2023-24 WBL All-League Teams
Fall: Football | Boys Golf | Girls Golf | Boys Soccer | Girls Soccer | Girls Tennis | Volleyball
Winter: Boys Basketball | Girls Basketball | Boys Bowling | Girls Bowling
Spring: Baseball | Softball | Boys Tennis
2023-2024 Tournament Brackets
Football | Boys Soccer | Girls Soccer | Volleyball
Boys Basketball | Girls Basketball
Baseball | Softball
News & Scores
3/16 OHSAA Boys Basketball Regionals
Division III Regional Championship at BGSU
Ottawa-Glandorf 57 Margaretta 43
3/16 OHSAA Girls Basketball State Championship
Division III State Championship at UD Arena
Columbus Africentric 58 Ottawa-Glandorf 47
3/14 OHSAA Boys Basketball Regionals
Division II Regional Semifinal at BGSU
Shelby 59 Shawnee 50
3/14 OHSAA Girls Basketball State Semifinals
Division III State Semifinal at the University of Dayton Arena
Ottawa-Glandorf 47 Portsmouth 40
Box Score
3/13 OHSAA Boys Basketball Regionals
Division III Regional Semifinal at BGSU
Ottawa-Glandorf 70 Emmanuel Christian 49
2024 OHSAA Wrestling State Championships
Division II State Tournament at the Schottenstein Center
9. St. Marys 46, 22. Wapakoneta 23.5, 52. Celina 7, 59. Defiance 5.5, 74. Kenton 1, Elida 0
126: Tate Hisey 11, St. Marys – State Champion
132: Mason Ducat 11, Defiance – 8th place
138: Skyler Kirk 12, Elida – lost in 1st round, 1st consolation
144: Zach Greber 12, Celina – 7th place
150: Bo Hertenstein 11, St. Marys – State Runner-Up
157: Anthony Hunt 12, Kenton – lost in 1st round, 2nd consolation
175: Wyatt Buell 10, Wapakoneta – lost in Quarterfinal, 2nd consolation
215: Jace Knous 12, Wapakoneta – State Runner-Up
Complete Results | Brackets | Placers
3/9 OHSAA Boys Basketball Districts
Division II District Championship at Liberty-Benton
Shawnee 53 St. Marys 45
Division III District Championship at Lima Senior
Ottawa-Glandorf 56 Spencerville 52, OT
3/9 OHSAA Girls Basketball Regionals
Division III Regional Championship at Elida
Ottawa-Glandorf 45 Margaretta 26
3/9 OHSAA Girls Bowling State Tournament
Division I Girls State Tournament at H.P. Lanes
Qualifying Round (top 8 advance): 11. Celina 2956
Qualifying Round Results | Individual Placements | Final Team Bracket
Individual Results: 30. PIPER GILLILAND, Celina 529; 33. RYANN ECKHARDT, Celina 523; 47. CHLOE BRUCE, Celina 505; 54. CHABLIS KRICK, Celina 483; 61. BRYNLY HUBER, Celina 464
3/8 OHSAA Boys Bowling State Tournament
Division I Boys State Tournament at H.P. Lanes
Qualifying Round (top 8 advance): 7. St. Marys 3430
Quarterfinals: Beavercreek 3 St. Marys 2 (167-152, 172-231, 166-184, 122-175, 236-187
Qualifying Round Results | Individual Placements | Final Team Bracket
Individual Results: 9. WILLIAM ROSS, St. Marys 680; 32. BRADYN FETTERS, St. Marys 586; 36. PARKER LARIMORE, Shawnee 582; 42. CAYDEN BALLWEG, St. Marys 568; 66. TAUREAN KERR, JR, St. Marys 521
3/7 OHSAA Boys Basketball Districts
Division II District Semifinals at Liberty-Benton
St. Marys 65 Elida 51
Shawnee 49 Napoleon 48
3/7 OHSAA Girls Basketball Regionals
Division III Regional Semifinal at Elida
Ottawa-Glandorf 53 Liberty Center 18
3/6 OHSAA Boys Basketball Districts
Division III District Semifinal at Lima Senior
Ottawa-Glandorf 57 Liberty-Benton 41
3/2 OHSAA Girls Basketball Districts
Division III District Championship at Elida
Ottawa-Glandorf 47 Delphos Jefferson 45
3/2 OHSAA Girls Bowling State Tournament
2024 Division II Girls State Tournament at H.P. Lanes
Qualifying Round (top 8 advance): 3. St. Marys 3205
Championship Rounds:
Quarterfinal: St. Marys 3 Wooster Triway 1 (177-125, 131-174, 145-135, 223-169)
Semifinal: Springfield Kenton Ridge 3 St. Marys 2 (166-168, 222-172, 169-158, 180-218, 157-115)
Final Result: 3. St. Marys
Qualifying Round Results | Individual Placements | Final Team Bracket
Individual Results:
10. Kayla Homan, St. Marys 571; 12. Chloe Gibson, St. Marys 569; 32. Allyson Speckman, St. Marys 528; 37. Ali Kable, St. Marys 523; 49. Ella Kable, St. Marys 504
Follow Us
Sort by Sport
Fall Sports:
Football
Cross Country Boys
Cross Country Girls
Golf Boys
Golf Girls
Soccer Boys
Soccer Girls
Tennis Girls
Volleyball
Winter Sports:
Basketball Boys
Basketball Girls
Bowling
Swimming & Diving Boys
Swimming & Diving Girls
Wrestling
Spring Sports:
Baseball
Softball
Tennis Boys
Track & Field Boys
Track & Field Girls
Sort by School
Links