Shawnee 2 St. Marys 1
7th/8th Place: St. Marys 2 Kalida 0
5th/6th Place: Van Wert 2 Shawnee 0
3rd/4th Place: Versailles 2 Elida 1

Ontario 3 Kenton 0

9/26 OHSAA Boys Golf Sectionals

Division II Sectional at Moose Landing CC
3 teams and 4 individuals qualify to District from each Sectional
Teams: 3. Ottawa-Glandorf 349 (Parker Schomaeker 88, Carter Schimmoeller 87, Zach Stechschulte 89, Alex Ellerbrock 86, Brayden Buckland 88), 6. Van Wert 358, 8. Bath 369, 10. Kenton 394
Individual District Qualifiers: 2. Britton Hall, Bath 78; 9. Gavin Flickinger, Van Wert 85
Complete Results

9/26 WBL Volleyball Scores

Defiance 3 Bath 0
Ottawa-Glandorf 3 Celina 0 (25-13, 25-20, 25-9)
Elida 3 Wapakoneta 2 (23-25 18-25 25-15 26-24 15-12)
St. Marys 3 Kenton 0 (25-11, 25-11, 25-12)
Shawnee 3 Van Wert 2 (25-23, 23-25, 25-7, 21-25, 15-7)